Modřenec nemusí být jen modrý. Jak pěstovat jednu z nejkrásnějších prvních jarních květin
Drobné modřence brzy zjara během několika teplejších slunných dnů rozkvetou v plné své kráse. A i když jejich název k tomu svádí, nekvetou všechny modřence pouze modře, ale taky fialově, bíle a růžově, nebo dokonce dvoubarevně. Kvetou zhruba od března do května a skvěle se jim daří na zahradách, v nádobách na balkonech a terasách i okenních parapetech. Něžné kvítky s jemnou vůní si rovněž můžeme utrhnout a dát do vázy či jarních dekorací. Jak je pěstovat?
Modřenec (Muscari) je jedna z nejrozšířenějších drobných jarních cibulovin. Půvabné kvítky modřenců s jemnou, nevtíravou vůní pocházejí z oblasti Středozemního moře, střední Asie a Kavkazu.
Kdy a jak modřenec kvete
Modřence kvetou od března do května, kdy ze země vyraší bezlisté stonky a na nich se pak objeví květy ve tvaru klasu – trochu připomínají hyacinty. Listy vyrůstají často už na podzim, pak přezimují a na jaře jsou v plné síle. Rostlina dosahuje výšky 10 až 25 centimetrů a z každé cibulky vyroste více než jeden hrozen květů.
Existuje asi čtyřicet různých druhů modřenců. Jejich malé zvonkovité květy tvoří malé hrozny, které jsou většinou modré, ale taky mohou být fialové, růžové, bílé, některé kultivary jsou dvoubarevné. Okraje květů mají často krásné bílé zakončení. Modřence snadno odolávají mrazu a také se snadno pěstují.
Modřenec je jedna z prvních jarních květin, kvete od března do května Zdroj: iBulb
Modřence v zahradě
Modřence se hodí pro jakoukoli zahradu, na předzahrádky i do skalky, nepřehlédnutelné jsou jako obrubníky trvalkových záhonů a zahradních cestiček. Výborně se jim daří pod opadavými listnatými keři a stromy, protože než se dřeviny olistí, mají dostatek světla a prostoru, aby se rozrůstaly. Modřence nejvíce vyniknou ve skupinách – sázíme nejméně 25 cibulek blízko sebe.
Skvěle vypadají v kombinaci s dalšími cibulovinami, především mezi tulipány (Tulipa) a narcisy (Narcissus), kterým chvíli trvá, než dorostou do květu, ale modřence už září. Veselá je kombinace modřenců se sasankou rozkošnou (Anemone blanda).
Modřenec v květináči
A kdo nemá zahradu, rozhodně se nemusí půvabu modřenců vzdát, protože většina druhů se dá s úspěchem pěstovat v nejrůznějších nádobách na balkoně i okenním parapetu, i když nejčastěji se používá modřenec arménský Kombinací je nekonečné množství, ale tou nejvhodnější by asi bylo použití miniaturních narcisů a nízko kvetoucích tulipánů.
Většinu druhů modřence (nejčastěji Muscari armeniacum) lze s úspěchem pěstovat v nádobách Zdroj: iBulb
Většinu druhů modřence (nejčastěji Muscari armeniacum) lze s úspěchem pěstovat v nádobách Zdroj: iBulb
Nejkrásnější z krásných modřenců
Známe okolo čtyřiceti druhů modřenců, nejznámější a u nás nejpěstovanější jsou:
- Modřenec arménský (Muscari armeniacum). Květy mají buď sytě kobaltově modrou barvou s bílým okrajem, nebo blankytnou, vykvétají postupně od spodních kvítků ke špičce. Příjemně voní. Protože jeho listy raší už na podzim, je pěkný po celý rok. Krásný je především kultivar s názvem Mount Hood®, který zdobí modré květy s bílou čepičkou. Úžasný je také kultivar Ocean Magic, který kvete bílo-modře, nebo intenzivně vonící Blue Spike.
- Modřenec širolistý (Muscari botryoides) kvete v podobě vejčitého hroznu s asi 20 semknutými modrými kvítky ve tvaru baňky s bílou zubatou korunkou. Oblíbený je kultivar Album, který příjemně voní.
- Modřenec Aucherův (Muscari aucheri) má husté klasy modrých zvonkovitých květů. Je vhodný pro pěstování v zahradě i v nádobách. Kultivar Blue Magic krásně voní, nádherný je bíle kvetoucí kultivar White Magic.
- Modřenec hroznatý (Muscari neglectum) má hroznovitý květ tvořený velkým množstvím drobných květů modrofialové barvy. Rád zplaňuje.
- Muscari latifolium (Muscari latifolium) je unikátní dvoubarevný modřenec. Vytváří od dubna do května nádherné květní hrozny, které jsou nahoře světlé modré a dole tmavě purpurové; vykvétá sestupně, tedy od špičky květenství dolů. Je ideální k řezu do vázy a jarních květinových dekorací. Navíc krásně voní.
Jak pěstovat modřence
Modřence se skvěle hodí na záhony trvalek, na skalky, pod opadavé listnaté stromy, ale můžeme je stejně úspěšně pěstovat i v nádobách a nakombinovat je s dalšími květinami. Daří se jim všude a často zplaňují. Modřence jsou opravdu životaschopné, a tak se často zjara objeví i tam, kam jsme je nevysadili.
- Modřence se vysazují od srpna až do zamrznutí půdy. Později vysazené cibule kvetou později a méně.
- Cibulky sázíme 10 až 15 cm hluboko, raději dál od sebe, protože se rychle rozmnožují a rozrůstají. Proto se doporučuje trsy vždy po dvou až třech letech rozdělit a rozsadit, aby nebyly příliš zahuštěné.
- Po odkvětu je můžeme přihnojit trochou kompostu.
- Po odkvětu se stonky ani listy nesmí odstraňovat (pozor při sekání trávníku!), protože rostlina si z nich čerpá potřebné živiny a zásobní látky, které si natáhne do cibulky, aby zesílila. Nevzhledné nadzemní části tak sestřihneme až tehdy, když už jsou úplně zaschlé.
Modřenec ve váze
Květy modřence můžeme utrhnout, jako řezaná květina doma ve váze vydrží svěží přibližně týden. Stonky seřízneme ostrým nožem, vložíme do nádoby s ledovou vodou a postavíme na chladné místo. Nikdy je nedáváme na přímé slunce.
Zdroje: cs.wikipedia.org, kvetinovecibulky.info