reklama

Drvodělka, obří včela samotářka, je neškodná a užitečná. Vaší zahradě prospěje

Simona Sedláčková
3. března 2021
Největší představitelky čeledi včelovitých připomínají svou velikostí i tmavou barvou spíše čmeláky, ale jsou to včely samotářky. Přilákejte je i do své zahrady a potěšte se pohledem na pravé včelí obříky.
reklama

Drvodělky jsouvčely samotářky

Jakmile se na jaře oteplí, vylétají za první potravou včely samotářky, mezi které patří i drvodělky. Některé jsou velké dokonce až 3 cm, a proto si je lidé často pletou sčmeláky. Svou velikostí a černou barvou skovovým leskem někdy vzbuzují vlidech obavy ze stejně velkého žihadla. Ve skutečnosti jsou poměrně neškodné, na člověka většinou neútočí, nejsou agresivní. Jsou spíše bojácné a zkvětů okamžitě odletí, jakmile vás spatří. Samozřejmě to platí do té doby, dokud je nebudete honit splácačkou nebo kolem sebe zběsile nezačnete mávat rukama.

Drvodělky jsou nepřehlédnutelné nejen svým zjevem, ale i hlučným a rychlým letem. Ale bát se jich nemusíte, to jenom nedočkavě pospíchají za nektarem zprvních jarních květů, aby nabraly dostatek sil kpáření, které však bude probíhat až vkvětnu.

Odkud drvodělky na jaře vylézají?

Drvodělky, samičky i samečci, přezimují vprasklinách starých stromů a trámů nebo ve škvírách zdí. Proto jsou i na zahradách užitečné všechny staré stromy a pařezy. Včely samotářky hnízdí většinou ve ztrouchnivělém, mrtvém dřevě, ve kterém si vydlabávají chodbičky, dlouhé až 30 cm, které ústí do komůrek, do kterých později matky nakladou vajíčka. Jakmile si oplodněná samička připraví hnízdo, rychle sbírá pyl a nektar a ukládá ho do 6–8 plodových komůrek. Spolu se snesenými vajíčky pak komůrky uzavře a po 8 týdnech se znich vylíhnou mladé drvodělky. Vté době umírá stará generace a mladé drvodělky se pilně vykrmují nektarem, aby před zazimováním dobře zesílily.

Všechny drvodělky patří mezi včely samotářky, to ale neznamená že nemohou tvořit celé kolonie, ve kterých žijí vedle sebe.

Drvodělky můžete potkat i vnaší přírodě

Tyto užitečné včely se vyskytují vmnoha druzích, ale vnašich krajích můžete potkat většinou tyhle:

  • drvodělkafialová(Xylocopa violacea)
  • drvodělkavelká(Xylocopa valga)
  • drvodělka malá (Xylocopa iris) se občas zatoulá do jižních cípů naší země

Nejčastěji potkáte asi drvodělku fialovou. Má černé tělo, porostlé krátkými chlupy a černá křídla skovovým, nafialověle zeleným leskem. Dorůstá do délky až 3 cm a rozpětí křídel mívá až 4 cm.

Jak přilákat drvodělky na zahradu

Drvodělky jsou poměrně vybíravé a většinou rády navštěvují květy trnky obecné nebo si pochutnají na nektaru zkvětů rostlin bobovitých nebo hluchavkovitých. Na jaře hojně navštěvují dymnivky a akáty, později určitě neminou rozkvetlé vistárie. Na rozkvetlých letních loukách vyhledávají například čistec a na podzim je potěší bodláky.

Užitečný hmyz se vám podaří nalákat na letničkové i květnaté louky:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama