Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

10 pravidel zimní péče o psa

Zimní počasí přináší psům nejen veselé hrátky ve sněhu, ale také problémy, které s chladným počasím souvisejí. Zima, zejména déletrvající mrazy, nejvíce rozděluje psy žijící v bytě, ve městě a ty, kteří jsou celý rok venku v boudě. Máme pro vás 10 základních pravidel a dobrých rad, jak pečovat o psa, aby zimní měsíce přežil bez útrap a hlavně ve zdraví.
Vydáno: 17.01.2020
10 základních pravidel zimní péče o psa
Autor: istock.com 10 základních pravidel zimní péče o psa

Zimní nástrahy pro psa žijícího v bytě

  1. Psi, kteří žijí v bytě, si na mrazivé počasí většinou špatně zvykají. Mohou snadno prochladnout a onemocnět. Na procházkách je třeba myslet na to, že pes v zimě musí být neustále v pohybu. Rozhodně pejska při teplotách pod nulou nenechávejte přivázaného před obchodem, když jdete nakupovat.
  2. U psů takzvaně domácích dávejte dobrý pozor, aby zbytečně netloustli. V zimě mají psi žijící v bytě mnohem méně pohybu, je tedy důležité sledovat množství jejich stravy, protože nemají tolik možností pohybu.
  3. Pro krátkosrstá a malá a střední plemena psů nezapomeňte koupit, ušít nebo uplést pohodlný obleček, který bude pejskovi zakrývat záda a bedra, zabráníte tak nastydnutí průdušek a močových cest. Ale příliš mnoho textilií pejska může přehřát a hrozí tak nachlazení.
Zimní péče o psa Krátkosrstým a malým a středním plemenům psů pořiďte na zimu obleček, který bude zakrývat záda a bedra
Autor: istock.com Zimní péče o psa Krátkosrstým a malým a středním plemenům psů pořiďte na zimu obleček, který bude zakrývat záda a bedra

Zima a pes venku v boudě

  1. V zimě by se měli mít nejvíce na pozoru chovatelé psů, kteří žijí venku v boudách nebo v kotcích. V mrazech dejte venkovní psí příbytek ideálně směrem k jihu, nebude do něj tolik foukat. Bouda nebo kotec by měly být dobře izolované například polystyrenem, případně je vystelte slámou, která dobře izoluje a nevlhne.
  2. Pokud klesnou teploty pod minus 10 až 12 stupňů Celsia, je dobré psa vzít dovnitř, například do garáže nebo místnosti, kde je konstantní teplota zhruba 7 stupňů Celsia. Neberte ale nikdy psa žijícího celý rok venku v boudě do místnosti vytopené nad 15 stupňů Celsia, tam by totiž mohl dostat teplotní šok.
  3. Psy žijící v kotci je během zimy nutné co nejčastěji brát na dlouhé procházky, aby se  náležitě proběhli a dostatečně zahřáli. Ve velkých mrazech volte spíše kratší, ale častější vycházky.
  4. V zimním období je psům chovaným venku důležité dávat krmivo bohaté na bílkoviny, vitamíny, minerály a tuky. U venkovních psů je dobré, když před zimou naberou i nějaké to kilo navíc, protože tuk dobře reguluje teplotu v těle. V mrazivém počasí pravidelně kontrolujte misky s vodou, aby nezamrzly, dobré je pořídit speciální termomisky.
Zimní péče o psa Pokud klesnou teploty pod minus 10 stupňů Celsia, je dobré vzít psa žijícího venku v boudě do domu
Autor: istock.com Zimní péče o psa Pokud klesnou teploty pod minus 10 stupňů Celsia, je dobré vzít psa žijícího venku v boudě do domu

Jak ochránit psí tlapky v zimě

  1. Nepříjemným problémem pro psy žijící ve městě je posypová sůl, která dráždí nechráněné packy. Často se na kůži vytvoří ošklivé vyrážky. Navíc pes pak má tendence podrážděné tlapky olizovat a sůl mu tak může způsobit zbytečné zažívací problémy, jako jsou zvracení a průjem. Před procházkou proto pejskovi potřete packy hutnou vazelínou, indulonou nebo jinou ochrannou mastí, která zabrání posypové soli proniknout do kůže. Po návratu pejskovi tlapky umyjte vlažnou vodou a osušte.
  2. Pokud má pes dlouhé chlupy na packách, je dobré je přistřihnout, aby v nich nezůstával a nezamrzal sníh.
  3. Vyzkoušet lze rovněž speciální boty pro psy, ale především velká plemena je nerada nosí. 

Mohlo by vás zajímat: 

Patří pes do postele?

Patří pes do boudy na zahradu, nebo do postele? Máme pro vás seznam pro a proti!

Kobereček na ukrývání pamlsků

Kobereček na ukrývání pamlsků: Vytvořte pro svého psa zábavnou hru

Nejhorší mýty o psí výchově

13 psích mýtů, kterým je potřeba přestat okamžitě věřit. Možná se jimi také řídíte

Jakého pejska si vybrat?

Jakého psa si vybrat podle horoskopu? Beran chce aktivní plemeno, Rak milujícího společníka

Článek je zařazen v: pes , pes v zimě , pes v zimě v boudě , pes v zimním městě , pes v bytě , rady a tipy , jak pečovat o psa v zimě , domácí mazlíček
Speciály: Péče o mazlíčky

reklama