Hortenzie ničí cizokrajné puklice. Zkontrolujte spodní stranu listů i větve

Puklice hortenziová se vyskytuje i na mnoha dalších rostlinách, ale hortenzie napadá nejčastěji. Tenhle druh savého hmyzu se k nám dostal poměrně nedávno z Asie a bohužel se velmi rychle v našich zahradách zabydlel. Puklice v této době prozrazují především nápadné bílé, vatovité skvrny na listech i na větvích rostlin.

Puklice jsou drobný savý hmyz napadající především listy, ale i další části rostlin. Puklice patří mezi červce a objevit je můžete na ovocných stromech (například puklice švestková), ale i na tújích a dalších keřích. V posledních letech se začíná masivně šířit puklice hortenziová. V Česku byla oficiálně zaznamenána poprvé až v roce 2012. Nejčastěji napadá právě hortenzie, v menší míře byla nalezena i na javorech, slivoních nebo kalinách.

Puklice hortenziová (Pulvinaria hydrangeae)

Dospělé samičky kladou na začátku léta vajíčka, nejčastěji na spodní stranu listů, ale někdy i na dřevité části větví. Koncem června nebo během července se z vajíček líhnou velmi malé, než 1 mm menší žlutavé larvy, které se rozlézají po rostlině, vysávají rostlinné šťávy a vylučují lepkavou hmotu, medovici. Do podzimu dosáhnou třetího stadia a přezimují na větvích, někdy i v půdě. Na jaře se larvy opět rozlézají po rostlině, dospívají a zakládají nové kolonie.

Napadení rostlin puklicí hortenziovou rozpoznáte naprosto bezpečně podle 4 mm velkých vaječných vaků (tzv. ovisaky), pokrytých silnou vrstvou bílých voskových vláken. Ve vacích se vyvíjejí vajíčka, které tam nakladly samičky. Hned po nakladení vajec samičky uhynou. Ovisaky jsou většinou tím prvním, čeho si na napadené rostlině všimnete. Jsou nepřehlédnutelné.

Jak se zbavit puklic hortenziových

Není to nic snadného, to si musíme přiznat. Dospělé samičky mají voskový obal, který je velmi účinně chrání před všemi chemickými přípravky. Puklice hortenziová působí na rostlinách nejvíce škod od června do října.  Na medovici se často rozvíjejí saprofytické černě. Hodně zasažené rostliny bývají oslabené a tím i náchylné k napadení dalšími patogeny a k opadu listů.

Pokud je napadení vaší hortenzie jenom malé, můžete spoléhat na biologickou ochranu. Na puklicích si pochutnává drobné ptactvo nebo i slunéčka, více však cizokrajné druhy slunéček, především druh, pocházející z Austrálie. Puklice účinně likviduje i parazitický roztoč Hypoaspis.

Jakmile na svých rostlinách objevíte větší kolonie, raději přistupte k radikálnějšímu řešení. Pokud to lze, odstřihněte nejvíce napadené větve a zlikvidujte je. Další puklice, nejčastěji však jejich vaječné vaky, opatrně z listů seškrábněte nožem, ale dejte přitom pozor na poranění samotné rostliny. Ošetřené listy a větve omyjte vodou s rozpuštěným mýdlem nebo jarem (roztok 1 : 1). Další možností je také tabákový odvar a celkem účinné je i potírání listů řepkovým olejem, který puklice zadusí. V zahradnických potřebách najdete i speciální roztok na omývání listů.

Chemické prostředky proti puklicím

Od června můžete aplikovat postřik Mospilanem nebo přípravkem Calypso. Postřik opakujte nejméně 3x, vždy po 7 dnech.

Zdroj: https://www.facebook.com/JungleGarden.cz/posts/765659560762435; https://zahradaweb.cz/puklice-hortenziova-riziko-nejen-pro-pestovani-hortenzii/; https://www.pasti.cz/proti-puklicim/; https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-295091-za-co-vsechno-muze-puklice-hortenziova

Sdílejte článek

Přečtěte si také