návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Monstera: Nejoblíbenější pokojovka moderních interiérů

Vydáno: 21.01.2019
Listy milují vlhkost a dobře snášejí nastříkaný lesk na pokojové rostliny.
Autor: istock.com Listy milují vlhkost a dobře snášejí nastříkaný lesk na pokojové rostliny.
Za královnu pokojovek je poslední roky považována rostlina jménem monstera. Snese téměř vše a navíc je velmi fotogenická.

reklama

Stačí jedna monstera v domácnosti a v tu ránu máte kus opravdového pralesa u sebe v obýváku. Její mohutné listy přilákají pozornost každého, kdo se v jejím okolí naskytne. Její liány dorůstají do výšky 3 m, je tedy vhodná do větších místností.  Stonek je polodřevnatý, na průřezu nesymetrický. Jeden list může mít v dospělosti průměr až půl metru.

Rostliny, které snášejí tmu

Tyto rostliny nepotřebují světlo a snesou tmu. Mějte přírodu v každém stinném koutě domu

Jak na aloe vera?

Aloe vera: Jak zázračnou rostlinu pěstovat a co z ní vyrobit?

Kam monsteru umístit?

Monstera miluje okna a prostorné chodby. Bude se jí dařit všude, kde bude mít dostatek rozptýleného slunce a prostor. Snese i mírný polostín.

Že se jí daří, poznáte tak, že se na listech objevují typické otvory. Ve chvíli, kdy má málo světla, listy jsou jen srdcovité a neoddělené. Navíc se za světlem bude natahovat.

Monstera má ráda rozptýlené světlo.
Autor: istock.com Monstera má ráda rozptýlené světlo.

Do čeho ji zasadit?

Nejlépe se ji bude dařit v květináči s otvorem a podtácem, aby se voda neusazovala u kořenů, mohly by pak začít hnít. Za rašelinovou půdu vám bude velmi vděčna. Každé dva roky, bude potřeba rostlinu přesadit do většího květináče, aby měla dostatek místa. Čeká vás květináčový maraton.

Rostlina roste jako z vody.
Autor: istock.com Rostlina roste jako z vody.

Zalévání

Monstera miluje vlhkost. Potěšíte ji, pokud rostlinu občas orosíte nebo otřete mokrou houbičkou listy. Bude se cítit jako doma v pralese. Se zalíváním to však nepřehánějte. Stačí jednou za týden, když má suchou hlínu.

Listy mohou být až půl metru velké.
Autor: istock.com Listy mohou být až půl metru velké.

Pozor na otravu

Měli byste být ve střehu, pokud máte domácího mazlíčka nebo malé dítě. Monstera totiž dokáže po konzumaci malého množství znepříjemnit den. Šťavelan vápenatý může způsobit při rozžvýkání bolestivé podráždění sliznic a trávicího traktu. Může se objevit také otok, horkost, chrapot a ztížené polykání.

Rozmnožování

Rozmnožit se dá i z jednoho listu.
Autor: istock.com Rozmnožit se dá i z jednoho listu.

Rozmnožování je velmi jednoduché, stačí uříznout list společně se vzdušným kořenem a zasadit přímo do hlíny nebo nechat zakořenit ve vodě. Někdy se rozmnožení podaří i ze samotného listu bez vzdušného kořene. V takovém případě určitě list nejdříve nechejte nějaký čas ve vodě, než vykouknou nové kořínky.

Mnoho dalších tipů a rad najdete na našem Pinterestu. Sledujte nás:

 

 

Nesmrtelné pokojovky

5 rostlin, které doma vydrží všem lenochům

Vypěstujte si vlastní avokádo

Jak doma vypěstovat avokádo z pecky? Stačí sklenička a špejle

reklama

Článek je zařazen v: rostlina bloggerek , rostlina , zahrada , jak pěstovat , pěstování , design , rostlina blogerek , blogerky , Instagram , květiny , pokojovky , pokojové rostliny , zelená , příroda , interiéry , monster

reklama

Přečtěte si také