Užitková zahrada

13. března 2017 14:18

Klára Beščecová

Jak vysít ředkvičky, abyste pak měli úrodu celý rok

Barevné kouličky pocházejí z Dálného východu, konkrétně z Japonska a Číny. U nás již dávno zdomácněly a dnes je považujeme za typickou českou zeleninu.

Ředkvička setá (Raphanus sativus) je kořenovou zeleninou pocházející z Japonska a Číny. Začátek jejího pěstování u nás není přesně znám, ale jedno je jisté: tuto chutnou zeleninu znaly už naše prababičky.

Ředkvičky lze snadno pěstovat v zahradě nebo v nádobách na terase či balkonu. Od výsevu po sklizeň jim stačí v průměru čtyři týdny. A jestli každé dva týdny vysejete řádek, po celou sezonu budete mít čerstvé ředkvičky.

Pro zdraví je nezanedbatelné to, že ředkvičky mají minimální kalorickou hodnotu. Potěší i obsah kyseliny listové, B vitamínů, vitamínu K, draslíku, manganu, hořčíku, vápníku, železa, fosforu, sodíku či zinku. Naše babičky si na ředkvičkách cenily i to, že jsou v nich obsažené sirné silice, jež hubí střevní plísně a bakterie.

Způsoby pěstování řekviček: klasika i rychlení

Každý zahrádkář má ředkvičky v oblibě také proto, že se dají pěstovat různými způsoby. Tím základním je záhonové pěstování s klasickým přímým výsevem a delší vegetační dobou. Pro vybavenější pěstitele se nabízí rychlení ve fóliových krytech, pařeništích či sklenících.

K rychlení jsou vhodné téměř všechny odrůdy dostupné na našem trhu. Za zmínku stojí také jejich velmi krátká vegetační doba, jež při pěstování ve skleníku nebo pařeništi dosahuje délky pouhých tří týdnů. Pěstování na záhonech vegetační dobu prodlouží o týden až deset dní.

Ředkvičky jsou na půdní poměry nenáročné, stačí jim lehčí záhřevné půdy, dostatečně zásobené živinami. Před výsevem je žádoucí provést prokypření a přidat kompost, který půdu zlehčuje a díky vysokému obsahu užitečných mikroorganismů pomáhá k jejímu zahřívání.

Výsev před sezonou

S výsevem ředkviček do teplého pařeniště nebo skleníku můžete začít zhruba od poloviny února. Mezi jednotlivými řádky nechte vzdálenost okolo deseti centimetrů. Po vzejití osiva mladé rostlinky vyjednoťte a půdu udržujte mírně vlhkou. Výsev však nikdy nepřehušťujte a nepřelévejte, ve vysoké vlhkosti se rozvíjí plísně a hnilobné procesy.

Výsev ředkviček do volné půdy

Od druhé poloviny března můžete vysívat rovnou na záhony a sklízet po celou sezonu až do prvních mrazíků. V pařeništi a skleníku už uvolněte místo pro jiné, náročnější teplomilné rostliny. Sklizené bulvičky využijte v salátech, zeleninových oblohách a pomazánkách.

Chorob a škůdců není mnoho

V přehuštěných výsevech se rozvíjí houbovitá choroba krčků semenáčků známá také jako padání klíčních rostlin. Napadený krček hnědne a rostlinky odumírají. Výsev proto zakládejte řídký a udržujte jen mírnou vlhkost.

V suchém období zalévejte pravidelně menšími dávkami vody. Právě s nepravidelným příjmem vody souvisí praskání bulviček, které se rozvíjí například při deštích po delší době sucha. Pravidelná zálivka zabraňuje napadení ředkviček dřepčíkem, jenž v suchém období poškozuje listy okusem.

Zajímavá fakta o ředkvičkách

• Ředkvičky pocházejí z Dálného východu, odkud se na severní polokouli včetně Evropy dostaly počátkem 16. století

• Jejich příbuznými jsou například brokolice, květák či křen

• Šálek nakrájených ředkviček má jen 19 kilokalorií

• Jejich odborný rodový název zní Raphanus, což znamená „rychle se objevovat“. Ředkvičky skutečně rostou velmi rychle, pouze 25 dní

• Umí pomoci s bolestmi břicha a škytavkou

• V mexické Oaxace se vždy 23. prosince koná Noche de Rabanos – Noc ředkviček

• Pro vyhladovělpu hrdinku knihy Jih proti Severu Scarlett O´Harovou byly ředkvičky v jedné chvíli záchranou. Ve válkou zpustošené zemi totiž nedokázala najít žádnou jinou potravinu. Právě tehdy prohlásila slavnou větu, která změnila její život: „Ať je mi Bůh svědkem, že nikdy víc nebudu hladovět.“

• Dlouhé teplé léto znamená ostřejší ředkvičky

• Ve starověkém Egyptě se ředkvičkami, cibulí a česnekem platilo dělníkům, kteří stavěli pyramidy

• Některé druhy ředkviček mohou mít až 45 kilogramů

Oblíbené druhy ředkviček

Projděte si je na obrázcích:

PRIMARA F1 – velmi raná hybridní ředkvička se středně velkými až většími bulvičkami, určená pro jarní přirychlování a polní pěstování. Bulvičky jsou 4 až 5 cm velké, mají velmi intenzivní tmavě červené zabarvení a vynikající vnitřní strukturu.

PRIMA – nová velmi raná odrůda pro rychlení a rané polní pěstování. Bulvičky jsou střední až silné, kulovitého tvaru, intenzivně červené barvy.

BLANKA – opravdovou sněhovou královnou s jemnou ředkvičkovou chutí a bílou barvou slupky. Je raná, vhodná pro jarní výsevy do fóliovníků, pařenišť i na záhon, můžete ji pěstovat i na podzim. Vzhledem k atypické bílé barvě je kromě přímého konzumu vhodná k zatraktivnění zeleninových obloh.

KVARTA– ředkvička typu „Máslová obří“. Tvoří velké kulovité bulvičky s tupě špičatou bází a matně bílou barvou dužiny. Odrůda má velmi vysokou odolnost proti praskání bulviček, vybíhání do květu i houbovatění dužiny.

TEKO – velmi raná odrůda pro jarní a podzimní pěstování i rychlení ve fóliovnících. Bulvička jasně červené barvy má jemný, nitkovitý kořen a bílou dužinu. Vyniká odolností k vybíhání, což umožňuje také pozdější výsevy.

DUO – červenobílá, kulovitá až ploše kulovitá bulvička. Povrch je hladký, v horních dvou třetinách šarlatově červený, ve spodní třetině bílý bez postranních kořínků. Velmi raná ředkvička, hodí se pro rychlení i pro polní výsevy s intenzivní agrotechnikou. Odolná vůči vyšeptávání bulviček. Jedna z nejranějších odrůd, vegetační doba je 31–35 dní.

RAMPOUCH – kvalitní poloraná odrůda bílé ředkvičky, vhodná především pro drobné pěstitele. Má středně velký, světle zelený až šedý list. Bulvička je dlouhá, vřetenovitě válcovitá, přechod do kořínku je pozvolný. Vyčnívá asi čtvrtinu délky nad povrch půdy. Vhodné jsou postupné výsevy.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také