reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Podzimní astry kvetou už teď. Tyto trvalky budou zdobit zahradu roky

Simona Sedláčková , Vydáno: 06.08.2020
Hvězdnice
Autor: pixabay.com Hvězdnice
Hledáte dokonale skromné květiny, o které se nemusíte starat dlouhé roky a přesto pokvetou, budou se množit a rozrůstat a jejich květy dokážou nakrmit celá hejna motýlů, včel i čmeláků? Vysaďte na svou zahradu půvabné hvězdnice, známé většinou pod názvem podzimní astry. Pokud zvolíte různé druhy, pokvetou u vás od začátku léta až do konce podzimu.

reklama

Oblíbené hvězdnice známe nejčastěji jako drobné, fialové, jednoduché květní úbory se žlutým středem na vysoké, bohatě rozvětvené lodyze kvetoucí do pozdního podzimu. Dokážou ale kvést i zářivě růžovou nebo bílou barvou a hlavně kvetou už mnohem dříve. Skalničkový Aster alpinus dokonce už v červnu, vyšší druhy trochu později. Jedná se o dlouhověké trvalky, které nevyžadují mnoho péče a přesto nás každoročně potěší bohatým kvetením.

Aster alpinus
Autor: pixabay.com Aster alpinus

Všechny druhy silně přitahují motýly, včely i čmeláky a především na podzim, kdy hodně květin již odkvétá, se pro ně stávají vyhledávaným cílem.  

Hvězdnice chlumní (Aster amellus)

Vykvétá v plném létě, od poloviny července do září. Dorůstá až do výšky 70 cm a má silnou, v horní polovině hustě větvenou lodyhu s drsnými, šedozelenými listy. Květy jsou až 6 cm velké se žlutým terčem. Je velmi odolná vůči suchému a horkému počasí, poroste na slunci i v polostínu. Výborně se hodí k řezu, ve váze vydrží dlouho svěží.

Hvězdnice chlumní (Aster amellus)
Autor: pixabay.com Hvězdnice chlumní (Aster amellus)

Hvězdnice křovitá (Aster dumosus)

Rozkvétá na zahradách už od srpna do září. Pochází ze Severní Ameriky, ale u nás je už dávno jako doma. Dorůstá do výšky asi 30 cm a má drobnější květy, asi 3 cm v průměru. Silně odnožuje a snadno tak zarůstá celé záhony. Je nenáročná, ale občas, při delším suchu, potřebuje zálivku.

Hvězdnice křovitá (Aster dumosus)
Autor: pixabay.com Hvězdnice křovitá (Aster dumosus)

Astra pyrenejská (Aster pyrenaeus)

Také vykvétá od srpna do září a je ještě odolnější vůči suchu a horku než hvězdnice chlumní. Kvete bohatě na slunci i v polostínu, má ráda propustnou půdu. Dorůstá do výšky 60–90 cm.

Astra pyrenejská (Aster pyrenaeus)
Autor: pixabay.com Astra pyrenejská (Aster pyrenaeus)

Hvězdnice srdcolistá (Aster cordifolius)

Pozdější, severoamerický druh, který vykvétá až od září do října. Dorůstá až do výšky 110 cm. Má ráda vlhčí, humózní půdu a slunečné stanoviště, ale snáší i polostín. Je výborná k řezu, do kytic.

Hvězdnice srdcolistá (Aster cordifolius)
Autor: pixabay.com Hvězdnice srdcolistá (Aster cordifolius)

Hvězdnice vřesovcová (Aster ericoides)

Další severoamerický druh, tentokrát však s nevýraznými květy a nižším vzrůstem. Kvete také od září a nejlépe se jí daří v lehčích půdách a na plném slunci.

Hvězdnice vřesovcová (Aster ericoides)
Autor: pixabay.com Hvězdnice vřesovcová (Aster ericoides)

Nádherné, odolné a bohatě kvetoucí trvalky jsou základ každé zahrady:

Dlouhověké trvalky

12 dlouhověkých trvalek: Květiny, které si dokážou žít vlastním životem

Trvalky

10 trvalek, které vykvétají o prázdninách: Jak se o ně starat a prodloužit dobu kvetení?

Trvalky do stinné zahrady

Trvalky do stinné zahrady: Vytvořte si záhon v pastelově růžových barvách

Vše, co potřebujete vědět o trvalkách

Vše, co potřebujete vědět o trvalkách. Jak a kde je pěstovat, aby se jim dobře dařilo

Článek je zařazen v: podzimní astry , hvězdnice , Aster , Aster alpinus , Hvězdnice chlumní (Aster amellus) , Hvězdnice křovitá (Aster dumosus) , Astra pyrenejská (Aster pyrenaeus) , Hvězdnice vřesovcová (Aster ericoides) , fialový květ

reklama

Přečtěte si také