Základní pravidla péče o psa v zimě

Zimní počasí přináší psům nejen veselé hrátky ve sněhu, ale také problémy, které s chladným počasím souvisejí. Zima, zejména déletrvající mrazy, nejvíce rozděluje psy žijící v bytě, ve městě a ty, kteří jsou celý rok venku v boudě. Máme pro vás základní pravidla a dobré rady, jak pečovat o psa, aby mráz a sníh přežil bez útrap a hlavně ve zdraví.

1. Zimní nástrahy pro psa žijícího v bytě

  • Psi, kteří žijí v bytě, si na mrazivé počasí většinou špatně zvykají. Mohou snadno prochladnout a onemocnět. Na procházkách je třeba myslet na to, že pes v zimě musí být neustále v pohybu. Rozhodně pejska při teplotách pod nulou nenechávejte přivázaného před obchodem, když jdete nakupovat.
  • U psů takzvaně domácích dávejte dobrý pozor, aby zbytečně netloustli. V zimě mají psi žijící v bytě mnohem méně pohybu, je tedy důležité sledovat množství jejich stravy, protože nemají tolik možností pohybu.
  • Pro krátkosrstá a malá a střední plemena psů nezapomeňte koupit, ušít nebo uplést pohodlný obleček, který bude pejskovi zakrývat záda a bedra, zabráníte tak nastydnutí průdušek a močových cest. Ale příliš mnoho textilií pejska může přehřát a hrozí mu nachlazení.

2. Zima a pes venku v boudě

  • V zimě by se měli mít nejvíce na pozoru chovatelé psů, kteří žijí venku v boudách nebo v kotcích. V mrazech dejte venkovní psí příbytek ideálně směrem k jihu, nebude do nějtolik foukat. Bouda nebo kotec by měly být dobře izolované například polystyrenem, případně je vystelte slámou, která dobře izoluje a nevlhne.
  • Pokud klesnou teploty pod minus 10 až 12stupňů Celsia, jedobré psa vzít dovnitř, například dogaráže nebo místnosti, kde je konstantní teplota zhruba 7 stupňů Celsia. Neberte ale nikdy psa žijícího celý rok venku v boudě do místnosti vytopené nad 15 stupňů Celsia, tam by totiž mohl dostatteplotní šok.
  • Psy žijící vkotci je během zimy nutné co nejčastěji brát nadlouhé procházky, aby se náležitě proběhli a dostatečně zahřáli. Vevelkých mrazech volte spíše kratší, ale častější vycházky.
  • V zimním období je psům chovaným venku důležité dávat krmivo bohaté na bílkoviny, vitamíny, minerály a tuky. U venkovních psů je dobré, když před zimou naberou i nějaké to kilo navíc, protože tuk dobře reguluje teplotu v těle. V mrazivém počasí pravidelně kontrolujte misky s vodou, aby nezamrzly, dobré je pořídit speciální termomisky.

Hlídejte, aby pes nežral sníh

  • Velkou oblibou pejsků při venčení ve sněhu je i jeho konzumace. Patří to kjejich přirozenému chování. Zřejmě od zvířecích předků, pro které byl sníh způsob, jak zahnat žízeň. Vmalém množství sníh nevadí, ale pokud ho pes bude jíst ve velkém, tak může přispět k pochlazeníorganizmu.
  • Navíc se může stát, že pes sežere sníh, který není čistý a může vněm být posypová sůl či jiné nečistoty.
  • Dalším nebezpečím je i to, že zvíře omylem sní předmět, který je „pohřben“ pod sněhem. Ostrou větévku, kámen či odhozené věci kolemjdoucích. A to může vést k poranění zubu či závažným zažívacím problémům. Dejte si tedy pozor především na sníh kolem chodníků a silnic.
  • Před venčením vždy dohlédněte, aby se pejsek dobře napil a zkuste ho venku, co nejvíce „zabavit“, aby neměl čas sníh žrát

Jak ochránit psí tlapky v zimě

  • Nepříjemným problémem pro psy žijící ve městě je posypová sůl, která dráždí nechráněné packy. Často se na kůži vytvoří ošklivé vyrážky. Navíc pes pak má tendence podrážděné tlapky olizovat as ůl mu tak může způsobit zbytečné zažívací problémy, jako jsou zvracení a průjem.
  • Před procházkou pejskovi potřete packy hutnou vazelínou, indulonou nebo jinou ochrannou mastí, která zabrání posypové soli proniknout do kůže.
  • Po návratu pejskovi tlapky umyjte vlažnou vodou a osušte. Pokud má pes dlouhé chlupy na packách, je dobré je přistřihnout, aby v nich nezůstával a nezamrzal sníh.
  • Vyzkoušet lze rovněž speciální boty pro psy, ale především velká plemena je velmi nerada nosí.

Přečtěte si také