Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Monstera: Nejoblíbenější pokojovka moderních interiérů

Za královnu pokojovek je poslední roky považována rostlina jménem monstera. Snese téměř vše a navíc je velmi fotogenická.
Vydáno: 21.01.2019
Listy milují vlhkost a dobře snášejí nastříkaný lesk na pokojové rostliny.
Listy milují vlhkost a dobře snášejí nastříkaný lesk na pokojové rostliny. Autor: istock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Stačí jedna monstera v domácnosti a v tu ránu máte kus opravdového pralesa u sebe v obýváku. Její mohutné listy přilákají pozornost každého, kdo se v jejím okolí naskytne. Její liány dorůstají do výšky 3 m, je tedy vhodná do větších místností.  Stonek je polodřevnatý, na průřezu nesymetrický. Jeden list může mít v dospělosti průměr až půl metru.

Rostliny, které snášejí tmu

Tyto rostliny nepotřebují světlo a snesou tmu. Mějte přírodu v každém stinném koutě domu

Jak na aloe vera?

Aloe vera: Jak zázračnou rostlinu pěstovat a co z ní vyrobit?

Kam monsteru umístit?

Monstera miluje okna a prostorné chodby. Bude se jí dařit všude, kde bude mít dostatek rozptýleného slunce a prostor. Snese i mírný polostín.

Že se jí daří, poznáte tak, že se na listech objevují typické otvory. Ve chvíli, kdy má málo světla, listy jsou jen srdcovité a neoddělené. Navíc se za světlem bude natahovat.

Monstera má ráda rozptýlené světlo.
Monstera má ráda rozptýlené světlo.
istock.com

Do čeho ji zasadit?

Nejlépe se ji bude dařit v květináči s otvorem a podtácem, aby se voda neusazovala u kořenů, mohly by pak začít hnít. Za rašelinovou půdu vám bude velmi vděčna. Každé dva roky, bude potřeba rostlinu přesadit do většího květináče, aby měla dostatek místa. Čeká vás květináčový maraton.

Rostlina roste jako z vody.
Rostlina roste jako z vody.
istock.com

Zalévání

Monstera miluje vlhkost. Potěšíte ji, pokud rostlinu občas orosíte nebo otřete mokrou houbičkou listy. Bude se cítit jako doma v pralese. Se zalíváním to však nepřehánějte. Stačí jednou za týden, když má suchou hlínu.

Listy mohou být až půl metru velké.
Listy mohou být až půl metru velké.
istock.com

Pozor na otravu

Měli byste být ve střehu, pokud máte domácího mazlíčka nebo malé dítě. Monstera totiž dokáže po konzumaci malého množství znepříjemnit den. Šťavelan vápenatý může způsobit při rozžvýkání bolestivé podráždění sliznic a trávicího traktu. Může se objevit také otok, horkost, chrapot a ztížené polykání.

Rozmnožování

Rozmnožit se dá i z jednoho listu.
Rozmnožit se dá i z jednoho listu.
istock.com

Rozmnožování je velmi jednoduché, stačí uříznout list společně se vzdušným kořenem a zasadit přímo do hlíny nebo nechat zakořenit ve vodě. Někdy se rozmnožení podaří i ze samotného listu bez vzdušného kořene. V takovém případě určitě list nejdříve nechejte nějaký čas ve vodě, než vykouknou nové kořínky.

Nesmrtelné pokojovky

5 rostlin, které doma vydrží všem lenochům

Vypěstujte si vlastní avokádo

Jak si doma vypěstovat avokádo? Stačí k tomu sklenička a špejle

Článek je zařazen v: monstera , rostlina bloggerek , rostlina , zahrada , jak pěstovat , pěstování , design , rostlina blogerek , blogerky , Instagram , květiny , pokojovky , pokojové rostliny , interiér , zelená , příroda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama