Jilm sibiřský: Rekordně rychle rostoucí dřevina vytvoří živý plot za dva roky

Rozhodli jste se pro výsadbu živého plotu, ale děsí vás představa, jak dlouho budete muset na plnohodnotnou zábranu, která váš pozemek ochrání před pohledy zvenčí, čekat? Pro nedočkavce je tu docela jednoduché řešení. Vysaďte jilm sibiřský, známý také pod názvem brest turkestánský.

Dřevin, které se hodí kvysazení do živého plotu, je samozřejmě mnoho druhů a každý má svá pro a proti. Jeden znejpomaleji rostoucích keřů je klasický a dlouho velmi oblíbený buxus. Ploty a půtky zbuxusu jsou husté a po sestříhání velmi úhledné, ale vposledních letech je často napadá zavíječ zimostrázový.

Pak je tu velká skupina keřů sjedlými plody, které vytvářejí romantické a většinou volně rostoucí ploty. Další skupina nás zase potěší působivými květy anebo poskytne skvělý materiál na výrobu přírodních dekorací. Jilm sibiřský nekvete a tím pádem ani neplodí, ale vrychlosti růstu ho hned tak nic nepředhoní. Je to tedy skvělá varianta pro nedočkavé zahradníky.

Jilm sibiřský, turkestánský brest (Ulmus pumila)

Jedná se o opadavý keř či strom svelmi malými nároky na půdu a péči, který nás velmi brzy po výsadbě ochrání před nechtěnými pohledy a prachem zulic. Jeho roční přírůstek dosahuje už vprvním roce po výsadbě 1,2 až 1,6 m.

Snadná regulace růstu

Rostlina rychle roste a bohatě se větví, ale její růst se dá regulovat hnojením a zálivkou. Dokud potřebujeme, aby rostlinná hmota rychle narůstala, vysazený plot pravidelně a vydatně zaléváme a hnojíme. Po dosažení požadované výšky zálivku i hnojení výrazně omezíme.

Výhodou jilmu sibiřského je jeho neinvazivnost, tedy že nevytváří nové výhony zkořenů a neodnožuje. Velmi dobře však zvládá řez, klidně i několikrát ročně, a dokonce i řez velmi hluboký. Snadno a rychle znovu obroste.

Bezpečný pro alergiky, děti i zvířata

Jilm sibiřský patří mezi po všech stránkách bezpečné dřeviny. Nekvete, tím pádem netvoří pyl a je tedy velmi vhodný do zahrad alergiků. Nemá žádné trny a není ani jedovatý, proto od něho nehrozí žádné nebezpečí ani dětem a domácím mazlíčkům.

Jak vysadit kvalitní živý plot

Mladé rostliny vysazujeme ve dvou řadách do sponu 30 x 30 cm, nejlépe na slunečné až mírně polostinné stanoviště skvalitní a výživnou půdou. Jilm sibiřský však poroste téměř vkaždé půdě. Vprvních dvou letech vyžaduje hojnou zálivku, a to i během zimních měsíců.

Líbí se vám více živé ploty volně rostoucí, které poskytnou barevné květy i chutné plody?


Přečtěte si také