6. května 2015 06:00
Klára BeščecováHortenzie vyvolávají v lidech pozitivní asociace
Na každé zahradě se jistě najde místečko přistíněné vyššími stromy či domem. Právě sem si můžete vysadit hortenzie.
Název hortenzie, latinsky Hydrangea, je odvozen od řeckého slova hydro(voda) a anteion (sud nebo džbán) a vystihuje tak modrou barvu a kulatý tvar květenství. Tato květina byla dříve typickým kvítím venkovských předzahrádek, dnes se však stále častěji objevuje i v moderních zahradách. Hortenzie mají velké osobní kouzlo a mnozí floristé znich dokážou vytvořit skvostné květinové kompozice. Tyto květiny lze totiž využít na nespočet způsobů – od něžných až po abstraktní aranžmá. Zjednodušeně řečeno – hortenzii lze použít od oslav narození až kpohřbu.
Jak vypadají
Jsou to opadavé dřevnaté keře skrásnými velkými kulovitými květy různých barev, velmi náročné na půdu. Vyžadují mírně zastíněné a chladné místo a mírně kyselou půdu bez vápníku. Před výsadbou je dobré zapracovat do půdy rašelinu, protože vzásaditých zeminách trpí chlorózou, což se projevuje žloutnutím nebo blednutím listů. Proto se nedoporučuje ani zalévání tvrdou vodou z vodovodu.
Květenství hortenzie jsou kopulovitá nebo plochá, složená smnožství malých nenápadných květů obklopených nádhernými korunovitými kalichy. Existuje okolo 90 kultivarů. Základní barvou je bílá. Tyto kultivary snesou i přímé slunce, barevným odrůdám se lépe daří vpolostínu. Modrá barva, která je tak typická, není vrozenou vlastností odrůdy, ale objeví se po zálivce roztokem síranu hlinitého. Na jednom keříku může být až šest květních shluků, znich každý má průměr 20 až 30 centimetrů. Kvete od jara do podzimu, dokonce i vzimě a to vzávislosti na způsobu pěstování.
Jak o ně pečovat
Je to typická venkovní rostlina, ale vnašich klimatických podmínkách obvykle namrzá a tím přestává kvést. Abychom tomu zabránili, pěstujeme hortenzii raději vkvětináči a ven ji dáváme až na jaře. Vzimě do února a března přezimuje nejlépe vchladné místnosti steplotou do 6 až 8 ˚C na tmavém místě. Vlétě ji umístíme na zahradu a jen postupně ji přivykáme na přímé sluneční záření. Po úspěšné adaptaci ji zapustíme i skvětináčem do země, kde ji necháme až do podzimu. Zálivku vyžaduje od jara do podzimu hojnou. Pozor, zaléváme ji až po částečném proschnutí zeminy vkvětináči, nikdy však nesmí dojít kvyschnutí celého zemního balu. Špatně snáší tvrdou vodu.
Hortenzie přihnojujeme vletních měsících tekutými minerálními a organickými hnojivy po zálivce a to jednou za 10 dní. Po prořezání až do nasazení nových výhonů raději nehnojíme.
Hortenzie množíme řízky, které zakoření vpísku za 15 až 20 dní. Po zapuštění kořenů je sázíme do květináčů o průměru 8 cm, naplněných směsí rašeliny, listovky a písku. Když se mladé rostliny rozrostou, přesazujeme je do velkých květináčů. Doporučujeme 1 díl rašeliny, 1 díl jehličnaté zeminy, 1 díl písku a vše doplnit o humus.
Tři skupiny hortenzie
Podle potřeby řezu dělíme hortenzie do tří skupin.
Do první patří hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata), která kvete od srpna do září na letošních výhoncích. Tato rostlina vyžaduje hluboký jarní řez. Je nejodolnější vůči mrazu a dobře snáší i mírné přesušení. Vpříznivých podmínkách se jí daří i ve volné půdě. Pokud ji však na jaře nezmladíme, keř po několika letech ztrácí tvar.
Do druhé skupiny patří hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophilla). Kvete od poloviny léta, ale na loňském dřevě. Proto tuto rostlinu na jaře jen mírně zkrátíme. Odstraníme hlavně suché a staré výhonky. Dobře zakořeněným dvou až tříletým rostlinám každý rok brzy na jaře odřízneme část starého dřeva. Tato hortenzie je nejkrásnější a nejbarevnější. Je však méně odolná vůči mrazům, což pěstitele nutí pěstovat ji vkvětináči. Po přezimování ve tmě ji koncem zimy, vdobě nalévání pupenů, přeneseme na světlo, ale ven ji dáváme až po 15. květnu.
Poslední skupinu tvoří hortenzie ostatních kultivarů, jako například hortenzie drsná (Hydrangea aspere) a hortenzie pnoucí (Hydrangea petiolaris),které vyžadují jen minimální řez na jaře.
Víte, že…
… modré hortenzie bývají považovány na svěží, milé a chladné, zatímco růžové a červené asociují vášeň a štěstí?
Dobré rady
- Když hortenzie namrzne, provedeme hlubší řez, ovšem následující rok pravděpodobně pokvete jen velmi málo nebo vůbec.
- Při výsadbě použijeme stejný substrát jako pro rododendrony nebo azalky.
- Aby si rostlina smodrými květy zachovala svoji barvu, hodnota pH půdy by měla být 4 až 4,5.
- Hortenzie se budou vyjímat kolem cesty samostatně nebo ve skupinách ve společnosti jiných listnatých keřů, stromů a širokolistých trvalek, jako jsou například bohyšky.
- Chceme-li si květy hortenzie vyzdobit byt, uřízneme stonek květu zešikma a nezapomeneme odstranit spodní listy.
- Květiny dáme do čisté vázy světším množstvím čerstvé vody.
- Nezapomeňte přidat výživu pro řezané květiny, která prodlouží jejich životnost více než o týden.
- Nikdy nedáváme vázu skytkou na přímé slunce, květiny by ztratily barvu a rychle zvadly.
Marta Pawlicová
Mohlo by vás zajímat: