Hortenzie: Kam je vysadit, kdy je stříhat a co udělat, aby měly modré květy
Krasavice se vznešeným jménem a nápadným květenstvím patří mezi nejoblíbenější keře našich zahrad. Jejich velká obliba v posledních letech možná souvisí i s našimi prázdninovými cestami po Evropě, především po Anglii a Francii, kde jsou hortenzie součástí snad každé zahrady či předzahrádky. Aby se jim i u nás dobře dařilo, musíme vědět, co potřebují a jak se o ně postarat.
Hortenzie (Hydrangea)
Jsou to ve velké většině opadavé keře, stromky či popínavé rostliny, které dorůstají do výšky 1–3 metry, s výjimkou hortenzie řapíkaté, která dokáže vyšplhat až do výšky 20 metrů. Jsou celkem dlouhověké, na jednom stanovišti vydrží i více než 20 let.
Hortenzie vykvétají od července do září velkými květenstvími, která tvoří dva typy květů. Nenápadné květy plodné a velké, barevné sterilní květy se zvětšenými kališními lístky. Velké květy mohou buď zcela v květenství převládat nebo mohou být pouze po okraji květenství.
Hortenzie patří mezi nejoblíbenější zahradní keře Zdroj: istockphoto.com
Kde a jak hortenzie pěstovat
Hortenziím se většinou nejlépe daří v polostínu, ale pokud mají dostatečně vlhkou, úrodnou a propustnou půdu, pak zvládnou i umístění na slunci. Půda nesmí být vápenitá! Zálivka hortenzií také není zcela jednoduchá, špatně snášejí tvrdou vodu. Je ideální, zalévat hortenzie pouze vodou dešťovou. Důležitý je i správný řez hortenzie, každý druh má svá specifika.
Na zimu je dobré hortenzie, alespoň ty mladé, chránit před mrazem vrstvou mulče, listí nebo větvemi chvojí.
Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)
Nejznámější a nejoblíbenější je asi hortenzie velkolistá. Obecně vyžaduje spíše přistíněné umístění, ale pokud bude mít dostatečně vlhkou půdu, snese i umístění na slunci.
Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) Zdroj: istockphoto.com
Jak na modré květy
Hortenzii velkolistou s růžovými květy je poměrně snadné přinutit ke změně barvy květu na blankytně modrou. To vyžaduje buď kyselejší půdu s nižším pH, nebo použití speciálního hnojiva pro modré hortenzie. Můžete také zkusit zalévat růžovou hortenzii 1% roztokem kamence jednou až dvakrát týdně po dobu asi 6 týdnů. V půdě s pH 3,5–4,5 se takové hortenzie barví do modra a v půdě s pH 5,5–6,0 se barví do růžova nebo červena. Při neutrální půdní reakci, pH 6,5–7,0, dochází u hortenzií ke žloutnutí listů.
Pokud se vám líbí modře kvetoucí rostliny, máte kromě hortenzií mnoho dalších možností. Podívejte se, které květiny kvetou modře, a vyberte si keře i cibuloviny.
Některé kultivary hortenzií si však umí pohrát s barvou květů i bez našeho přičinění. Některé mění barvu ze zelené na červenou, z bílé na červenou nebo z modré na růžovou až fialovou.
Jak na řez hortenzie velkolisté
Květní pupeny zakládá hortenzie velkolistá už v létě předchozího roku na dlouhých výhonech a na bočních výhonech staršího dřeva. Proto se na jaře, před rašením, seřezávají pouze suché a namrzlé výhony, až k zelenému páru květních pupenů.
Hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata)
Hortenzii latnatou lze od ostatních hortenzií snadno rozeznat, podle květních kuželů, které dosahují výšky 20–30 cm. Nejlépe roste na chráněném stanovišti v polostínu, při dostatku vláhy však snesou i plné slunce. Vyžaduje výživnou, humózní půdu, je však méně náročná než hortenzie velkolistá. V suchém létě vyžaduje hojnou zálivku.
Hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) Zdroj: istockphoto.com
Vyžaduje hluboký jarní řez už koncem zimy nebo brzy na jaře. Květní pupeny tvoří na novém dřevě, hortenzie latnatá tedy pokvete na výhonech, které po střihu teprve vyrostou. Pokud se hortenzie latnatá nestříhá vůbec, málo kvete.
Hortenzie stromečkovitá (Hydrangea arborescens)
Oblíbený druh hortenzie s výrazným kulovitým květenstvím. Sluneční úpal snáší lépe než hortenzie velkolistá, ale i ona bude vděčná za mírné přistínění, především odpoledne. Na jaře, před rašením, snese i hlubší řez.
Hortenzie stromečkovitá (Hydrangea arborescens) Zdroj: istockphoto.com
Hortenzie kosmatá (Hydrangea heteromalla)
Méně náročný druh, který zvládne i horší půdní podmínky a nižší půdní vlhkost.
Hortenzie kosmatá (Hydrangea heteromalla) Zdroj: istockphoto.com
Hortenzie pilovitá (Hydrangea serrata)
Seřezává se stejně, jako hortenzie velkolistá, je však dosti choulostivá a především v mladém věku ne úplně mrazuvzdorná, vyžaduje pečlivé překrytí kořenů.
Hortenzie pilovitá (Hydrangea serrata) Zdroj: istockphoto.com
Hortenzie drsná (Hydrangea aspera)
Méně rozšířený druh hortenzie s listy pokrytými silnou vrstvou chloupků. Stejně jako ostatní, dává přednost polostínu až stínu a vlhké, kyselejší půdě.
Hortenzie drsná (Hydrangea aspera) Zdroj: istockphoto.com
Hortenzie dubolistá (Hydrangea quercifolia)
Zajímavá hortenzie s vykrajovanými listy, podobnými listům dubu, které se na podzim barví do červena.
Hortenzie dubolistá (Hydrangea quercifolia) Zdroj: istockphoto.com
Je plně mrazuvzdorná a má ráda vlhčí místa ve stínu. Řez není nutný, ale je možné ji po odkvětu lehce zastřihnout.
Hortenzie dubolistá (Hydrangea quercifolia) Zdroj: istockphoto.com
Hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris)
Popínavý druh hortenzie s bílým květenstvím, která dobře snáší umístění ve stínu, potřebuje ochranu před slunečními paprsky. Má ráda vlhkou, humózní a mírně kyselou půdu. Dorůstá až do výšky 20 metrů a k opoře se přichytává sama, přičepivými kořínky. Roste však velmi pomalu. Vykvétá v červnu a červenci. U této hortenzie se řez neprovádí.
Hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris) Zdroj: istockphoto.com
Jak množit hortenzie
Nejsnadnější způsob je množení bylinnými řízky. Odebírají se v červenci a zapichují do perlitu. Na podzim se přesadí do substrátu pro hortenzie a přezimují ve studeném skleníku.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hortenzie; J. Koblížek, Jehličnaté a listnaté dřeviny našich zahrad a parků ( Sursum, 2006)