Rodinný pes může být i pěkný obřík. Stačí si vybrat správné plemeno!

Toužíte po pejskovi přímo majestátních rozměrů, ale zároveň máte rodinu, děti a bojíte se, jestli se tyhle dvě skutečnosti dají skloubit? Ale ano, dají! Jen si musíte mezi mnoha psími plemeny vybrat takové, které i přes své rozměry dokáže být milující i něžné, a ještě dokáže našlapovat přímo po špičkách. Že jsou takoví labradoři a retrívři, nikoho nepřekvapí. Ale ještě o fous větší bernský salašnický pes nebo bernadýn to zvládnou taky.

Mít za domácího mazlíka velkého psa je snem mnoha lidí, ale je důležité před jeho pořízením dobře zvážit své možnosti. A to i své možnosti finanční! Chov velkého psa vyžaduje opravdu velkou investici do jeho výživy. Potřebuje nejen dostatek krmiva, ale především kvalitního krmiva, aby se jeho růst už od štěněte vyvíjel správným směrem. Stejně tak veterinární péče stojí nemalé peníze, a to se raději ani nebudeme příliš zmiňovat o krajní možnosti, kdy pes potřebuje ošetření v narkóze. Cena takového zákroku se odvíjí od váhy zvířete. Dalším problémem může být vaše vlastní fyzická zdatnost. Každý by si měl pořídit takového psa, kterého dokáže i fyzicky zvládnout. Mohou nastat situace, kdy potřebujete se psem pohnout, nebo ho dokonce přenést ve chvíli, kdy pes není schopen či ochoten reagovat na povely.

Pokud jste všechna hlediska dobře zvážili a stále máte pocit, že psí obřík pro vás bude tím pravým kamarádem, máme pro vás tipy na tři psí plemena, která vám svou láskou a obrovským srdcem bohatě vynahradí všechny vložené investice.

Novofundlandský pes

Pes impozantních rozměrů a obrovského srdce s mírnou, přátelskou, hravou a milující povahou. Patří mezi molossoidní plemena a v minulosti podobné psy vlastnili již staří Vikingové. Je velmi pravděpodobné, a jejich povaha by tomu i napovídala, že jsou blízce příbuzní s labradorskými retrívry, i když jejich původ zcela jasný není.

Novofundlanďani nevyžadují příliš mnoho pohybu, naopak se například vůbec nehodí pro psí sporty. Při dlouhodobější zátěži by totiž mohly přijít potíže s kyčlemi, ke kterým mají, jako většina těžkých psů, předpoklady. Tito psi milují plavání, které je pro ně velmi vhodnou aktivitou.

Trochu problém bývá s výcvikem tohoto plemene. Je to plemeno pohodlné, a to i v otázkách poslušnosti. Pokud se něco přímo nemusí a důsledně nevyžaduje, tenhle klidný drobeček se nenamáhá poslechnout. Jeho výcvik tedy vyžaduje velkou míru trpělivosti a především klid. Se základními povely ale nemívají potíže, jen od nich nemůžete očekávat radostné učení akrobatických kousků. Nejsou to teriéři!

Novofundlanďan se vyskytuje ve třech barevných variacích, v černé, hnědé a černobílé. Jejich srst vyžaduje pravidelné pročesávání, bohužel má sklony k plstnatění. Neprovádí se střih ani trimování, jen občasná koupel, ale pouze speciálním šamponem nebo bez šamponu. Tito obříci psí říše dorůstají do výšky 66–71 cm a váží 51–68 kg.

Nejsou to psi přímo vhodní do bytu, ale pro jejich povahu není dobrý ani chov v kotci. Ideální je pro ně výběh na zahradě s přístupem do domu.

Bernský salašnický pes

Nádherný berňák je už od pohledu jeden z nejvlídnějších a nejmilejších psů, jakého si můžete přát. Je bezmezně oddaný své rodině a miluje všechny děti.

