reklama

Nejkrásnější housenky má martináč hrušňový. Největší motýl Evropy žije i u nás

Simona Sedláčková
16. srpna 2021
Na naše poměry obřího nočního motýla, martináče hrušňového, můžete potkat na jižní Moravě, ale možná i v Polabí. V této době, na konci léta, však uvidíte spíš jejich nádherné housenky, které vypadají jako malované a díky své velikosti a barvě jsou naprosto nepřehlédnutelné.
reklama

Martináč hrušňový (Saturnia pyri)

Nočního motýla, martináče hrušňového, si jednoduše nemůžete nevšimnout! Pokud máte to štěstí a potkáte tohoto obra mezi našimi motýly, budete překvapeni, protože jeho přední křídlo měří 6–7,5 cm. Křídla martináče hrušňového jsou hnědá svýraznými oky sčerným středem a červeno-bílým obvodem.

Kde nejčastěji potkáte martináče hrušňového

Jeho teritoriem je především jižní Evropa, severní Afrika a Malá a Střední Asie, kde se sním můžete potkat celkem běžně. Knám zasahuje oblast výskytu už jen velmi okrajově. Nejčastěji se smartináčem hrušňovým u nás můžete setkat na jižní Moravě, vzácně i vPolabí, ale to už bohužel spíše teoreticky. Martináči tam navštěvují ovocné sady, vinohrady i zahrady.

Kdy uvidíte vpřírodě či na zahradě dospělé motýly

Dospělci létají na konci května, ale jejich život je jen velmi krátký, pouhých 4–5 dní. Mají totiž zakrnělý sosák a nemohou přijímat potravu. Žijí tedy jen tak dlouho, dokud jim vystačí tukové zásoby ještě zobdobí, kdy byli housenkami.

Na druhou stranu mají martináči velmi vyvinutý smysl pro vyhledání samičky, aby se sní během svého krátkého života mohli spářit. Cítí ji, tedy její feromony, až na vzdálenost asi 10 km. Ktomu jimslouží keříčkovitá tykadla, podle kterých také bezpečně rozeznáte samečka od samičky.

Těžké samičky moc nelétají

Samičky vletu většinou nepotkáte. Po vylíhnutí se usadí na kmeni stromu a začnou ze zadečku vypouštět feromony. Ty zaznamená sameček, přiletí a dojde kpáření. Vajíčky obtěžkaná samička už ani letu příliš schopná není. Většinou se pouze vyšplhá po kmeni vzhůru a naklade vajíčkavelká asi 3 mm.

Nejkrásnější housenky

Snad nejatraktivnější jsou martináči hrušňoví ve stadiu housenky. Po vylíhnutí zvajíčka, většinou během srpna, jsou velké asi 3 mm, ale rychle rostou a těsně před zakuklením už měří až 12 cm a jsou těžké až 15 g.

Velké housenky vzávěru svého růstu jsou světle zelené s výraznými modrými bradavkami, ze kterých rostou tuhé trny. Hlava je také zelená, ale zadeček červený a celá housenka mívá žlutý boční pruh. Těsně před zakuklením se barva housenky změní na žlutou. Kukla je pak hnědá, dlouhá 7–8 cm. Ve stadiu kukly martináč přezimuje.

Martináč habrový (Eudia pavonia)

Vlistnatých lesích jižní Moravy můžete potkat i dalšího martináče, martináče habrového. Je menší a má světlejší barvu křídel.

Co můžete udělat pro motýly na své zahradě? Nechte růst kopřivy a pěstujte vhodné rostliny:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: motýlmůrahousenka
reklama