návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Lilie jsou ušlechtilé zahradní rostliny mnoha tváří. Jak lilie pěstovat?

Aktualizováno: 14.07.2021
Lilie jsou zajímavé nejen svým vzhledem, pestrými barvami květů, různorodostí vzrůstu, ale především opojnou vůní. Jak lilie pěstovat?

reklama

Lilie se stávají stále populárnější zahradní květinou. Vybrat si dnes můžete asi ze sta druhů a přibližně tisíce odrůd. Pro nás je důležité, že v našich klimatických podmínkách se jim daří. Alfou a omegou jejich úspěšného pěstování je drenáž pod liliovou cibulí, dobrý kompost nad ní a dodržování zásad „nohy ve studenu, hlava na slunci“.

Jak lilie pěstovat

 • Většině lilií vyhovuje dobrá zahradní půda s neutrální reakcí. Zeminu můžete vylepšit tak, že přidáte dobře vyzrálý kompost nebo písek, nikdy ne hnůj!
 • V růstovém období lilie potřebují dostatek vody a živin. Po odkvětu se cibule nemusí vybírat, lilie vydrží na jednom místě až 4 roky, pak je vhodné je přesadit.
 • Lilie hnojte na jaře každých 14 dní nejlépe hnojivy typu Cererit, později už jen občas půdu „pocukrujte“.
 • Při suchém počasí rostliny důkladně zalévejte a v případě potřeby opatřete vyšší druhy opěrnou konstrukcí. Po odkvětu odstraňte semeníky, aby se rostlina nevysilovala tvorbou semen, a po odumření stonků seřízněte v úrovni půdy.
Nairobi – jedna z posledních novinek v orientálních hybridech. Má skvostně zvlněné květy, sametově bílé a nádherně tvarované.
Autor: Radko Voleman Nairobi – jedna z posledních novinek v orientálních hybridech. Má skvostně zvlněné květy, sametově bílé a nádherně tvarované.

Výsadba

 • Sázejte je do hloubky, která je asi 2 až 3násobkem výšky cibule.
 • Po výsadbě zalijte a dáváte-li je do půdy na podzim, ještě přikryjte chvojím nebo posečenou trávou, aby je nezničil mráz.
 • Cibule můžete sázet na jaře, i když je to možné i na podzim do příchodu mrazů.
 • Pokud už lilie pěstujete, po určité době je rozsaďte. Tady platí zásada, že cibule jde „ze země do země“, tedy že na nové stanoviště je zasaďte hned, jak je vyndáte. Cibule nesmějí vyschnout.
 • Lilie můžete pěstovat i v květináčích. V tomto případě je potřeba dbát, aby se nádoby na jižním slunci nepřehřívaly. Pravidelně také sledujte potřebu vody, protože v květináči je mnohem méně prostoru a tudíž potřeba vláhy vysoká.
Indian Diamond – se vyznačuje sytými zlatě žlutými miskovitými květy s lehkým bronzovým nádechem. Výška lodyhy je asi 110 cm.
Autor: Radko Voleman Indian Diamond – se vyznačuje sytými zlatě žlutými miskovitými květy s lehkým bronzovým nádechem. Výška lodyhy je asi 110 cm.

Netradiční kombinace

Aby krása lilií vynikla co nejvíce, vysazujte je ve velkých skupinách. Nejvíce však zazáří ve smíšených záhonech. Pozor, v tomto případě musíte brát v úvahu barevnost dalších květů!

Lilie existují však ve všech barevných mutacích, snad kromě modré a fialové. Chcete-li mít právě tyto barvy na záhonu, doporučujeme kombinovat lilie s ostrožkou, kakostou nebo sporýšem. Zajímavou kombinací je spojení lilií s jehličnany. Sytě zelená barva keřů dává vyniknout sytě zabarveným květům lilií. Pokud lilie vysadíte k vyšším trvalkám, budou pro ně zároveň oporou.

Lilie pro zahrádky

Sortiment dostupných lilií je dostatečně široký. Existuje mnoho hybridních skupin, které se rozdělují podle druhu květů, jejich velikosti nebo barev. Velice populární jsou například asijské s miskovitými květy, s turbánkovými květy či plnokvěté. Pro pěstování v domácích podmínkách vybírejte vždy nižší, dorůstající maximálně jednoho metru, které bohatě kvetou. Na jedné rostlině lze napočítat až 50 květů! Chcete-li mít více odrůd, volte je tak, aby kvetly postupně, tedy po celé léto.

Víte, že lilie…

 • vyžadují dobře osvětlené stanoviště, ale nesnášejí celodenní úpal?
 • mají rády častější zálivku a to hlavně v období růstu?
 • nikdy neokopáváme, jen na ně nahrneme rašelinu nebo kompost?
 • hnojíme Cereritem nebo plným hnojivem typu NPK?
 • po odkvětu ihned odstraňujeme zvadlé okvětí?
 • přesazujeme jednou za 3 až 5 let, protože cibule by soutěžily o prostor a živiny na úkor kvality květů?

Mohlo by vás zajímat:

Denivky: Nenáročné trvalky, které si mnozí pletou s liliemi

Denivky: Nenáročné trvalky, které si mnozí pletou s liliemi

Lilie, jiřinky, begonie na balkoně aneb Jak pěstovat letní cibuloviny v nádobách

Lilie, jiřinky nebo begonie na balkoně aneb Jak pěstovat letní cibuloviny v nádobách

Lilie v zahradě: krásné, elegantní, romantické, noblesní a pozoruhodné květiny vynikají velkými a luxusními květy a charakteristickou vůni.

Výsadba lilií v 9 krocích. Kochejte se krásou květů celé léto

 Je tulipán cibule nebo hlíza?

Je tulipán cibule, nebo hlíza? Návod, jak se vyznat v cibulovinách

Zahrada v květu

Perný květen na zahradě

Sedmikrásky na talíři

Božské recepty: zkuste použít květiny jako ingredience!

 

reklama

Článek je zařazen v: zahrada , lilie

reklama

Přečtěte si také