Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Kalina vonná, zimolez a lýkovec: První předzvěst blížícího se jara

Po dlouhé zimě už se všichni těšíme na první květy, kterými nás příroda obdaruje. Kalina vonná, zimolez vonný i lýkovec jedovatý rozkvétají ještě dříve, než na nich vyraší první zelené lístky.
Vydáno: 14.02.2019
Kalina vonná, zimolez a lýkovec
Autor: istockphoto.com Kalina vonná, zimolez a lýkovec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kalina vonná (Viburnum farreri)

U nás poměrně často pěstovaný opadavý okrasný keř pochází původně z Číny. Rozkvétá velmi brzy na jaře, většinou v březnu, bohatými růžovými nebo růžovobílými květy trubkovitého tvaru, které krásně voní. Vykvétá ještě před rašením listů, na koncích krátkých holých větviček. Někdy dokáže vykvést dokonce už v listopadu nebo prosinci. Po odkvětu se vyvinou jasně červené plody. Dorůstá do výšky až 3 m a roste poměrně rychle. Výrazně zelené listy se na podzim zbarví do červenofialova.

Kalina vonná (Viburnum farreri)
Autor: istockphoto.com Kalina vonná (Viburnum farreri)

Nejlépe se kalině vonné daří na slunečném místě, ale poměrně dobře snáší i polostín. Vyhovuje jí humózní a vlhká půda. Řez nebývá nutný, pokud však kalinu vonnou potřebujete stříhat, provádějte řez na jaře, po odkvětu. Je plně mrazuvzdorná, do –29 °C.

Zimolez vonný (Lonicera fragrantissima)

Poloopadavý keř, rozkvétající v únoru až březnu, s extrémně vonnými květy krémové barvy. Silná vůně připomíná citron. Květy vykvétají ještě před olistěním a často se využívají k narychlení doma ve váze. Po odkvětu se tvoří červené plody, bobule, dozrávající v květnu až červnu. Keř dorůstá do výšky až 4 m a roste velmi rychle. Zimolez je významným prvním zdrojem potravy pro včely.

Zimolez vonný (Lonicera fragrantissima)
Autor: istockphoto.com Zimolez vonný (Lonicera fragrantissima)

Vyžaduje umístění v polostínu a propustnou, výživnou, středně těžkou, hlinitou půdu a střední zálivku. Keř je plně mrazuvzdorný, až do –30 °C. Zmlazující řez se může provádět po 2–3 letech.

Lýkovec jedovatý (Daphne mezereum)

Roste v listnatých a smíšených lesích od pahorkatin až do hor v Evropě, v Asii, a dokonce i v Číně. U nás roste téměř po celém území. Je to vzpřímený opadavý keřík, vysoký asi 1 m, který rozkvétá ještě před rašením listů, většinou v březnu. Květy jsou trubkovité, ve svazečcích po 3–5 květech. Po odkvětu se vyvíjejí plody, červené peckovice, které dozrávají v červnu až červenci. Celá rostlina je jedovatá, nejvíce plody. Dříve byl lýkovec využíván jako léčivá rostlina a vyrábělo se z něj červené barvivo.

Lýkovec jedovatý (Daphne mezereum)
Autor: istockphoto.com Lýkovec jedovatý (Daphne mezereum)

Lýkovec upřednostňuje humózní, vlhkou půdu a umístění na slunci či v polostínu. V nižších polohách má raději polostín, ve vyšších polohách zase slunečná místa.

Článek je zařazen v: Kalina vonná , Viburnum farreri , Zimolez vonný , Lonicera fragrantissima , Daphne mezereum , Lýkovec jedovatý , keře , kvetoucí keř , zahrada , jarní květy
Reklama