30. října 2019 12:31
Markéta ZídkováCo znamená svátek svatého Martina a kde se vzala tradice péct svatomartinskou husu?
Co znamená svátek svatého Martina a kde se vzala tradice péct svatomartinskou husu Zdroj: archiv Receptyschuti
Proč se se svatým Martinem pojí právě husa? A odkdy se vlastně v tuto dobu ocitá na pekáči? Legendy spojují husu a Martina už odpradávna. Připomeňte si jednu z nejpříjemnějších českých tradic, díky které máme hezky plné břicho!
Svátek svatého Martina už dnes není tak významný jako třeba Vánoce nebo Velikonoce, přesto asi všichni víme, že by v ten den měla na stole být pěkně vypečená husí pečínka. Naši předci ji doplňovali ještě sladkým pečivem, posvícenskými koláči nebo martinskými rohlíky. Sladké svatomartinské pečivo se nazývalo v různých krajích různě: svatomartinské rohy, rohlíky nebo podkovy svatého Martina. Těmi dívky obdarovávaly své hochy.
Svatý Martin zemřel 8. listopadu a 11. listopadu byl pohřben
Husy a svatý Martin
Svatého Martina s husami spojují hned dvě legendy, ta první praví, že „husy svatého Martina při kázání tolik rušily, že nyní pykají na svatomartinském pekáči. Druhá legenda praví, že se svatý Martin před svou volbou biskupem ze skromnosti skrýval v husníku, ale husy ho svým kdákáním prozradily." Ať tak či onak, biskup Martin zemřel 8. listopadu, 11.byl pohřben, což spadá do období, kdy lidé dříve zabíjeli před zimou husy a dopřávali si tučnou pečínku. A tak se spojenectví Martina s husami utužilo.
Jak rozporcovat martinskou husu
Na huse si vždy pochutnala celá domácnost a rozdělení jejího masa mělo přesná pravidla. „Nejnižší sluha dostával křídlo, aby prý při práci lítal, vyšší sluha stehno, hospodář sám si nechával zbytek. Kůže z husích nohou se dávala do střevíců pod nohy, aby se nepotily nebo mezi prsty, aby nerostla kuří oka." (Zdroj: České tradice).
První sníh a svatý Martin
Svátek svatého Martina představoval také zlom v hospodářském cyklu venkova: „Tento den také končívala čeledi služba, dostávala mzdu a hledala nového hospodáře, případně o rok prodlužovala dohodu. Konávaly se dobytčí či výroční trhy. V tento den se uzavíraly smlouvy mezi obcí a obecním pastýřem, ovčákem, ponocným a dalšími lidmi. Děti i hospodáři čekali na první sníh, neboť podle pranostiky Svatý Martin přijede na bílém koni. Lidé si odpozorovaný klimatický jev spojili se světcem, často zobrazovaným na koni, a tak vznikla tato poetická představa." (Zdroj: Wikipedie)
(web)