reklama

Jarní hvězda se vysazuje na podzim. Exotická, ale nenáročná cibulovina zkrášlí zahrady i balkony

Lenka Valjentová
17. října 2021
Nechtěli byste na svou zahrádku nebo balkon či terasu přidat hvězdy, které je na jaře krásně rozzáří? Řeč je o podzimním vysazování cibulek ifejonů, kterým se říká jarní hvězdy. Jsou nenáročné, snadno se pěstují. Trvá to sice dva roky, než vytvoří silný trs, ale potom vás každoročně budou těšit svou příjemnou vůní bílých šeříkově růžových nebo světle modrých až fialově modrých drobných květů.
reklama

Ifejon jednokvětý (Ipheion uniflorum), kterému se u nás říká jarní hvězdy nebo jarní hvězdice, pochází z Brazílie, Uruguaye, Argentiny a Peru. V nizozemštině se mu říká „Oude Wijfjes" v překladu staré paničky, prý podle od starší dámy, která je pěstovala.

Jak ifejon vypadá

Rostlina je vysoká okolo 20 centimetrů. Z nevelké cibulky vyrůstají brzy zjara nejčastěji 3–4 úzké trávovité listy, které jsou po pomačkání cítit po česneku. Z jediné cibulky může vyrůst pět stonků! Na každém bývá většinou jeden (někdy i dva) drobnýhvězdičkovýkvět, široký 2–3 cm s velice příjemnou vůní. Květy mohou být bílé, šeříkově růžové nebo modré až fialově modré. Přestože má ifejon poměrně krátké stvoly, používají se také křezu.

5 tipů na pěstování jarních hvězd

  1. Jarní hvězdě se nejvíc daří na slunci, ale snese i polostín.
  2. Ifejon je rostlina na pěstování nenáročná a mrazuvzdorná.
  3. Prospívá a bohatě kvete v lehčí, dobře propustné humózní půdě, nesnáší vlhko a přemokření.
  4. Cibulky vysazujeme od září do listopadu 5 až 8 cm hluboko na vzdálenost 8 až 10 cm.
  5. Vysazené cibulky posypeme vrstvou rašeliny nebo mulče.

Kam ifejony vysadit

Jarní hvězdy se budou nádherně vyjímat na kraji záhonu nebo na trávníku, svědčí jim pěstování v květináčích na balkoně a neměly by chybět vžádné skalce mezi kameny. Během několika let se tyto malé cibulky rozšíří a vytvoří pěkné velké shluky, nebo dokonce celé minikoberce. Velmi snadno vtrávníku zplaní a vytvoří pěkný podrost před křovinami nebo pod vzrostlými stromy. Vytváří také pěkné lemy kolem cestiček. Trvá to sice dva roky, než vytvoří silný trs, ale potom nás každoročně bude těšit svou příjemnou vůní a elegantním tvarem drobných květů.

Ifejon je drobná rostlina, proto ji nevysazujeme vedle vysokých rostlin, které by ji mohly obrazně řečeno zadusit. Mezi její nejlepší společníky naopak patří modřenec (například Muscari ‚Blue Spike‘nebo Muscari ‚Heavenly Blue‘, hodí se mezi nízké tulipány (Tulipa kaufmanniana), zakrslé kosatce síťkované neboli kosatečky (Iris reticulata) nebo sasanky vábné(Anemone blanda). Ifejon se doporučuje vysazovat k růžím, přispívá l likvidaci půdních háďátek.

Barvy jarní hvězdy

Jako zahradní květina se pěstuje jeden druh Ipheion uniflorum, který má několik kultivarů, které se liší velikostí a barvou květů.

Ipheion uniflorum má bělavé kvítky se světle modrými pramínky, je vysoký 15–20 centimetrů a kvete od března do června.

Ipheion‚ ‚Alberto Castillo‘(byl objeven, jak roste v opuštěné zahradě v Buenos Aires) nabízí záplavu sněhově bílých květů. Vysoký je okolo 20 centimetrů a kvete od dubna do června.

Ipheion ‚Jessie‘má nádherné modré až modrofialové kvítky, dosahuje výšky 10–15 centimetrů. Kvete od května do černa.

Ipheion ‚Tessa‘s okouzlujícími, šeříkově růžovými kvítky je vysoký 10–15 centimetrů a kvete od května do června.

Zdroj:www.kvetinovecibulky.info

Již brzy se bude měnit letní čas na zimní... Kdy přesně to bude, se dozvíte zde.

O pěstování cibulovin kvetoucích na jaře si ještě můžete přečíst:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama