Užitková zahrada

30. září 2016 14:30

Klára Beščecová

Listí nehrabte ani nestříhejte keře aneb 5 mýtů o tom, co dělat na podzimní zahradě

Nevěříte těmto mýtům a polopravdám i vy?

Připravili jsme pro vás seznam několika častých mýtů o přípravách zahrady na období zimy, které stále ještě kolují mezi zahrádkáři. Pokud se některými z nich sami řídíte, zaděláváte si na budoucí zbytečné potíže. Pojďte se tedy včas ujistit, že své zahradě před zimou nechtěně neškodíte i vy. Věděli jste například, že je velkou chybou, když ze zahrady odklidíte všechno spadané listí?

1. Zahradu musím zbavit všech rostlin

Lidé často vezmou a ostříhají odkvetlé rostliny, někdy to provedou opravdu „pořádně“ a zbaví je i listů. To je však špatně! Listy ani odkvetlé květy zásadně nestříháme, a to zprostého důvodu. Listy i květy, které opadají pod rostlinu, mají svou funkci – chrání ji před zimou. Běžně je také potřeba kořeny rostlin zahrnout mulčem, rašelinou, kůrou, senem nebo hnojem. Všechny tyto „pokrývky“ zabrání promrznutí rostliny.

2. Musím ostříhat keře

U keřů platí stejné pravidlo jako u rostlin – necháme listí spadat pod keř, aby jej chránilo před zimou. Pokud keře ořežete, uděláte jim ránu, kterou můžeme přirovnat kotevřené ráně na těle. Keře už na podzim spí a nejsou schopné ránu zahojit. Proto je nutné keře stříhat na jaře, kdy přes zimu načerpaly dostatek sil, probouzí se opět kživotu a ránu samy bez větších problémů zahojí. Vopačném případě uhynou.

3. Bílení kmenů stromů je přežitek

Naši předci věděli, proč kmeny bílí. Vsoučasnosti už lidé tuto činnost téměř nedělají, a to je chyba. Pokud kmen zabílíme vápnem, dostává se do stromu méně škůdců a na jaře tak budeme mít méně starostí a i škůdců, například mšic. Bíla barva je také nejvíce reflexní, a proto skvělé odráží sluneční paprsky a kmen se tak nepřehřívá.

Kmen obsahuje vodu, která během zimy zamrzne. Když jen nezabílíte, slunce kmen ohřeje i na 15 °C. Když na něj však přestane slunce svítit, voda vokamžiku opět zmrzne. To zapříčiní roztrhání pletiva, vzniknou mrazové desky (kmen popraská) a odumře.

4. Když letos muškáty krásně kvetly, budou tedy i příští rok

Lidé si často myslí, že když si muškáty schovají a vytáhnou je příští rok, budou stejně krásné. To se však stává málokdy. Jejich uchování přes zimu je náročné. Muškáty potřebují chladné (5–10 °C) a co nejsvětlejší místo a před uskladněním sestřihnout.

Vzimovišti se tak snažíme, aby rostly co nejméně. Zaléváme je málo a jen tak, aby neuschly. Odborníci doporučují dát muškáty po sezoně na kompost a na jaře si vzahradnictví koupit novou, silnou sadbu. Zahradník muškáty vypěstuje lépe, protože má větší možnosti.

5. Rostliny vytáhnu ze záhonů, s půdou nic dělat nemusím

Půda je základ! Po sezoně je vyčerpaná, a proto je nutné ji oživit. Podle toho, co plánujeme na jaře zasadit, vybereme například hnůj, rašelinu nebo kompost, naházíme je na půdu a smícháme, tzv. ji obrátíme. Na jaře tak bude půda znovu dýchat a vaše rostliny budou skvěle prospívat.

(web)

Již brzy se bude měnit letní čas na zimní... Kdy se bude měnit čas v následujících letech, se dozvíte zde.

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také