Nejkrásnější dvouletky: Máme tu čas výsevu macešek či pomněnek pro příští jaro
V druhé polovině června a začátkem července je potřeba vysít květiny, které nás budou svými květy těšit příští rok na jaře. Jsou to takzvané dvouletky, mezi které patří například macešky, pomněnky, karafiáty nebo sedmikrásky.
Jako dvouletky označujeme skupinu rostlin, které většinou v polovině jednoho roku vysejeme a následně vysadíme na záhon, ale květů se dočkáme až v dalším roce. Většina z nich se ve své domovině pěstuje jako trvalky, ale naše podnebí jim k vytrvalému růstu nevyhovuje. Některé z nich občas v mírných zimách přežívají a jako trvalky se dokážou chovat, ale jejich květy v dalších letech už nebývají tak krásné. I přes pracné pěstování jsou dvouletky velmi oblíbené pro své bohaté a časné květy.
Jak vysévat dvouletky
Dvouletky množíme především výsevem semen, který provádíme koncem června nebo začátkem července do pařeniště, do truhlíku nebo i přímo na dobře připravený záhon. Záhon musí být čistý, zbavený všech plevelů a zkypřený. Po výsevu musíme semínka pravidelně zalévat, ale pozor na vyplavení. Výsev však nesmí především přeschnout, na to jsou citlivé hlavně macešky. Výsev bychom měli také chránit přistíněním před prudkým sluncem.
Jakmile rostlinky vzejdou, je potřeba protrhat husté výsevy a hlavně stále větrat, pokud jsme k výsevu použili skleníky či pařeniště. Na podzim pak mladé rostliny vysadíme na konečné stanoviště, kde přečkají zimu a na jaře vykvetou. Většina dvouletek vyžaduje slunné místo, ale snesou i polostín, a kvalitní humózní půdu. V přemokřené půdě hrozí zimní vyhnívání a vymrzání rostlin.
Které květiny řadíme mezi dvouletky
Nejznámějšími dvouletkami jsou asi macešky (Viola), které můžeme vysévat buď nyní, uprostřed roku, pro jarní kvetení, nebo naopak brzy na jaře pro podzimní kvetení.
Brzy na jaře vykvétají i pomněnky (Myosotis) a sedmikrásky (Bellis), které máme spojené i s jarními svátky a v obchodech je kupujeme i přirychlené.
Velmi oblíbené jsou i karafiáty (Dianthus), především karafiát čínský neboli hvozdík bradatý (Dianthus barbatus). Jsou to květiny, které nechybí snad v žádné venkovské zahradě a které se velmi snadno množí i samovýsevem, proto máme možná pocit, že jsou to trvalky.
Jako dvouletky můžeme pěstovat i slézové růže neboli topolovky (Alcea rosea), náprstníky (Digitalis), zvonky (Campanula) či zimní fialy neboli cheiry vonné (Cheiranthus cheiri).
Zdroj: Letničky a dvouletky, Kasparová - Vaněk (Zemědělské nakladatelství Brázda, 1993)