Pokojové květiny

30. listopadu 2016 16:37

Markéta Zídková

Jak pěstovat zamiokulkas? Nenáročná pokojovka se hodí do bytu i do kanceláře

Asi ji všichni znáte. Pravděpodobně netušíte, jak se jmenuje. A zřejmě nemáte problém ji pěstovat, protože je nenáročná. Zamiokulkas je vděčná pokojová rostlina, která nepotřebuje speciální podmínky a ochotně poroste. Jen ji chraňte před přímým slunečním světlem a nezanedbávejte zálivku. Poroste mnoho let.

Zamiokulkas nebo zamioculcas si díky své nenáročnosti dobylčeské domovy i veřejné prostory. Vypadá elegantně, je odolný a snese i málo světla. Hodí se do kanceláře i do bytu. Patří mezi pokojové rostliny vhodné pro začátečníky.

Kroměbezúdržbovosti je na Zamikulkasubáječné to, že má listy, z nichž přímo srší vitalita. Jsou lesklé a podle svého stáří světle či tmavě zelené. Do interiéru vnesou energii dálných subtropů, neboť rostlina pochází z Madagaskaru v Indickém oceánu.

Jak pěstovat zamiokulkas?

V podstatě pokud zamiokulkasjenom jednou za čas zalejete, bude to několik let zvládat, aniž by protestoval(nášdoma přežilsedm let v jednom malém květináči, s tím že ho zaléváme, nárazově hnojíme – když zrovna máme koupené hnojivo, pak taky půl roku musí být jen o vodě).

To ale žádný pěstitel samozřejmě nechce slyšet, tak tedy, tady jsou základní rady:

  1. Zamiokulkas má rád rozptýlené světlo, nestavte ho tedy do místa, kam přímo svítí slunce, ani do temné předsíně.
  2. Zamiokulkas má rád dostatek vláhy, zalévejte ho jednou týdně, na dno květináče dejte kamínky či keramzit, aby naopak nestál ve vodě a nezahnívaly mu kořínky. Na podzim zálivku omezte, aby si odpočinul, nicméně před Vánocemi opět začněte zelévat 1x týdně a přihnojte. Je to období, kdy přirůstají mladé výhony a ty jsou pro rostlinu náročné. V okamžiku, kdy se rozvinou, opět až do jara omezte zálivku.
  3. Jednou za dva roky ho na jaře přesaďte do květináče v průměru o 5 cm většího, na dno dejte kamínky, pak běžný substrát s trochou písku.

Zamiokulkas je vskutku nenáročný, netrpí žádnými chorobami, jediné co nesnese, je přílišná zálivka a přímé slunce.

Jak množit zamiokulkas?

Protože zamiokulkas roste velice pomalu, nevyplatí se ho pěstovat ze semen (která jsou beztak jen těžko k sehnání). Koupenou vzrostlou pokojovku ale můžete množit dvěma jednoduchými způsoby.

Množení zamiokulkasupři přesazování

Nejjednodušší a nejefektivnější způsob je namnožit zamiokulkas během přesazování. Rostlinu s hlízami rozdělte do několika trsů a ty pak zasaďte do samostatných květináčů. Zamiokulkas je odolná pokojová rostlina, která takové zacházení snese.

Množení zakořeněním lístků

O něco složitější je množení z odlomených lístků rostliny. Proces trvá déle a není taková jistota, že vás čeká dobrý výsledek. Přesto pokud chcete zamiokulkas tímhle způsobem namnožit. Odlomený lístek vložte do předem zahřátého substrátu, následně ho udržujte v teple a zeminu roste. Lístek nemusíte nechávat zakořenit ve vodě jako u jiných pokojovek.

Pěstování pokojových rostlin jsme věnovali celý speciál:

Na co si dát u zamiokulkase pozor

Jediný problém je ten, že obsahuje ve svých pletivech nerozpustné krystaly šťavelanu vápenatého ve tvaru jehliček, rafid, které při pozření mechanicky dráždí sliznice dutiny ústní a trávicího traktu. Výsledkem je svědění, zánět, otok rtů, jazyka, patra i hltanu, což vede ke ztíženému polykání a potížemi při dýchání až dušení. Může se objevit také dávení, zvracení, průjem a hemoragická gastroenteritida, tedy zánět žaludku a střev. (Zdroj: WIkipedia Commons). Může tedy po pozření způsobit velké potíže u slabšíchjedinců až smrt.

Další články o pokojových rostlinách:


Přečtěte si také