návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak kvetou bylinky? Pažitka, petrželka i libeček mají krásné květy, které nakrmí včely a čmeláky

Vydáno: 24.08.2020
bylinky
Autor: pixabay.com bylinky
Pažitka, petržel, a dokonce i libeček se už dlouho snaží vykvést, ale my jim jejich úmysly většinou rychle zatrhneme. Nepřetržitě je zastřihujeme, a kvetení tak oddalujeme. Možná přišel čas dopřát bohatou hostinu i včelám a čmelákům, ale nejen jim, i ploštice se rády přidají.

reklama

Pažitka, petržel i libeček patří mezi oblíbené stálice našich kuchyní. Umíte si snad představit pořádný vývar bez zelené petrželky nebo tvarohovou pomazánku bez nasekané pažitky? A libeček? Bez jeho úžasné vůně se u nás neobejde ani dýňová polévka! Na druhou stranu se jedná o medonosné rostliny, o jejichž květy se užitečný hmyz doslova popere, pokud mu k tomu dáme příležitost. A kdy jindy než teď, kdy jsou ještě tyhle báječné bylinky schopné vykvést. S příchodem podzimních plískanic už bude jejich letošní život končit. Tak schovejte nůžky anebo se alespoň rozdělte, pokud máte těchto rostlin na zahradě větší množství.

bylinky
Autor: pixabay.com bylinky

Pažitka (Allium schoenoprasum)

Nejoblíbenější česká bylinka, vhodná do polévek i pomazánek, dokáže být užitečná i krásná, pokud jí to dovolíme. Jedná se o medonosnou rostlinu, jejíž kulovité, fialové květy přilákají každého čmeláka, který poletí okolo. Tím však užitečnost pažitky zdaleka nekončí. Pažitka ozdravuje půdu a chrání kořeny rostlin, vedle kterých roste. Pokud ji vysadíte ve větším počtu, dokáže dokonce hubit černou skvrnitost a padlí u růží, kadeřavost broskvoní a sněť rybízu. Je také na záhonech skvělou společnicí pro mrkev, celer, petržel, jahody i rajčata. Je tedy jasné, že by na vaší zahradě nejen neměla chybět, ale měla by tam růst v dostatečně hojném počtu.

bylinky
Autor: pixabay.com bylinky

Petržel kadeřavá (Petroselinum crispum)

I petržel kadeřavou většinou po celé léto zastřiháváme a stonky, které začínají vybíhat do květu hned odstraňujeme. Ale pokud máte na zahradě dostatek místa, je dobré, pěstovat petrželku v takovém množství, abychom několik rostlin mohli ponechat v klidu a dopřáli jim květy, které hmyz miluje. A samozřejmě i petržel má co nabídnout i ostatním rostlinám. Například velmi prospívá rajčatům.

bylinky
Autor: pixabay.com bylinky

Libeček lékařský (Levisticum officinale)

Někdo libeček pro jeho výraznou vůni i chuť přímo zbožňuje a druhý nesnáší. Užitečný hmyz se řadí do první kategorie, ale na rozdíl od lidí oceňuje především jeho květy. Například takové ploštice jeho květy doslova okupují. Vzhledem k tomu, že listy libečku, vhodné k sušení i zamrazování, jsou nejkvalitnější před rozkvětem, měli bychom si zimní zásoby vytvořit hned zkraje léta. Nyní už můžeme libeček nechat rozkvést a pozvat včelky, motýly i čmeláky na hostinu.

bylinky
Autor: pixabay.com bylinky

Co všechno ještě netušíte o tak skvělých bylinkách, jako je pažitka, petržel nebo libeček?

PAŽITKA: Jak vypěstovat zelené koření a udělat tvarohovou pomazánku

PAŽITKA: Jak vypěstovat zelené koření a udělat si pomazánku

LIBEČEK: Jak vypěstovat přírodní maggi a uvařit poctivou bramboračku

LIBEČEK: Jak vypěstovat přírodní maggi a uvařit si poctivou českou bramboračku

PETRŽELKA HLADKOLISTÁ: Jak vypěstovat pikantní koření a uvařit zelenou polévku

PETRŽEL HLADKOLISTÁ: Jak vypěstovat pikantní koření a uvařit zelenou polévku

KADEŘAVÁ PETRŽEL: Jak pěstovat dekorativní bylinu nejen na zdobení chlebíčků

PETRŽEL KADEŘAVÁ: Jak pěstovat bylinu nejen na zdobení chlebíčků a udělat pesto

reklama

Článek je zařazen v: pro včely , pro čmeláky , pro hmyz , bylinky , pastva , medonosné , Pažitka (Allium schoenoprasum) , Petržel kadeřavá (Petroselinum crispum) , Libeček lékařský (Levisticum officinale)

reklama

Přečtěte si také