reklama

Hortenzie: Kam je vysadit, kdy je stříhat a co udělat, aby měly modré květy

redakce
27. července 2019
Krasavice se vznešeným jménem a nápadným květenstvím patří mezi nejoblíbenější keře našich zahrad. Jejich velká obliba v posledních letech možná souvisí i s našimi prázdninovými cestami po Evropě, především po Anglii a Francii, kde jsou hortenzie součástí snad každé zahrady či předzahrádky. Aby se jim i u nás dobře dařilo, musíme vědět, co potřebují a jak se o ně postarat.
reklama

Hortenzie (Hydrangea)

Jsou to ve velké většině opadavé keře, stromky či popínavé rostliny, které dorůstají do výšky 1–3 metry, svýjimkou hortenzie řapíkaté, která dokáže vyšplhat až do výšky 20 metrů. Jsou celkem dlouhověké, na jednom stanovišti vydrží i více než 20 let.

Hortenzie vykvétají od července do září velkými květenstvími, která tvoří dva typy květů. Nenápadné květy plodné a velké, barevné sterilní květy se zvětšenými kališními lístky. Velké květy mohou buď zcela vkvětenství převládat nebo mohou být pouze po okraji květenství.

Kde a jak hortenzie pěstovat

Hortenziím se většinou nejlépe daří vpolostínu, ale pokud mají dostatečně vlhkou, úrodnou a propustnou půdu, pak zvládnou i umístění na slunci. Půda nesmí být vápenitá! Zálivka hortenzií také není zcela jednoduchá, špatně snášejí tvrdou vodu. Je ideální, zalévat hortenzie pouze vodou dešťovou. Důležitý je i správný řez hortenzie, každý druh má svá specifika.

Na zimu je dobré hortenzie, alespoň ty mladé, chránit před mrazem vrstvou mulče, listí nebo větvemi chvojí.

Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)

Nejznámější a nejoblíbenější je asi hortenzie velkolistá. Obecně vyžaduje spíše přistíněné umístění, ale pokud bude mít dostatečně vlhkou půdu, snese i umístění na slunci.

Jak na modré květy

Hortenzii velkolistou srůžovými květy je poměrně snadné přinutit ke změně barvy květu na blankytně modrou. To vyžaduje buď kyselejší půdu snižším pH, nebo použití speciálního hnojiva pro modré hortenzie. Můžete také zkusit zalévat růžovou hortenzii 1% roztokem kamence jednou až dvakrát týdně po dobu asi 6 týdnů. Vpůdě spH 3,5–4,5 se takové hortenzie barví do modra a vpůdě spH 5,5–6,0 se barví do růžova nebo červena. Při neutrální půdní reakci, pH 6,5–7,0, dochází u hortenzií ke žloutnutí listů.

Pokud se vám líbí modře kvetoucí rostliny, máte kromě hortenzií mnoho dalších možností. Podívejte se, které květiny kvetou modře, a vyberte si keře i cibuloviny.

Některé kultivary hortenzií si však umí pohrát sbarvou květů i bez našeho přičinění. Některé mění barvu ze zelené na červenou, zbílé na červenou nebo zmodré na růžovou až fialovou.

Jak na řez hortenzie velkolisté

Květní pupeny zakládá hortenzie velkolistá už vlétě předchozího roku na dlouhých výhonech a na bočních výhonech staršího dřeva. Proto se na jaře, před rašením, seřezávají pouze suché a namrzlé výhony, až kzelenému páru květních pupenů.

Hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata)

Hortenzii latnatou lze od ostatních hortenzií snadno rozeznat, podle květních kuželů, které dosahují výšky 20–30 cm. Nejlépe roste na chráněném stanovišti vpolostínu, při dostatku vláhy však snesou i plné slunce. Vyžaduje výživnou, humózní půdu, je však méně náročná než hortenzie velkolistá. Vsuchém létě vyžaduje hojnou zálivku.

Vyžaduje hluboký jarní řez už koncem zimy nebo brzy na jaře. Květní pupeny tvoří na novém dřevě, hortenzie latnatá tedy pokvete na výhonech, které po střihu teprve vyrostou. Pokud se hortenzie latnatá nestříhá vůbec, málo kvete.

Hortenzie stromečkovitá (Hydrangea arborescens)

Oblíbený druh hortenzie svýrazným kulovitým květenstvím. Sluneční úpal snáší lépe než hortenzie velkolistá, ale i ona bude vděčná za mírné přistínění, především odpoledne. Na jaře, před rašením snese i hlubší řez.

Hortenzie kosmatá (Hydrangea heteromalla)

Méně náročný druh, který zvládne i horší půdní podmínky a nižší půdní vlhkost.

Hortenzie pilovitá (Hydrangea serrata)

Seřezává se stejně, jako hortenzie velkolistá, je však dosti choulostivá a především vmladém věku ne úplně mrazuvzdorná, vyžaduje pečlivé překrytí kořenů.

Hortenzie drsná (Hydrangea aspera)

Méně rozšířený druh hortenzie slisty pokrytými silnou vrstvou chloupků. Stejně jako ostatní, dává přednost polostínu až stínu a vlhké, kyselejší půdě.

Hortenzie dubolistá (Hydrangea quercifolia)

Zajímavá hortenzie svykrajovanými listy, podobnými listům dubu, které se na podzim barví do červena.

Je plně mrazuvzdorná a má ráda vlhčí místa ve stínu. Řez není nutný, ale je možné ji po odkvětu lehce zastřihnout.

Hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris)

Popínavý druh hortenzie sbílým květenstvím, která dobře snáší umístění ve stínu, potřebuje ochranu před slunečními paprsky. Má ráda vlhkou, humózní a mírně kyselou půdu. Dorůstá až do výšky 20 metrů a kopoře se přichytává sama, přičepivými kořínky. Roste však velmi pomalu. Vykvétá včervnu a červenci. U této hortenzie se řez neprovádí.

Jak množit hortenzie

Nejsnadnější způsob je množení bylinnými řízky. Odebírají se včervenci a zapichují do perlitu. Na podzim se přesadí do substrátu pro hortenzie a přezimují ve studeném skleníku.

Text: Simona Bauer

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama