Nejkrásnější housenky má martináč hrušňový. Největší motýl Evropy žije i u nás
Na naše poměry obřího nočního motýla, martináče hrušňového, můžete potkat na jižní Moravě, ale možná i v Polabí. V této době, na konci léta, však uvidíte spíš jejich nádherné housenky, které vypadají jako malované a díky své velikosti a barvě jsou naprosto nepřehlédnutelné.
Martináč hrušňový (Saturnia pyri)
Nočního motýla martináče hrušňového si jednoduše nemůžete nevšimnout. Pokud máte to štěstí a potkáte tohoto obra mezi našimi motýly, budete překvapeni, protože jeho přední křídlo měří 6–7,5 cm. Křídla martináče hrušňového jsou hnědá, s výraznými oky s černým středem a červeno-bílým obvodem.
Kde nejčastěji potkáte martináče hrušňového
Jeho teritoriem je především jižní Evropa, severní Afrika a Malá a Střední Asie, kde se s ním můžete potkat celkem běžně. K nám zasahuje oblast výskytu už jen velmi okrajově. Nejčastěji se s martináčem hrušňovým u nás můžete setkat na jižní Moravě, vzácně i v Polabí, ale to už bohužel spíše teoreticky. Martináči tam navštěvují ovocné sady, vinohrady i zahrady.
Kdy uvidíte v přírodě či na zahradě dospělé motýly
Dospělci létají na konci května, ale jejich život je jen velmi krátký, pouhých 4–5 dní. Mají totiž zakrnělý sosák a nemohou přijímat potravu. Žijí tedy jen tak dlouho, dokud jim vystačí tukové zásoby ještě z období, kdy byli housenkami.
Na druhou stranu mají martináči velmi vyvinutý smysl pro vyhledání samičky, aby se s ní během svého krátkého života mohli spářit. Cítí ji, tedy její feromony, až na vzdálenost asi 10 km. K tomu jim slouží keříčkovitá tykadla, podle kterých také bezpečně rozeznáte samečka od samičky.
Těžké samičky moc nelétají
Samičky v letu většinou nepotkáte. Po vylíhnutí se usadí na kmeni stromu a začnou ze zadečku vypouštět feromony. Ty zaznamená sameček, přiletí a dojde k páření. Vajíčky obtěžkaná samička už ani letu příliš schopna není. Většinou se pouze vyšplhá po kmeni vzhůru a naklade vajíčka, velká asi 3 mm.
Nejkrásnější housenky
Snad nejatraktivnější jsou martináči hrušňoví ve stadiu housenky. Po vylíhnutí z vajíčka, většinou během srpna, jsou velké asi 3 mm, ale rychle rostou a těsně před zakuklením už měří až 12 cm a jsou těžké až 15 g.
Velké housenky v závěru svého růstu jsou světle zelené s výraznými modrými bradavkami, ze kterých rostou tuhé trny. Hlava je také zelená, ale zadeček červený a celá housenka mívá žlutý boční pruh. Těsně před zakuklením se barva housenky změní na žlutou. Kukla je pak hnědá, dlouhá 7–8 cm. Ve stadiu kukly martináč přezimuje.
Martináč habrový (Eudia pavonia)
V listnatých lesích jižní Moravy můžete potkat i dalšího martináče, martináče habrového. Je menší a má světlejší barvu křídel.
Zdroj: http://www.naturabohemica.cz/saturnia-pyri/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Martin%C3%A1%C4%8D_hru%C5%A1%C5%88ov%C3%BD