Zahrada

3. září 2015 04:25

Markéta Zídková

Masožravky sežerou i myš. Přesvědčte se na výstavě v Botanické zahradě Praha

Masožravky chytnou a nepustí, ať se jedná o hmyz, myš či ještěrku.

Někdy v bytech poletují mouchy či octomilky a je potřeba se jich zbavit. Pořiďte si masožravku, která vám s tímto problémem velmi ráda pomůže. Masožravých rostlin je přes 600 druhů a používají různé lsti, aby dostaly to, co chtějí – potravu. Do světa těchto rostlin můžete proniknout na výstavě masožravek, na které uvidíte téměř 100 druhů těchto výjimečných rostlin. Výstava se koná od 4. do 13. září ve skleníku Fata Morgana v trojské botanické zahradě.

„Masožravky rostou v půdách, které nejsou bohaté na dusík ani fosfor nebo v těch, kde tyto živiny jsou, ale získají je silnější rostliny. Proto jsou masožravky přizpůsobené a úspěšně bojují proti hladu lovením různých kořistí. Kromě hmyzu zvládnou větší druhy strávit například i myši či ještěrky. Bublinatky, které jsou mezi masožravkami největšími lovci, žijí ve vlhké půdě a chytají hlavně korýše. Proto se obecně nazývají masožravky a ne hmyzožravky. K vidění bude i druh heliamfora, kdy se bude patrně jednat o první kvetení v České republice. Těšit se můžete také na láčkovku připomínající záchod,“ popisuje Vlastimil Rybka, kurátor výstavy masožravek.

Masožravka Nepenthes ventricosa patří mezi láčkovky

Víte, že...... masožravka chytne i myš?... masožravka může měřit až 1 m?

Masožravky jsou různých velikostí, a to od jednoho centimetru do jednoho metru. „Nejmenší jsou bublinatky, naopak nejstatnější je špirlice žlutá, protože má pasti až jeden metr vysoké. Svou potravu konzumuje listy, které jsou od velkých žlutých a aromatických květů vzdálené, a to proto, aby nezkonzumovaly opylovače dřív, než splní svůj úkol,“ vysvětluje Rybka.

Už žádný hmyz – ulovte si svou masožravku nebo „Honzíka“

Protože návštěvníky, hlavně děti, masožravky zajímají, mohou si vybrat tu svou, odnést si ji domů a pozorovat její důmyslný lov. „Zaleží na každém, zda si vybere masožravku, která se po chycení potravy zavře nebo třeba špirlici. Ta má kornout, ve kterém je lepkavá a lákavá tekutina. Hmyz se tak sveze dolů jako po klouzačce a není cesty zpět. Lidé se při pěstování masožravek dopouštějí chyb, a proto si odnesou i leták s nejčastějšími omyly,“ říká o vychytralých rostlinách Lucie Herberová, tisková mluvčí trojské botanické zahrady.

K dostání bude v rámci výstavy i další flóra. „Několikrát do roka prodáváme přebytky našich rostlin. Pamatujete známé kytky, kterým naše babičky říkaly “Honzík“? Tak i ty si můžete z výstavy odnést,“ doplňuje Herberová.

(web)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také