Letničková louka: Připravte tu nejkrásnější pastvu pro včely, čmeláky i motýly
Letničková louka je vlastně rozlehlý záhon plný letniček, vysévaných každý rok znovu a znovu. Květiny se vysévají v pestré směsi, pěkně promíchané, aby v době květu spolu rozehrály to nejkrásnější barevné divadlo a zároveň zvládly nakrmit celá hejna užitečného hmyzu.
Při pohledu na letničkovou louku hodně lidí napadne, že pokud je to louka, tak by stačilo rozhodit do stávající travnaté louky osivo květin. Tak jednoduché to ale zdaleka není. Letničková louka se zakládá do čisté, odplevelené půdy. Prostor, připravený na výsev letničkové louky, je vlastně rozlehlý záhon, ze kterého musíte nejprve odstranit trávník. Drny otočte kořeny nahoru a přidejte do kompostu. Celý prostor zryjte, vyberte plevel a uhrabte.
Kdy letničkovou louku vysévat
Vzhledem k tomu, že se jedná opravdu o letničky, tedy květiny většinou velmi choulostivé na pozdní mrazíky, je ideální dobou výsevu druhá polovina dubna nebo začátek května.
Letničková louka hýří všemi barvami Zdroj: iStock
Jak pečovat o letničkovou louku
V době, kdy mladé rostlinky dosáhnou výšky asi 10 cm, bylo by ideální semenáčky vyjednotit a vytrhat plevel. Ale vzhledem k tomu, že se většinou jedná o větší prostor, je lepší na jednocení myslet už při výsevu a semínka vysévat řídce. Plevel by se měl samozřejmě ideálně odstranit, ale prakticky je to velmi složité, proto je opět dobré předcházet růstu plevele dokonalou přípravou půdy.
Letničková louka vám bude postupně nakvétat po celé léto Zdroj: iStock
Jak často zalévat
Po vysetí louky nesmí semínka zaschnout, aby se nezastavit proces vzcházení a růstu. Poté, kdy už jsou rostliny větší, nemají nijak přehnané nároky na zálivku. Většinou stačí zálivka v dobách největšího sucha.
A co příští rok?
V dalších letech už bude péče o letničkovou louku samozřejmě ukrácena o odstraňování trávníkových drnů, ale opět bude potřeba celý prostor zrýt a uhrabat. Pokud zvolíte květiny, které se umí množit samovýsevem (krásenky, ostrožky, měsíčky, mák), pak můžete dva či tři roky louku pouze udržovat bez opakovaného vysévání, ale efekt už nebude tak dokonalý a sortiment květin se bude postupně zužovat. Louka už nikdy nebude tak pestrá a krásná jako první rok.
Kde nakoupíte semena?
Podívejte se na internet, zadejte heslo letničková louka a už můžete vybírat. Nejprodávanější jsou asi směsi semen s názvem Strakonická louka nebo Lednická radost.
Letničková louka s názvem Strakonická louka Zdroj: Pinterest/Černý - BioPro
Pro menší záhony můžete využít i směsi semen prodávané běžně v sáčcích na stojanech se semeny, které najdete v hobby marketech, a dokonce i v supermarketech, s názvem Směs pro čmeláky, Směs pro včely nebo Květinový koberec.
Letničková louka s názvem Lednická radost Zdroj: Pinterest/Černý - BioPro
Jak založit květnatou louku, o kterou se nebudete muset tolik starat jako o louku ze samých letniček? A poznáte luční květiny, které najdete na květnaté louce?
Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek