reklama

Modřenec není jen modrý, ale i růžový a bílý. Jak pěstovat jednu z prvních jarních květin

Lenka Valjentová
27. února 2020
Drobné modřence brzy zjara během několika teplejších slunných dnů rozkvetou v plné své kráse. A i když jejich název k tomu svádí, nekvetou všechny modřence pouze modře, ale taky bíle a růžově, nebo dokonce dvoubarevně. Kvetou zhruba od března do května a skvěle se jim daří na zahradách, v nádobách na balkonech a terasách i okenních parapetech. Něžné kvítky s jemnou vůní si rovněž můžeme utrhnout a dát do vázy či jarních dekorací. Jak je pěstovat?
reklama

Modřenec (Muscari) je jedna z nejrozšířenějších drobných jarních cibulovin. Půvabné kvítky modřenců s nevtíravou vůní oslňují barvou jasného nebe, temného moře i čerstvě napadaného sněhu či růžové cukrové vaty.

Modřenec na zahradě

Hodí se na předzahrádky i do skalky, nepřehlédnutelné jsou jako obrubníky trvalkových záhonů a zahradních cestiček. Výborně se jim daří pod opadavými listnatými keři a stromy, protože než se dřeviny olistí, mají dostatek světla a prostoru, aby se rozrůstaly. Modřence vyniknou ve skupinách – sázíme nejméně 25 cibulek blízko sebe.

Modřenec je krásný s tulipány, narcisy a sasankou

Skvěle vypadají v kombinaci s dalšími cibulovinami, především mezi tulipány (Tulipa) a narcisy (Narcissus), kterým chvíli trvá, než dorostou do květu, ale modřence už září. Veselá je kombinace modřenců se sasankou rozkošnou (Anemone blanda).

Modřenec v nádobách

A kdo nemá zahradu, rozhodně se nemusí půvabu modřenců vzdát, protože většinu druhů (nejčastěji se používá Muscari armeniacum) lze s úspěchem pěstovat v nejrůznějších nádobách na balkoně i okenním parapetu.

Nejkrásnější z krásných modřenců

Modřenec arménský

Známe okolo čtyřiceti druhů modřenců, nejznámější a u nás nejpěstovanější je modřenec arménský (Muscari armeniacum). Květy mají intenzivní kobaltově modrou barvou, vykvétají postupně od spodních kvítků ke špičce. Protože jeho listy raší už na podzim, je pěkný po celý rok. Úžasný je kultivar Ocean Magic®, který kvete bílomodře.

Modřenec modrý

Brzy zjara, obvykle už v únoru, rozkvétá barvou jasného nebe modřenec modrý (Muscasri azureum). Tento druh kvete zvlášť vytrvale. Krásný je především kultivar s názvem Mount Hood®, který zdobí modré květy s bílou čepičkou.

Modřenec širokolistý

Modřenec širokolistý (Muscari latifolium) vytváří od dubna do května nádherné květy modré barvy s tmavě modrofialovými spodky; vykvétá sestupně, tedy od špičky květenství dolů. Je ideální k řezu do vázy a jarních květinových dekorací.

Bílé a růžové modřence

K zástupcům bíle kvetoucích modřenců patří například Muscari botryoides Album či Muscari Aucheri White Magic. Růžové květy má Muscari Pink Sunrise.

7 pravidel pěstování modřenců

  1. Modřence se vysazují od srpnaaž do zamrznutí půdy. Později vysazené cibule kvetou později améně.
  2. Cibulky sázíme 10 až 15 cm hluboko, raději dál od sebe, protože se rychle rozmnožují a rozrůstají. Proto se doporučuje trsy vždy po dvou až třech letech rozdělit a rozsadit, aby nebyly příliš zahuštěné.
  3. Daří se jim všude a často zplaňují. Modřence jsou opravdu životaschopné, a tak se často zjara objeví i tam, kam jsme je nevysadili.
  4. Modřence se skvěle hodí na záhony trvalek, na skalky, pod opadavé listnané stromy, ale můžeme je stejně úspěšně pěstovat i v nádobách a nakombinovat je s dalšími květinami.
  5. Kvetou v období od března do května, kdy ze země vyraší bezlisté stonky a na nich se pak objeví květy ve tvaru klasu – trochu připomínají hyacinty. Listy vyrůstají často už na podzim, pak přezimují a na jaře jsou v plné síle.
  6. Po odkvětu je můžeme přihnojit trochou kompostu.
  7. Po odkvětu se stonky ani listy nesmí odstraňovat (pozor při sekání trávníku!) , protože rostlina si z nich čerpá potřebné živiny a zásobní látky, které si natáhne do cibulky, aby zesílila. Nevzhledné nadzemní části tak sestřihneme až tehdy, když už jsou úplně zaschlé.

Modřenec ve váze

Květy modřence můžeme utrhnout, jako řezaná květina doma ve váze vydrží svěží přibližně týden. Stonky seřízneme ostrým nožem, vložíme do nádoby s ledovou vodou a postavíme na chladné místo. Nikdy je nedáváme na přímé slunce.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama