Nejkrásnější psí obříci: Který je skvělý parťák k dětem a který nekompromisní hlídač?
Psí chlupáči velikosti malého medvěda rozhodně nejsou všichni stejní. Jsou mezi nimi zlatíčka, která se hodí i k menším dětem, ale i parádní hlídači, před kterými by se zloději měli mít na pozoru. Na první pohled jsou si možná i trochu podobní, ale je to skutečně jen první pohled…
Psí obříky už jsme vám jednou představovali a byli to notoricky známí milovníci dětí a své rodiny, bernský salašnický pes, novofundlandský pes a bernardýn. Dnes se zaměříme na velká plemena, která zase úplně každý na první pohled nepozná, na tibetskou dogu a leonbergera a také na dvě plemena, o kterých mnozí uslyší úplně poprvé. Seznamte se i s landseerem a pyrenejským mastinem.
Landseer
Landseer patří jednoznačně do skupiny vynikajících rodinných psů. Jsou to obříci s milou a přátelskou povahou. Jejich původ je spojován s mnohem známějšími novofundlandskými psy. Jsou to milí a hraví psi, jsou také velmi inteligentní. Na procházkách musíte dávat pozor, protože milují vodu, a to včetně bahnitých kaluží. Na druhou stranu se pak doma velmi ochotně vykoupou do čista.
Přes svůj impozantní zjev to nejsou dobří hlídači, patří mezi skalní vítače. Ovšem díky své velikosti nezvané návštěvy stejně odradí. Výchova landseera není nijak složitá, nejsou dominantní ani tvrdohlaví.
Landseeři jsou mohutní psi, feny dorůstají do výšky až 72 cm a psi dokonce do 80 cm. Váha se pohybuje od 50 do 68 kg. S jinými psy a dalšími zvířaty budou vycházet dobře, pokud se s nimi seznámí již ve štěněcím věku.
Nehodí se k chovu pouze v bytě. Nemají rádi vysoké teploty, a i v tuhé zimě je jim lépe venku. Ideálně je na zahradě vybavte kvalitní zateplenou boudou, ale dopřejte jim i dostatek kontaktu s lidmi, které milují.
Leonberger
Ještě o kousek větší či spíše mohutnější je další rodinné plemeno, leonberger. Je to také rodinný, inteligentní a přítulný pes, ale na rozdíl od landseera je to i skvělý hlídač. Je sice k lidem velmi přátelský, ale svůj domov i rodinnou smečku si dokáže i dobře ohlídat. Není však agresivní k lidem ani k jiným psům.
Feny dorůstají do výšky 75 cm a psi do 80 cm, váha se pohybuje okolo 40–80 kg. Opět jsou to psi chovaní většinou venku na zahradě, ale velmi ocení přístup do domu. Kontakt se svou rodinou je pro ně velmi důležitý.
Pyrenejský mastin
Další psí „drobeček“, pyrenejský mastin, už patří mezi skvělé hlídače s impozantním zjevem, kteří si umí zjednat pořádek. Je to klidný pes, který miluje celou svou rodinu, na druhou stranu je však i paličatý, tvrdohlavý a velmi nezávislý. To se projevuje především při výchově, která není vůbec jednoduchá. Je to pes pro zkušené chovatele
Pyrenejský mastin má rád děti, ale všeho s mírou. K cizím lidem je rezervovaný a svou lidskou smečku má rád jen pro sebe. Stejně tak si pečlivě střeží i své území.
Psi dorůstají do výšky až 81 cm, feny do 75 cm a váha se pohybuje mezi 55–70 kg.
Tibetská doga (tibetský mastif)
Starobylé plemeno, původně využívané jako strážný pes tibetských chrámů, vesnic i stád. Je to pes mohutný a silný a stejně mohutný a silný je i jeho hlas. Štěknutí tibetské dogy nenechá nikoho na pochybách, že není radno si s ní zahrávat. Je to pes spíše uzavřené povahy, samostatný v rozhodování a jeho výchova není vůbec jednoduchá. Svou rodinu miluje, ale nedává to nijak okázale najevo. Při ohrožení své lidské smečky se nekompromisně postará o její ochranu. Bezdůvodně by však nikoho napadat neměl.
Fena tibetské dogy dorůstá do výšky 66 cm, psi 71 cm, váha dosahuje až 75 kg. Pes mívá delší srst a větší hřívu kolem hlavy než fena.
Zdroj: https://www.zoohit.cz/magazin/psi/plemena-psu/tibetska-doga; http://www.pyrklub.cz/pyrenejsky-mastin.php; http://www.leonberger.cz/; http://www.landseerclub.cz/