Okrasná zahrada

21. února 2023 10:15

redakce Prima Living

Přehlídka krásy začíná: Užijte si první jarní květiny. Jak je pěstovat a kde je najít?

Jaro klepe na dveře a vy už se nemůžete dočkat prvních květin. Sledujete předpovědi počasí a vymýšlíte, co by vám už přežilo v truhlících na balkoně. Poradíme vám, se kterými květinami můžete počítat na zahrádce a za kterými se vypravit do lesů.

Je fakt, že letos stejně jako v minulých letech vystrčily zmatené sněženky hlavy ze země už někdy v lednu, kdy se počasí trochu minulo s kalendářem. Teď už je ale ten správný čas, kdy mají nárok začít mobilizovat své bílé hlavičky a přinést ke konci zimy trochu naděje a radosti.

Ještě chvilku musíme počkat, ale na samém konci února a pak v březnu se na zahradě dočkáme už i bledulí, jaterníků, fialek, hlaváčků, bramboříku abchazského, podbělu, devětsilu, křivatců, krokusů a také prvosenek bezlodyžných, čemeřic, plicníků a pupkovců. Některé květiny si můžete dokonce vysadit do truhlíků na balkoně a radovat se, že už je to tady.

Otužilé a něžné sněženky

Jsou to právě sněženky, které se staly úplně prvními otužilými posly jara. Rostou jen tak na záhoncích a v lesích pod listnatými stromy. Jsou to samozřejmě cibuloviny, a pokud si je chcete vychutnat na balkoně, potřebujete kyprou humózní půdu, ve které se jim bude líbit.

Statečný krokus

Krokus se klidně provrtá i slabou vrstvou sněhu, když ucítí jaro ve vzduchu a povzbudí jej sluneční paprsky. Kvete klidně už koncem února a pokud se z něj chcete radovat, zkuste si sehnat do truhlíku pro příští rok velkokvěté hybridy, z nichž většina byla vyšlechtěna v Holandsku. Nejlépe se krokusům daří v lehčích půdách na přímém slunci.

Jedovatá kráska bledule

Působivá je bledule jarní, jinak celičká jedovatá jak zákon káže. Ale krásná a křehká. Kvete od konce února do dubna a někdy dokáže v lesích vykouzlit hotové koberce. Pěstovat ji ale můžete i na zahradách a v truhlících. Vyžaduje vlhko a nezapomeňte, že nejlépe se jí daří v polostínu.

Fialový léčitel

Pokud máte skalku, pravděpodobně tam na vás za chvilku vykoukne i jaterník podléška. Něžná fialová kráska, které také nevadí trocha chladu. Jaterník kvete od začátku března a patří mezi první posly jara. Je slabě jedovatý, ale při správném použití je nápomocný jako léčivka při onemocnění jater.

Vřes překvapí

Možná máte vřes spojený s podzimem, ale on vám pěkně pokvete i na jaře. V přírodě se můžete kochat jeho bratrancem zvaným vřesovec pleťový. Kvete od února do května, roste v suchých světlých borech, na skalních výchozech a na vřesovištích, na vhodných lokalitách dokáže tvořit rozsáhlé souvislé porosty. V Čechách se mu daří dobře a patří mezi další otužilce, které potěší oko na konci zimy.

Na tyto krásky z lesa si musíte ještě chvíli počkat

Samozřejmě se pokochat, ne trhat do vázy. Typickou jarní květinou teplých listnatých lesů a hájů jsou sasanka hajní a o něco vzácnější a méně známá žlutá sasanka pryskyřníkovitá. Na vlhkých místech podél cest či potoků upoutají na jaře nápadná bezlistá květenství devětsilu lékařského, který později v létě známe jako typické mohutné deštníkovité listy, které jako by neměly nic společného s něžnou krásou drobných růžových kvítků jara.

Zdroj: https://www.zahradnictvi-flos.cz/anemone-nemorosa-sasanka-hajni.html; https://zeny.iprima.cz/priroda-vam-napovi-ze-jaro-uz-se-blizi-pozorujte-rostliny-a-naslouchejte-ptakum-200593


Přečtěte si také