Zahrada

15. února 2020 08:00

redakce Prima Zoom

Hyacint je z Blízkého východu, narcis ze Španělska. Odkud pocházejí oblíbené cibuloviny?

Zatímco mečíky původně rostly v Jihoafrické republice, tulipány kvetly na svazích středoasijských hor. Podívejte se, odkud pocházejí oblíbené cibuloviny, které známe z našich zahrad.

Můžete se také mrknout na to, odkud jsou oblíbené pokojové rostliny.

Hyacint

Jedna znejkrásnějších jarních cibulovin se knám dostala zBlízkého východu. Domovinou hyacintu východního je totiž jižní a východní Turecko, Libanon, Sýrie a sever Izraele. Hyacint najdeme vmnoha barvách od bílé po růžovou a modrou.

Narcis

U nás nenajdeme žádný původní druh. Všechny narcisy, které tu koupíme, jsou buď narcisy žluté, bílé, nebo jejich kříženci. Oba základní druhy narcisů pocházejí zjižní Evropy, divoce rostou třeba ve Španělsku nebo vPortugalsku.

Modřenec

VČesku roste několik druhů modřenců, ale pokud si kupujete jeho cibulky, často se jedná o modřenec arménský. Je to druh původem zBalkánu a jak název napovídá zKavkazu.

Mečík

Mečíky najdeme i vEvropě a Asii, ale domovinou největšího počtu druhů je jižní Afrika a konkrétně Západní Kapsko, jedna zprovincií JAR. Mečíky je před zimou potřeba vyjmout ze země a uskladnit, nejsou totiž mrazuvzdorné.

Kosatec

Vyskytují se prakticky na celé severní polokouli. Jen vČesku jich roste sedm druhů. Vzahradnictvích můžeme často koupit kosatec síťkovaný, který má mnoho kultivarů a jehož domovinou je Kavkaz.

Tulipán

Oblíbené rostliny, které zdobí i naše zahrady, pocházejí zpohoří Pamír na rozhraní tří států, Číny, Tádžikistánu a Afghánistánu. Do Evropy se tulipány dostaly až poměrně pozdě. Jejich cesta vedla nejprve do Istanbulu a odtamtud v16. století do Vídně. Následně začalo tulipánové šílenství vHolandsku, kdy cibulky tulipánů dosahovaly hodnot srovnatelných scenami domů.

Krokusy

Jejich domovinou je Středomoří, ale také západ Asie. Šafrán setý, který poskytuje nejdražší koření světa, pochází nejspíše zÍránu. U nás roste krokus bělokvětý, jehož domovinou jsou Alpy, ale vyskytuje se i vPyrenejích a na Apeninském poloostrově. Jeho různobarevné kultivary se prodávají vobchodech. Můžeme ale také koupit krokus zlatý, jehož domovinou jsou Balkán a Turecko.

Sněženky

U nás roste jen jeden jediný druh, sněženka podsněžník. Můžeme ji potkat na zahradách, vparcích i vlesích. Domovinou sněženek je jihovýchodní Evropa a Kavkaz. Od devatenáctého století se hojně pěstuje i na Britských ostrovech. Po krymské válce tam sněženky přivezli vojáci vracející se zbojů u Černého moře.

Články o jarních květinách:


Přečtěte si také