návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Letničková louka: Připravte tu nejkrásnější pastvu pro včely, čmeláky i motýly

Aktualizováno: 24.05.2021
Letničková louka
Autor: istockphoto.com Letničková louka
Letničková louka je vlastně rozlehlý záhon plný letniček, vysévaných každý rok znovu a znovu. Květiny se vysévají v pestré směsi, pěkně promíchané, aby v době květu spolu rozehrály to nejkrásnější barevné divadlo a zároveň zvládly nakrmit celá hejna užitečného hmyzu.

reklama

Při pohledu na letničkovou louku hodně lidí napadne, že když je to louka, tak by stačilo, rozhodit do stávající travnaté louky osivo květin. Tak jednoduché to ale zdaleka není. Letničková louka se zakládá do čisté, odplevelené půdy. Prostor, připravený na výsev letničkové louky, je vlastně rozlehlý záhon, ze kterého musíte nejprve odstranit trávník. Drny otočte kořeny nahoru a přidejte do kompostu. Celý prostor zryjte, vyberte plevel a uhrabte.

Kdy letničkovou louku vysévat

Vzhledem k tomu, že se jedná opravdu o letničky, tedy květiny většinou velmi choulostivé na pozdní mrazíky, je ideální dobou výsevu druhá polovina dubna nebo začátek května.

Letničková louka
Autor: istockphoto.com Letničková louka

Jak pečovat o letničkovou louku

V době, kdy mladé rostlinky dosáhnou výšky asi 10 cm, bylo by ideální, semenáčky vyjednotit a vytrhat plevel. Ale vzhledem k tomu, že se většinou jedná o větší prostor, je lepší na jednocení myslet už při výsevu a semínka vysévat řídce. Plevel by se měl samozřejmě ideálně odstranit, ale prakticky je to velmi složité, proto je opět dobré předcházet růstu plevele dokonalou přípravou půdy.

Letničková louka
Autor: istockphoto.com Letničková louka

Jak často zalévat

Po vysetí louky nesmí semínka zaschnout, aby se nezastavit proces vzcházení a růstu. Poté, kdy už jsou rostliny větší, nemají nijak přehnané nároky na zálivku. Většinou stačí zálivka v dobách největšího sucha.

A co příští rok?

V dalších letech už bude péče o letničkovou louku samozřejmě ukrácena o odstraňování trávníkových drnů, ale opět bude potřeba celý prostor zrýt a uhrabat. Pokud zvolíte květiny, které se umí množit samovýsevem (krásenky, ostrožky, měsíčky, mák), pak můžete dva či tři roky louku pouze udržovat bez opakovaného vysévání, ale efekt už nebude tak dokonalý a sortiment květin se bude postupně zužovat. Louka už nikdy nebude tak pestrá a krásná jako první rok.

Letničková louka
Autor: istockphoto.com Letničková louka

Kde nakoupíte semena?

Podívejte se na internet, zadejte heslo letničková louka a už můžete vybírat. Nejprodávanější jsou asi směsi semen s názvem Strakonická louka nebo Lednická radost.

Strakonická louka
Autor: Pinterest/Černý - BioPro Strakonická louka

Pro menší záhony můžete využít i směsi semen prodávané běžně v sáčcích na stojanech se semeny, které najdete v hobby marketech, a dokonce i v supermarketech, s názvem Směs pro čmeláky, Směs pro včely nebo Květinový koberec.

Lednická radost
Autor: Pinterest/Černý - BioPro Lednická radost

Jak založit květnatou louku, o kterou se nebudete muset tolik starat jako o louku ze samých letniček? A poznáte luční květiny, které najdete na květnaté louce?

Květnatá louka: Pozvěte včelky, čmeláky i motýly

Jak založit květnatou louku? Zastavte vymírání hmyzu a vytvořte bzučící okrasu zahrady plnou květů

Květnatá louka: Poznáte luční květiny?

Květnatá louka: Poznáte luční květiny, na které se můžete po výsevu těšit?

reklama

Článek je zařazen v: letničková louka , květiny , letničky , pro včely , pro motýly , plná květin , Strakonická louka , Lednická radost

reklama

Přečtěte si také