reklama

Květiny, které nepotřebují péči, dokážou krásně kvést. Vysaďte je na chalupu

Simona Sedláčková
2. června 2021
Ano, najde se pár trvalek, které si na velké opečovávání nepotrpí a stále porostou a pokvetou na jednom záhonu. Ale i mezi letničkami nebo dvouletkami najdete druhy, které se o sebe dokážou postarat. Jen od nich nesmíte očekávat slepou poslušnost. Každý rok si vykvetou na jiném místě. Ale pokud vám jistá variabilita zahrady nevadí a dáte jim volnou ruku, můžete se každoročně těšit na báječné překvapení.
reklama

Začínající chataři a chalupáři mívají o dokonalosti zahrady kolem své nově nabyté nemovitosti trochu zkreslené představy. Většinou mají pocit, že co o jednom víkendu vysadí a vyčistí od plevelů, to na ně bude celý týden čekat. Omyl! Zahrádka si vpracovním týdnu žije svým vlastním životem a pro svého majitele poťouchle chystá nejedno nemilé víkendové překvapení. Stím, že třešně i rybíz zásadně dozrávají ve středu, ve čtvrtek se o ně poperou špačci a o víkendu už upečete jenom bublaninu bez třešní, vám moc nepomůžeme. Ale poradíme vám skvětinovou zahradou, které velká dávka samostatnosti jenom prospěje.

Uzavřené zahrady našich víkendových sídel se na první pohled nijak zvlášť neliší od zahrádek u stálého bydlení, jen potřebují dobrou volbu nenáročných rostlin, které zvládnou i delší období bez zálivky a uhájí si svůj život i navzdory dravým plevelům.

Soukromé pozemky kolem chat a chalup ale bývají nezřídka jen neoploceným prostorem, na který volně navazuje okolní příroda. Pak je dobré zvolit takové rostliny, které dobře zapadnou do okolí a nebudou působit násilným a nepatřičným dojmem. Středomořské juky u pruhované horské chaloupky jednoduše nejsou dobrá volba.

Letničky a dvouletky, které se dokážou samy přesévat

Trvalky, které zvládnou i zaplevelený záhon

Pozor dejte na rostliny, které sice vypadají na přírodním typu zahrady krásně, ale patří do skupiny invazivních rostlin, které by se do okolní přírody šířit neměly.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama