Pokojové květiny

21. ledna 2019 12:59

maku-la@seznam.cz

Monstera: Nejoblíbenější pokojovka moderních interiérů

Za královnu pokojovek je poslední roky považována rostlina jménem monstera. Snese téměř vše a navíc je velmi fotogenická.

Stačí jedna monstera v domácnosti a vtu ránu máte kus opravdového pralesa u sebe v obýváku. Její mohutné listy přilákají pozornost každého, kdo se vjejím okolí naskytne. Její liány dorůstají do výšky 3 m, je tedy vhodná do větších místností.Stonek je polodřevnatý, na průřezu nesymetrický. Jeden list může mít v dospělosti průměr až půl metru.

Kammonsteru umístit?

Monstera miluje okna a prostorné chodby. Bude se jí dařit všude, kde bude mít dostatek rozptýleného slunce aprostor. Snese i mírný polostín.

Že se jí daří, poznáte tak, že se na listech objevují typické otvory. Ve chvíli, kdy má málo světla, listy jsou jen srdcovité a neoddělené. Navíc se za světlem bude natahovat.

Do čeho ji zasadit?

Nejlépe se ji bude dařit vkvětináči sotvorem a podtácem, aby se voda neusazovala u kořenů, mohly by pak začít hnít. Za rašelinovou půdu vám bude velmi vděčna. Každé dva roky, bude potřeba rostlinu přesadit do většího květináče, aby měla dostatek místa. Čeká vás květináčový maraton.

Zalévání

Monstera miluje vlhkost. Potěšíte ji, pokudrostlinuobčas orosíte nebo otřete mokrou houbičkou listy. Bude se cítit jako doma vpralese. Se zalíváním to však nepřehánějte. Stačí jednou za týden, když má suchou hlínu.

Pozor na otravu

Měli byste být ve střehu, pokud máte domácího mazlíčka nebo malé dítě. Monstera totiž dokáže po konzumaci malého množství znepříjemnit den. Šťavelan vápenatý může způsobit při rozžvýkání bolestivé podráždění sliznic a trávicího traktu. Může se objevit také otok, horkost, chrapot a ztížené polykání.

Rozmnožování

Rozmnožování je velmi jednoduché, stačíuříznout list společně se vzdušným kořenem a zasadit přímo do hlíny nebo nechat zakořenit ve vodě. Někdy se rozmnožení podaří i ze samotného listu bez vzdušného kořene. Vtakovém případě určitě list nejdříve nechejte nějaký čas ve vodě, než vykouknou nové kořínky.

Mnoho dalších tipů a rad najdete na našem Pinterestu. Sledujte nás:


Přečtěte si také