Původem švýcarské plemeno, které pochází ze švýcarského kantonu Bern, je známo více než dva tisíce let. První klub chovatelů berňáků byl založen r. 1907. Plemeno bylo vyšlechtěno jako hlídací farmářský pes, který měl pomáhat na pastvě s ovcemi i tahat vozík s nákladem, ale především měl být věrným společníkem.

Dnešní berňáci jsou především oblíbenými rodinnými psy se skvělou vyrovnanou povahou, jsou klidní a neagresivní, vždy dobře naladění. Velmi snadno se cvičí, jsou inteligentní s vrozenou poslušností. Berňáci jsou vlídní i k ostatním psům, a dokonce i ke kočkám. Pro svou přátelskou povahu to nejsou zrovna dobří hlídači.

Bernský salašnický pes není vhodný jako mazlíček do městského bytu. Ideální je pro něho domek se zahradou, kde mu bude dopřán dostatek volného pohybu, ale i s přístupem do domu, neboť je vděčný za blízký kontakt s rodinou. Berňák velmi dobře snáší chlad a sníh, dokonce snad bez výjimky zimu miluje. Horké léto už zvládá o poznání hůře. Voda ho příliš neláká a nebývá ani dobrým plavcem.

Berňák patří mezi velká plemena, dosahuje výšky 58–70 cm v kohoutku a váhy 30–55 kg. Má dlouhou, hustou srst, černou s hnědočerveným pálením a bílými znaky. Péče o srst není náročná. Líná dvakrát ročně a vyžaduje jen občasné vyčesání.

Smutnou skutečností je u tohoto plemene krátkověkost, dožívají se průměrně deseti let. Mívají také dosti často problémy s pohybovým aparátem, a to v poměrně mladém věku. Nevyhýbají se jim ani různé typy rakoviny.

Bernardýn

Nádherný pes impozantního vzrůstu a rozvážné povahy. Bernardýn, původně záchranářský horský pes, který se dnes chová jako pes rodinný, s přátelskou povahou a ohromnou silou, kterou však využívá jen zřídka. Je pro něj vhodný celoroční pobyt venku, dobře snáší zimu, horka už hůře.

Bernardýn je obří plemeno psa, který váží neuvěřitelných 50–91 kg a v kohoutku měří 61–95 cm. Patří mezi molossoidní plemena horského typu. Pochází ze Švýcarska, kde bylo vyšlechtěno mnichy z kláštera ve Velkém průsmyku sv. Bernarda jako plemeno pracovní. Bernardýn byl využíván jako nosič a tahač ve vysokohorských podmínkách. Později získalo plemeno věhlas a slávu jako pes záchranářský. Kdo by neznal obrázek bernardýna se soudkem na krku? Dnes už se pro záchranářské účely tito psi nevyužívají, nahradila je moderní technika. Dokonce i jejich skvělý čenich při vyhrabávání lidí pod sněhem nahradili psi menších plemen, kteří nezabírají tolik místa ve vrtulníku při přeletech na záchranné akce.

Bernardýn je pes opravdu impozantního vzrůstu, s velkou hlavou a dobráckým pohledem. Má velmi přátelskou povahu, miluje lidi, svou rodinu a uznává svého pána. K dětem je tolerantní, jemný a citlivý.

Bernardýn je mnohem aktivnější a akčnější pes, než si většinou představujeme. Rozhodně to není žádný lenoch. Je plný síly a energie.

Skvěle zvládá celoroční pobyt venku, hodí se tedy na vesnici, do horských podmínek. Městský život v bytě se pro bernardýna nehodí. Špatně snáší vysoké teploty. V letním období potřebuje mít možnost úkrytu před slunečními paprsky.

Zdroj: https://cz.bellfor.info/bernardyn; https://www.psirasy.cz/bernsky-salasnicky-pes/; http://www.novofundland.eu/


Přečtěte si také