Matky čmeláků probudilo jaro. Co dělat, když vidíte, že mají v kožíšku roztoče?
Jaro je zde a s ním i matky čmeláků. Přezimovaly dlouhou dobu, ukryté v podzemních komůrkách, které si samy vyhrabaly. Teď vylézají ven, aby si našly potravu. Před prvním letem si však potřebují trochu odpočinout na sluníčku. Jak rozeznat, kdy čmeláci jen nabírají sílu a my bychom je neměli rušit, a kdy naši pomoc opravdu potřebují? A všimli jste si, že někteří čmeláci mají ve svých kožíšcích schované roztoče?
Jarní probouzení čmeláků
Matky čmeláků spaly dlouhou dobu zimním spánkem, kterému se říká hibernace, vpodzemních komůrkách, zvaných hibernakulum. Po probuzení potřebují nejprve nabrat dostatek sil. Spalydlouho a jsou zesláblé. Proto hledají zdroje potravy, aby doplnily energii. Čeká je spousta práce. Budou si hledat místo khnízdění, aby mohly založit rodinu.
Často vtěchto dnech najdete matky čmeláků, jak odpočívají na zemi nebo se vyhřívají na sluníčku. Nemusí to znamenat, že je s nimi něco špatně. Je lepší je nechat být. Odpočinou si a během chvilky se vydají za potravou. Pokud si myslíte, že matka opravdu potřebuje pomoc, nebo leží na nevhodném místě, například uprostřed chodníku, stačí ji opatrně přenést někam na květ. Více o tom, jak pomáhat či nepomáhat čmelákům se dočtete ZDE.
Čmeláci mají v kožíšcích schované neškodné roztoče
V dnešních dnech se na webové i facebookové stránky skupiny Čmeláci Plus obrací hodně lidí s dotazem, jak pomoci matce „obsypané roztoči, kteří matce určitě škodí a chtějí ji zabít“. Zde je odpověď snadná. Není potřeba nic řešit, je to přirozené a vše je v pořádku. Roztoči, kteří sedí na matce, jsou pro ni neškodní. Používají matku jen jako jakýsi „autobus“ a cestují s ní do jejího hnízda.
Nejčastěji jde o roztoče Parasitellus fucorum, česky savenka chrobáková. Ten je pro čmeláky neškodný.
Nejsou to ani parazité, jak by se z jejich jména dalo předpokládat. Jde totiž o druh roztoče, který je přítomen v hnízdě čmeláků, často ve velkém množství. Tam se živí zbytky a odpadem, někdy i přineseným nektarem a pylem, který si tam čmeláci skladují pro své larvy. Roztoči zde pojídají i úlomky vosku nebo jiné drobné členovce. Někteří jsou dokonce kanibalové.
Jde o tzv. komenzalismus, typ neantagonistické symbiózy, ze které má jeden organismus (komenzál) prospěch, ale druhému organismu přitom neškodí. Do hnízda čmeláků se tito roztoči dokážou dostat z květů rostlin, ale často je tam zanese na jaře sama matka.
Byť se to nezdá, tito roztoči o velikosti špendlíkové hlavičky jsou chytří. Využijí konec sezony, kdy se v hnízdě čmeláků narodí nové matky. Jakmile se matky spáří, roztoči to poznají a na mladé matky si nastoupí. Matka odletí na konci léta zimovat. Vyhrabe si hibernakulum a tam se ukryje spolu s roztoči, kteří se jí stále drží. Roztoči matce neublíží, neparazitují na ní, byť by se to tak mohlo zdát. Kdyby matce ublížili, tak by neměli šanci, splnit svůj cíl, tedy dostat se do nového hnízda čmeláků. Proto s ní jen čekají na jaro.
Jaro je tady a s ním naše čmeláčí matky, i s roztoči. Jakmile matka najde místo k hnízdění a založí tam své hnízdo, roztoči se jí pustí a zůstanou tam. Už se nepotřebují matky dál držet, mají svůj domov. Příroda je velmi chytrá a nápaditá. Některé organismy dokážou spolu žít, aniž by si škodili. Komenzalismus je takový příklad, a pro čmeláky může být velmi prospěšný. Roztoči a jiní komenzálové v hnízdě uklízí.
Pozor, důležité upozornění!
Na internetu koluje návod na "záchranu" matky pomocí cigaretového kouře. Tento návod určitě nepoužívejte! Je sice pravda, že se takto dají z matky odstranit roztoči. Kouř a nikotin ale poškodí vzdušnice matky, a to může vést k jejímu oslabení až úhynu. Stejně tak není dobré odstraňovat roztoče mechanicky, ani jemným štětcem.
I kdyby to bylo neškodné, matka nebo později dělnice si brzy přinesou další roztoče do hnízda z květů rostlin. Takže práce a s tím spojená rizika jsou zbytečná. Pokud tedy na jaře nebo na konci léta najdete matku čmeláka s roztoči na těle, vše je v pořádku. Nesnažte se roztoče z jejího těla odstraňovat. Řada lidí se totiž ve snaze matkám pomoci pustí do operace, která čmelákům ubližuje.