Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Nejkrásnější dvouletky: Právě nastává čas výsevu macešek či pomněnek pro příští jaro

V druhé polovině června a začátkem července je potřeba vysít květiny, které nás budou svými květy těšit příští rok na jaře. Jsou to takzvané dvouletky, mezi které patří například macešky, pomněnky, karafiáty nebo sedmikrásky.
Vydáno: 26.06.2019
Nejkrásnější dvouletky
Autor: istockphoto.com Nejkrásnější dvouletky
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jako dvouletky označujeme skupinu rostlin, které většinou v polovině jednoho roku vysejeme a následně vysadíme na záhon, ale květů se dočkáme až v dalším roce. Většina z nich se ve své domovině pěstuje jako trvalky, ale naše podnebí jim k vytrvalému růstu nevyhovuje. Některé z nich občas, v mírných zimách, přežívají a jako trvalky do dokáží chovat, ale jejich květy v dalších letech už nebývají tak krásné. I přes pracné pěstování jsou dvouletky velmi oblíbené, pro své bohaté a časné květy.

Nejkrásnější dvouletky
Autor: istockphoto.com Nejkrásnější dvouletky

Jak vysévat dvouletky

Dvouletky množíme především výsevem semen, který provádíme koncem června nebo začátkem července do pařeniště, do truhlíku nebo i přímo na dobře připravený záhon. Záhon musí být čistý, zbavený všech plevelů a zkypřený. Po výsevu musíme semínka pravidelně zalévat, ale pozor na vyplavení. Výsev však nesmí především přeschnout, na to jsou citlivé hlavně macešky. Výsev bychom měli také chránit přistíněním před prudkým sluncem.

Jakmile rostlinky vzejdou, je potřeba protrhat husté výsevy, a hlavně stále větrat, pokud jsme k výsevu použili skleníky či pařeniště. Na podzim pak mladé rostliny vysadíme na konečné stanoviště, kde přečkají zimu a na jaře vykvetou. Většina dvouletek vyžaduje slunné místo, ale snesou i polostín a kvalitní, humózní půdu. V přemokřené půdě hrozí zimní vyhnívání a vymrzání rostlin.

Které květiny řadíme mezi dvouletky

Nejznámějšími dvouletkami jsou asi macešky (Viola), které můžeme vysévat buď nyní, uprostřed roku pro jarní kvetení nebo naopak brzy na jaře pro podzimní kvetení.

Nejkrásnější dvouletky
Autor: istockphoto.com Nejkrásnější dvouletky

Brzy na jaře vykvétají i pomněnky (Myosotis) a sedmikrásky (Bellis), které máme spojené i s jarními svátky a v obchodech je kupujeme i přirychlené.

Nejkrásnější dvouletky
Autor: istockphoto.com Nejkrásnější dvouletky

Velmi oblíbené jsou i karafiáty (Dianthus), především karafiát čínský neboli hvozdík bradatý (Dianthus barbatus). Jsou to květiny, které nechybí snad v žádné venkovské zahradě a které se velmi snadno množí i samovýsevem, proto máme možná pocit, že jsou to trvalky.

Nenáročné macešky: Čas jarního výsevu je tady 1

Nenáročné macešky: Čas výsevu je tady

Samovýsev letniček a dvouletek 8

Samovýsev letniček a dvouletek: Nekupujte nová semena, nechte zahradu, aby vás překvapila

Jako dvouletky můžeme pěstovat i slézové růže neboli topolovka (Alcea rosea), náprstníky (Digitalis), zvonky (Campanula) nebo zimní fialy neboli cheiry vonné (Cheiranthus cheiri).

Nejkrásnější dvouletky
Autor: istockphoto.com Nejkrásnější dvouletky

Text: Simona Bauer

Článek je zařazen v: dvouletky , výsev dvouletek , macešky (Viola) , pomněnky (Myosotis) , sedmikrásky (Bellis) , karafiáty (Dianthus) , Hvozdík bradatý (Dianthus barbatus) , topolovka (Alcea rosea) , náprstníky (Digitalis) , zvonky (Campanula) , cheiry vonné (Cheiranthus cheiri)
Speciály: Jak pěstovat?
Reklama