Prérijní záhon, který kvete od června do podzimu, vytvoří pavinec, chrastavec a hlaváč

Pavinec, hlaváč a chrastavec, tři květiny, které vyvolávají dojem přírodní louky, vypadají velmi křehce, ale nenechte se mýlit. Naopak. Libují si na plném slunci, klidně i v kamenité a sušší půdě a na žádnou přehnanou péči, ba ani zálivku, si nepotrpí.

Půvabné květiny, které můžete pěstovat voblíbených prérijních typech záhonů. Všechny jsou poměrně nenáročné a ze všeho nejvíc mají rády slunce. Na první pohled jejich květy snadno zaměníte, protože jsou si velmi podobné. Pokud je vysadíte vedle sebe, vytvoříte záhon, který bude postupně vykvétat od června až do pozdního podzimu a po celou dobu bude lákat do zahrady užitečné včelky, čmeláky i motýly. Všechny tři rostliny mají květy plné nektaru.

Pavinec horský (Jasione Montana)

Během června a července můžete na slunných, písčitých nebo skalnatých stanovištích potkávat pavinec horský. Je to jednoletá, dvouletá bylina nebo i krátkověká trvalka, která se vněkolika kultivarech pěstuje i na zahradách. Hodí se jako doplněk do oblíbených prérijních záhonů, na skalky nebo do suchých zídek, do záhonů se štěrkovým povrchem. Je vynikající kvýsevu na prázdná místa vtrvalkových záhonech. Pavinec upřednostňuje slunné umístění vsušší půdě, přemokření nesnáší.

Pavinec horský roste téměř vcelé Evropě, mimo jejích nejsevernějších území, ale také vseverní Africe.Dorůstá do výšky asi 20–40 cm a přímá, mírně chlupatá lodyha súzkými listy nese vždy jedno kulovité květenství, nejčastěji vmodré, ale také vrůžové nebo bílé barvě.

Chrastavec makedonský (Knautia macedonica)

Crastavec rolní (Knautia arvensis) potkáte velmi často na lukách, mezích a na okrajích polí, chrastavec makedonský (Knautia macedonica) zase uvidíte nejčastěji na našich zahradách, kde se pěstuje jako trvalka vtrvalkových nebo prérijních typech záhonů.

Chrastavec makedonský je původem zBalkánského poloostrova, ale i vnašich podmínkách se mu daří velmi dobře. Dorůstá do výšky 60–130 cm a vykvétá vplochých až polokulovitých strboulechod července do srpna. Má rád sušší půdu a umístění na plném slunci.

Hlaváč (Scabiosa)

Hlaváče jsou opět letničky, dvouletky nebo krátkověké trvalky, které si libují na slunci vdobře propustné půdě. I hlaváče se hodí do prérijních záhonů, ale na zálivku jsou ztěchto tří skromných květin nejnáročnější.

Dorůstají do výšky až 80 cm a vykvétají vmnoha barvách od tmavě vínové přes fialovou a růžovou až po bílou. Hlaváče kvetou od konce června do podzimu.

V prérijních záhonech můžete pěstovat i další oblíbené květiny:


Přečtěte si také