Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Ideální keře pro slunná místa

Na omezeném prostoru zahrady není místo pro chyby. Při výsadbě dřevin, které obvykle zaberou i několik metrů, je třeba zohlednit nároky či odolnost daných druhů na sluneční světlo.
Vydáno: 08.05.2014
Komule Davidova (Buddleia davidii) neboli také motýlí květ
Komule Davidova (Buddleia davidii) neboli také motýlí květ Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Volného prostoru pro výsadbu keřů je o to méně, že v zeleném prostranství je třeba počítat i s dalšími jeho součástmi jako jsou cesty, zeleninové záhony, posezení nebo jezírko. Opravdu slunných míst k výsadbě keřů pak na většině zahrad zbývá minimum. Na druhou stranu je třeba znát, který keř snese letní polední žár. Jen tak lze předejít situaci, kdy na velké ploše bude skomírat nevzhledný, spálený keř. Které nejlépe snesou slunce? S následujícími druhy bude o parádu postaráno.

 

žlutý čilimník (Cytisus grandiflorus) Foto: Carsten Niehaus/Wikimedia Commons; CC-ASA-3.0Keře čilimníků (Cytisus) jsou jedním z druhů, s nimiž zahrada kvete po čtvrt roku bez ustání. Jde jen o to je správně zkombinovat. Nejdříve rozkvétá čilimník raný (duben až červen), po něm čilimník metlatý. Některé další druhy (kulovité a poléhavé či plazivé) kvetou od června do srpna.

Jasně žlutě kvete kultivar Lena, zlatožluté květy zdobí Allgold a bílé květy má u čilimníku raného Albus. Červenou zastupuje Hollandia.

Krémově žlutá barva charakterizuje kultivar Moonlight čilimníku metlatého, zatímco Daisy Hill má květy dvoubarevné, žlutočervené. Existují ale i čilimníky růžově kvetoucí, jako je Gloria. Specialitou jsou fialově hnědé květy Maroonu.

 

Komule Davidova (Buddleia davidii) nebo také motýlí keř se na jaře obaluje tmavozelenými listy, výrazně vonící a i na pohled nápadné květy se otevírají v červenci. Až půlmetrové klasy květů lákají roje motýlů, kteří se u nich drží až do září. Komule Davidova přitom láká i vzácné druhy motýlů, takže skýtá pěknou podívanou a zasluhuje viditelné místo poblíž zahradního sezení.

Komule davidova (Buddleia davidii)
Komule davidova (Buddleia davidii)
www.finegardening.com

Devaterník (helianthemum). Malý, stále zelený keřík vysoký kolem 30 centimetrů kvete v široké paletě odstínů od bílé přes žlutou, růžovou, oranžovou až po fialovou. Keř je obsypaný květy od května téměř až do září. Devaterník potřebuje teplé, sluncem osvětlené místo a propustnou půdu. Hodí se pro skalky.

Devaterník (Helianthemum alpestre) je ideální na skalku
Devaterník (Helianthemum alpestre) je ideální na skalku
H.Zell/Wikimedia Commons; CC-ASA-3.0

Ořechokřídlec kladonský (Caryopteris x cladonensis) vyžaduje kromě slunce i humózní půdu. Při výsadbě je navíc třeba vzít v potaz jeho rozměry, které představují jeden až čtyři metry na výšku a bezmála dva metry na šířku. To však záleží na odrůdě, z nichž některé jsou menší.

Levandule (Lavandula) je nenáročná rostlina z čeledi hluchavkovitých. Tento stále zelený keřík s úzkými našedlými listy kvete obvykle fialovým květem. Existují ale i levandule modré, růžové či bílé. Dorůstá do výšky půl metru i více a kvete od července až do srpna. Levanduli vyhovuje písčitá půda a dobře snáší i přímé slunce.

Kytka kytek, levandule vytváří omamné koberce
Kytka kytek, levandule vytváří omamné koberce
thinkstock.com

David Horák

Mohlo by vás zajímat:

Tisy jsou vděčné keře, které se mnohdy množí samy od sebe

Stálezelené keře, které snesou stín

Poskládat keře v zahradě dohromady je pěkná věda

Základní pravidla, jak vybrat keře do zahrady

Thúje jsou rychlerostoucí dřevina

Zahradníci varují před živým plotem z tújí. Je to častá chyba českých zahrad

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama