Zahrada

4. července 2023 06:00

Simona Sedláčková

Krtek na zahradě: Více škodí, nebo pomáhá? Vezměte vetřelce na milost

Pohled na pečlivě pěstěný trávník plný krtčích kopečků asi nikoho nepotěší, ale zkuste si hned připomenout, kolik dobrého pro vaši zahradu krtek přináší! A pokud to nepomůže, poradíme vám, jak krtka šetrně vyhnat z vašeho území pryč.

Určitě už jste to sami zažili… Ráno vyběhnete do zahrady pokochat se nově rozkvetlými růžemi, sklidit čerstvou zeleninku a nadechnout se vlahého ranního vzduchu a první, co vám padne do oka, jsou krtince uprostřed pečlivě pěstěného trávníku, nebo dokonce přímo v záhonu s mrkví. Nezoufejte! Máme pro vás několik tipů, co v tu chvíli udělat.

Nechte krtka žít

Především rychle zažeňte myšlenku na vraždu krtka. Zabít tohle roztomilé zvířátko nebo mu nějak ublížit ze zákona nesmíte. Je to tvor chráněný a jako takového ho můžete pouze přinutit, za použití přiměřených prostředků, k odchodu z vašeho území.

Radujte se z krtka

Zdá se vám to nesmyslné? Ale vůbec ne! Radujte se, že krtiny jsou opravdu kopečky vytvořené krtkem, a ne trochu plošší, ale stejně protivné hromádky, stvořené hryzcem. Hryzci totiž na rozdíl od krtků dokážou zničit celé rostliny, a dokonce i mladé stromy tím, že jim odkoušou kořeny. A to krtek nedělá. Krtci nejsou pro vaši zahradu až tak nebezpeční. Živí se žížalami a jinými bezobratlými živočichy. Kořeny rostlin krtci nechávají být. Mohou je sice trochu poškodit při tunelování chodbiček, ale toto poškození nebývá zase tak velké a dospělé rostliny nemůže ohrozit. Naopak, krtci přehrabáním půdy přivádějí potřebný vzduch ke kořenům. Vlastně nám vadí spíše pouze projevy krtkovy činnosti, nevzhledné krtince, ale i ty mají své kladné stránky.

Krtince jako zdroj kvalitní půdy

Přítomnost krtka v zahradě je ukazatelem, že je v ní půda v pořádku. Krtci se živí žížalami, ale také ponravami škodlivého hmyzu. A právě půda, kterou váš podnájemník při svém hledání potravy vyryje na povrch, je pěkně nakypřená, dokonale zpracovaná a téměř bez plevelů. Není nic lepšího na záhony i do květináčů! Tak se dejte honem do přesazování pokojovek, které to potřebují, nebo nakypřenou půdu navezte k zelenině i ke květinám. Pokud se však krtina nachází v místě, kde vám zase tak moc nevadí, klidně ji tam ponechte. Rozhrabáním krtiny totiž zamezíte přístupu vzduchu do podzemních chodbiček a krtek si rychle vytvoří krtinu novou a možná zrovna na daleko nepříjemnějším místě.

Stále vám krtek vadí?

Pokud jsme vám nelibost z krtkovy přítomnosti na zahradě dosud nerozmluvili, poradíme vám, jak jej dostat z vašeho území pryč. K odchytu krtka můžete použít sklopné pasti, ale pouze takové, které krtkům neublíží. Chycené zvířátko pak odneste daleko od zahrady. Bohužel krtek se velmi rád vrací na místo činu, proto vzdálenost od zahrady musí být značná. Na trhu také najdete nejrůznější solární či elektronické plašičky krtků, které je odpuzují pomocí vibrací nebo zvuku. Mohou však být nepříjemné i pro váš sluch. Existuje dokonce trávníkové hnojivo, které by mělo mít odpuzující účinky na krtka.

Zkuste bojovat s krtkem květinami

Podle mnohých zahrádkářů existují i rostliny, o kterých se tvrdí, že krtky ze zahrady vypuzují. Jednou z nich je například pryšec skočcový (Euphorbia lathyris). A že se jedná o pověst přímo celosvětovou, napovídají dokonce jeho jména v cizích jazycích. Pryšec skočcový můžete najít pod anglickým pojmem Mole Plant (Mole – krtek). Také afrikány, řebčíky a česnek prý krtkům nevoní, ale pravdivost těchto informací zatím žádný odborník nepotvrdil.

Babičky věděly, jak na krtka

  • Krtci nemají rádi silné vůně, proto je prý odradí například vata, napuštěná parfémem nebo vodou po holení.
  • Také odvar z cibule, ocet nebo citronová či pomerančová kůra krtky odpuzuje.
  • Při česání nevyhazujte vypadané vlasy, ale sbírejte je a pak je strčte v chomáči do díry v krtinci.
  • Můžete použít i doma vyrobené plašiče na krtky. Někdy postačí PET láhev nebo plechovka na kovové tyči.
  • I hadice s vodou vám může pomoci krtka vyhnat z chodbičky ven. Pak je ale dobré, čekat na krtka u jiné díry, odchytit ho a odnést ze zahrady.

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský text

Sdílejte článek

Přečtěte si také