Zahrada

6. května 2022 08:00

Simona Sedláčková

Řekněte to květinou. Jakou vybrat, abyste mamince poděkovali i beze slov

Způsobů, jak poděkovat své mamince za lásku a péči, kterou vám věnovala, je jistě mnoho, ale ke každému byste měli připojit krásnou kytici. Věděli jste, že i květina může hovořit, a tedy i poděkovat, za vás? Stačí jen vybrat tu pravou.

Svátek s dlouholetou tradicí tentokrát připadne na 14. května a slavit se bude ve více než čtyřiceti zemích světa. V českých zemích se maminkám za laskavou péči děkuje už od roku 1914, a to zásluhou Alice Masarykové, tehdejší předsedkyně Červeného kříže, která tento svátek poznala během svých pobytů v západní Evropě a Spojených státech amerických.

Co víc ženu potěší, než když dostane květiny od svých dětí, ať už jsou malé nebo dávno větší, než ona? Je to jedinečná příležitost, jak poděkovat za všechno, co pro vás dělá. I ona potřebuje obejmout, odměnit a potěšit se. Poděkovat květinou je ten nejběžnější způsob, jak říct „mám tě rád.“

Mezi stálice Dne matek patří lilie, které v květomluvě vyjadřují nevinnost, ale i nezištnou lásku, která je maminkám vlastní. K oslavě jsou proto jako stvořené.

Jako vždy nejoblíbenější však zůstávají růže. Nejvhodnější pro maminku bude růže červená, která říká miluji tě, ale je také vyjádřením díků.

I tulipán, který znamená především pochopení, může být vhodným dárkem pro maminku.

Další vhodnou květinou je také karafiát. Červený znamená obdiv a růžový napoví, že na svou maminku nikdy nezapomenete.

Frézie říká neztrácej naději, a i proto se k maminčinu svátku pěkně hodí. Jak lépe vyjádřit, že konec puberty se blíží a maminka si už brzy oddychne.

Fialový hyacint zase žádá o odpuštění. Kdo si je vědom svých drobných prohřešků, pro toho je fialový hyacint skvělou volbou.

Jestli jste mamince nikdy nedarovali gerbery, tak teď je čas to napravit. Květy hýřící barvami a sametové okvětní lístky ji potěší, a ještě mamince potvrdí, že se jí vždy snažíte říkat pravdu.

A orchidej? Ta se prý ptá, jestli je možné maminčino srdce obměkčit. Možná také květina, vhodná do rukou malých hříšníků.

Ke krásné květině můžete přidat i vlastnoručně vyrobený dárek:


Přečtěte si také