Květiny, které nepotřebují péči, dokážou krásně kvést. Vysaďte je na chalupu

Ano, najde se pár trvalek, které si na velké opečovávání nepotrpí a stále porostou a pokvetou na jednom záhonu. Ale i mezi letničkami nebo dvouletkami najdete druhy, které se o sebe dokážou postarat. Jen od nich nesmíte očekávat slepou poslušnost. Každý rok si vykvetou na jiném místě. Ale pokud vám jistá variabilita zahrady nevadí a dáte jim volnou ruku, můžete se každoročně těšit na báječné překvapení.

Začínající chataři a chalupáři mívají o dokonalosti zahrady kolem své nově nabyté nemovitosti trochu zkreslené představy. Většinou mají pocit, že co o jednom víkendu vysadí a vyčistí od plevelů, to na ně bude celý týden čekat. Omyl! Zahrádka si v pracovním týdnu žije svým vlastním životem a pro svého majitele poťouchle chystá nejedno nemilé víkendové překvapení. S tím, že třešně i rybíz zásadně dozrávají ve středu, ve čtvrtek se o ně poperou špačci a o víkendu už upečete jenom bublaninu bez třešní, vám moc nepomůžeme. Ale poradíme vám s květinovou zahradou, které velká dávka samostatnosti jenom prospěje.

Uzavřené zahrady našich víkendových sídel se na první pohled nijak zvlášť neliší od zahrádek u stálého bydlení, jen potřebují dobrou volbu nenáročných rostlin, které zvládnou i delší období bez zálivky a uhájí si svůj život i navzdory dravým plevelům.

Soukromé pozemky kolem chat a chalup ale bývají nezřídka jen neoploceným prostorem, na který volně navazuje okolní příroda. Pak je dobré zvolit takové rostliny, které dobře zapadnou do okolí a nebudou působit násilným a nepatřičným dojmem. Středomořské juky u pruhované horské chaloupky jednoduše nejsou dobrá volba.

Letničky a dvouletky, které se dokážou samy přesévat

Trvalky, které zvládnou i zaplevelený záhon

Pozor dejte na rostliny, které sice vypadají na přírodním typu zahrady krásně, ale patří do skupiny invazivních rostlin, které by se do okolní přírody šířit neměly.

Zdroj: https://www.zahradnitrvalky.cz/moznosti-vyuziti-trvalek/trvalky-u-chat-a-rekreacnich-chalup/;  http://zahradni-trvalky.cz/trvalky/ruzne-zpusoby-vyuziti-trvalek-v-zahrade/trvalkove-partie-u-chat-a-rekreacnich-chalup/


Přečtěte si také