Nechte bylinky vykvést. Pažitka, petrželka i libeček mají krásné květy, které nakrmí včely a čmeláky
Pažitka, petržel, a dokonce i libeček se už často snaží vykvést, ale my jim jejich úmysly většinou rychle zatrhneme. Nepřetržitě je zastřihujeme, a kvetení tak oddalujeme. Možná přišel čas, dopřát bohatou hostinu i včelám a čmelákům, ale nejen jim, i ploštice se rády přidají.
Pažitka, petržel i libeček patří mezi oblíbené stálice našich kuchyní. Umíte si snad představit pořádný vývar bez zelené petrželky nebo tvarohovou pomazánku bez nasekané pažitky? A libeček? Bez jeho úžasné vůně se u nás neobejde ani dýňová polévka! Na druhou stranu se jedná o medonosné rostliny, o jejichž květy se užitečný hmyz doslova popere, pokud mu k tomu dáme příležitost. A kdy jindy než teď, kdy jsou všechny báječné bylinky schopné vykvést. Tak schovejte nůžky anebo se alespoň rozdělte, pokud máte těchto rostlin na zahradě větší množství.
Pažitka (Allium schoenoprasum)
Nejoblíbenější česká bylinka, vhodná do polévek i pomazánek, dokáže být užitečná i krásná, pokud jí to dovolíme. Jedná se o medonosnou rostlinu, jejíž kulovité fialové květy přilákají každého čmeláka, který poletí okolo. Tím však užitečnost pažitky zdaleka nekončí. Pažitka ozdravuje půdu a chrání kořeny rostlin, vedle kterých roste. Pokud ji vysadíte ve větším počtu, dokáže dokonce hubit černou skvrnitost a padlí u růží, kadeřavost broskvoní a sněť rybízu. Je také na záhonech skvělou společnicí pro mrkev, celer, petržel, jahody i rajčata. Je tedy jasné, že by na vaší zahradě nejen neměla chybět, ale měla by tam růst v dostatečně hojném počtu.
Petržel kadeřavá (Petroselinum crispum)
I petržel kadeřavou většinou po celé léto zastřiháváme a stonky, které začínají vybíhat do květu, hned odstraňujeme. Ale pokud máte na zahradě dostatek místa, je dobré pěstovat petrželku v takovém množství, abychom několik rostlin mohli ponechat v klidu a dopřáli jim květy, které hmyz miluje. A samozřejmě i petržel má co nabídnout i ostatním rostlinám. Například velmi prospívá rajčatům.
Libeček lékařský (Levisticum officinale)
Někdo libeček pro jeho výraznou vůni i chuť přímo zbožňuje a druhý nesnáší. Užitečný hmyz se řadí do první kategorie, ale na rozdíl od lidí oceňuje především jeho květy. Například takové ploštice jeho květy doslova okupují. Vzhledem k tomu, že listy libečku vhodné k sušení i zamrazování jsou nejkvalitnější před rozkvětem, měli bychom si zimní zásoby vytvořit hned zkraje léta. Pak už můžeme libeček nechat rozkvést a pozvat včelky, motýly i čmeláky na hostinu.
Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/neexistuje-snad-bylina-a-koreni-v-jednom-s-vyraznejsi-vuni-a-chuti-nez-nabizi-libecek-28479.html; https://www.i60.cz/clanek/detail/21513/petrzel-chutna-zdobi-i-leci