Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Každý ji má doma. Málokdo ví, jak se jmenuje

Asi ji všichni znáte. Pravděpodobně netušíte, jak se jmenuje. A zřejmě nemáte problém ji pěstovat, protože je nenáročná.
Vydáno: 30.11.2016
I když jeho jméno zní řecky, pochází rostlina z Madagaskaru (Zamiokulkas)
I když jeho jméno zní řecky, pochází rostlina z Madagaskaru (Zamiokulkas) Autor: profimedia.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nebudeme vás napínat, rostlina se jmenuje Zamiokulkas (také psáno s "c" místo "k") a díky své nenáročnosti dobyla české domovy i veřejné prostory.

Kromě její bezúdržbovosti je na ní báječné to, že má listy, z nichž přímo srší vitalita. Jsou lesklé a podle svého stáří světle či tmavě zelené. Do interiéru vnesou energii dálných subtropů, neboť rostlina pochází z Madagaskaru v Indickém oceánu.

Jak tedy na ni?

Svěží vitální zeleň Foto: Wikimedia Commons; CC-A-SA 3.0V podstatě pokud ji jenom jednou za čas zalejete, bude to několik let zvládat, aniž by protestovala (naše doma přežila sedm let v jednom malém květináči, s tím že ji zaléváme, nárazově hnojíme – když zrovna máme koupené hnojivo, pak taky půl roku musí být jen o vodě). To ale žádný pěstitel samozřejmě nechce slyšet, tak tedy, tady jsou základní rady:

  1. Zamiokulkas má rád rozptýlené světlo, nestavte ho tedy do místa, kam přímo svítí slunce, ani do temné předsíně.
  2. Zamiokulkas má rád dostatek vláhy, zalévejte ho jednou týdně, na dno květináče dejte kamínky či keramzit, aby naopak nestál ve vodě a nezahnívaly mu kořínky. Na podzim zálivku omezte, aby si odpočinul, nicméně před Vánocemi opět začněte zelévat 1x týdně a přihnojte. Je to období, kdy přirůstají mladé výhony a ty jsou pro rostlinu náročné. V okamžiku, kdy se rozvinou, opět až do jara omezte zálivku.
  3. Jednou za dva roky ho na jaře přesaďte do květináče v průměru o 5 cm většího, na dno dejte kamínky, pak běžný substrát s trochou písku.
  4. Chcete-li zamiokulkas rozmnožit, rozdělte trsy při přesazování. Nebo vemte odpadlý lístek a dejte ho do substrátu, zakoření.

Zamiokulkas je vskutku nenáročný, netrpí žádnými chorobami, jediné co nesnese, je přílišná zálivka a přímé slunce.

Jediný problém je ten, že obsahuje ve svých pletivech nerozpustné krystaly šťavelanu vápenatého ve tvaru jehliček, rafid, které při pozření mechanicky dráždí sliznice dutiny ústní a trávicího traktu. Výsledkem je svědění, zánět, otok rtů, jazyka, patra i hltanu, což vede ke ztíženému polykání a potížemi při dýchání až dušení. Může se objevit také dávení, zvracení, průjem a hemoragická gastroenteritida, tedy zánět žaludku a střev. (Zdroj: WIkipedia Commons). Může tedy po pozření způsobit velké potíže u slabšícj jedinců až smrt.

Zpeřené listy na dlouhém stonku Foto: Wikimedia Commons; CC-A-SA 3.0

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Fíkus/Ficus benjamina starlight

Pokojové rostliny s barevnými listy jsou vlastně nemocné

Článek je zařazen v: Zamiokulkas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama