Zahrada

14. února 2019 12:45

Simona Sedláčková

Kalina vonná, zimolez a lýkovec: První předzvěst blížícího se jara

Po dlouhé zimě už se všichni těšíme na první květy, kterými nás příroda obdaruje. Kalina vonná, zimolez vonný i lýkovec jedovatý rozkvétají ještě dříve, než na nich vyraší první zelené lístky.

Kalina vonná (Viburnum farreri)

U nás poměrně často pěstovaný opadavý okrasný keř pochází původně zČíny. Rozkvétá velmi brzy na jaře, většinou vbřeznu, bohatými růžovými nebo růžovobílými květy trubkovitého tvaru, které krásně voní. Vykvétá ještě před rašením listů, na koncích krátkých holých větviček. Někdy dokáže vykvést dokonce už vlistopadu nebo prosinci. Po odkvětu se vyvinou jasně červené plody. Dorůstá do výšky až 3 m a roste poměrně rychle. Výrazně zelené listy se na podzim zbarví do červenofialova.

Nejlépe se kalině vonné daří na slunečném místě, ale poměrně dobře snáší i polostín. Vyhovuje jí humózní a vlhká půda. Řez nebývá nutný, pokud však kalinu vonnou potřebujete stříhat, provádějte řez na jaře, po odkvětu. Je plně mrazuvzdorná, do –29 °C.

Zimolez vonný (Lonicera fragrantissima)

Poloopadavý keř, rozkvétající vúnoru až březnu, s extrémně vonnými květy krémové barvy. Silná vůně připomíná citron. Květy vykvétají ještě před olistěním a často se využívají knarychlení doma ve váze. Po odkvětu se tvoří červené plody, bobule, dozrávající vkvětnu až červnu. Keř dorůstá do výšky až 4 m a roste velmi rychle. Zimolezje významným prvním zdrojem potravy pro včely.

Vyžaduje umístění vpolostínu a propustnou, výživnou, středně těžkou, hlinitou půdu a střední zálivku. Keř je plně mrazuvzdorný, až do –30 °C. Zmlazující řez se může provádět po 2–3 letech.

Lýkovec jedovatý (Daphne mezereum)

Roste vlistnatých a smíšených lesích od pahorkatin až do hor vEvropě, vAsii, a dokonce i vČíně. U nás roste téměř po celém území. Je to vzpřímený opadavý keřík, vysoký asi 1 m, který rozkvétá ještě před rašením listů, většinou vbřeznu. Květy jsou trubkovité, ve svazečcích po 3–5 květech. Po odkvětu se vyvíjejí plody, červené peckovice, které dozrávají včervnu až červenci. Celá rostlina je jedovatá, nejvíce plody. Dříve byl lýkovec využíván jako léčivá rostlina a vyrábělo se zněj červené barvivo.

Lýkovec upřednostňuje humózní, vlhkou půdu a umístění na slunci či vpolostínu. Vnižších polohách má raději polostín, ve vyšších polohách zase slunečná místa.


Přečtěte si také