Hvozdík bradatý znáte i jako čínský karafiát: Vypěstujte si nejvděčnější dvouletku
Hvozdík bradatý možná ani za dvouletku nepovažujete. Velmi snadno se vysemeňuje a množí se tak rychle, že se na záhonu chová úplně jako trvalka. Pokud ho ještě na zahradě nemáte, pak právě nastal čas jeho prvního výsevu. V dalších letech už se o sebe postará sám.
Kouzelnou dvouletku můžete znát i pod dalšími názvy. Nejznámější je jako čínský karafiát, studentský karafiát nebo študák. Pochází zvýchodní Asie a dorůstá do výšky asi 30–50 cm. Najdou se však i nízké kultivary, vhodné kvýsadbě do skalky.
Jak pěstovat hvozdík bradatý
Od poloviny června do poloviny července můžete drobná, černá semínka vysévat do pařeniště nebo na uvolněný záhon. Vysévejte je do řádku a udržujte bez plevele. Pokud vysejete semínka jenom řídce, nemusíte později semenáčky ani přepichovat. Semena klíčí rychle a snadno. Na trvalé stanoviště mladé rostlinky vysaďte na konci srpna nebo na začátku září.
Během podzimu hvozdíky vytvoří přízemní růžice listů, ze kterých další rok na jaře, většinou vkvětnu, vyrostou květní stonky sbohatými okolíky květů. Ještě před příchodem zimy můžete mladé hvozdíky zakrýt chvojím, aby nevymrzly, ale není to úplně nutné. Na jaře pak rostliny zkontrolujte, působením mrazu dochází kjejich povytažení způdy. Většinou tedy budou potřebovat přimáčknout do země a půdu přihrnout. Prospěje jim i mírné prokypření půdy a vydatná zálivka.
Vpříštím roce už se o hvozdík bradatý většinou nemusíte vůbec starat. O vlastní potomstvo se postará formou samovýsevu a na vás bude jenom odstranění starých suchých rostlin. Jenom nepočítejte stím, že by nové rostlinky měly vždy stejné květy jako jejich rodiče. Naopak! Každý rok si pro vás hvozdík bradatý přichystá barevné překvapení, až nakonec většinou skončí u barvy růžové.
Kde pěstovat hvozdík bradatý
Hvozdík bradatý dává přednost slunnému záhonu nebo mírnému polostínu, kde ale budou rostliny slabší a budou potřebovat oporu, aby se jim květní stvoly nevyvracely. Má rád půdu humózní a výživnou, svyšším obsahem vápníku, a naopak nesnáší čerstvý hnůj, mnohem raději přivítá uleželý kompost.
Choroby a škůdci hvozdíku bradatého
Hvozdíky všeobecně jsou vůči chorobám velmi odolné. Občas se může objevit padlí nebo plíseň šedá, především vdlouhotrvajícím vlhkém počasí. Škůdci většinou hvozdíky nenapadají, jen musíte na neoploceném pozemku počítat stím, že listy velmi chutnají mlsným zajícům.
Hvozdík bradatý je i skvělou květinou křezu. Ve váze vydrží i déle než dva týdny a nádherně voní.