Jilm sibiřský: Rekordně rychle rostoucí dřevina vytvoří živý plot za dva roky
Dřevin, které se hodí kvysazení do živého plotu, je samozřejmě mnoho druhů a každý má svá pro a proti. Jeden znejpomaleji rostoucích keřů je klasický a dlouho velmi oblíbený buxus. Ploty a půtky zbuxusu jsou husté a po sestříhání velmi úhledné, ale vposledních letech je často napadá zavíječ zimostrázový.
Pak je tu velká skupina keřů sjedlými plody, které vytvářejí romantické a většinou volně rostoucí ploty. Další skupina nás zase potěší působivými květy anebo poskytne skvělý materiál na výrobu přírodních dekorací. Jilm sibiřský nekvete a tím pádem ani neplodí, ale vrychlosti růstu ho hned tak nic nepředhoní. Je to tedy skvělá varianta pro nedočkavé zahradníky.
Jilm sibiřský, turkestánský brest (Ulmus pumila)
Jedná se o opadavý keř či strom svelmi malými nároky na půdu a péči, který nás velmi brzy po výsadbě ochrání před nechtěnými pohledy a prachem zulic. Jeho roční přírůstek dosahuje už vprvním roce po výsadbě 1,2 až 1,6 m.

Jilm sibiřský 3 Zdroj: istockphoto.com
Snadná regulace růstu
Rostlina rychle roste a bohatě se větví, ale její růst se dá regulovat hnojením a zálivkou. Dokud potřebujeme, aby rostlinná hmota rychle narůstala, vysazený plot pravidelně a vydatně zaléváme a hnojíme. Po dosažení požadované výšky zálivku i hnojení výrazně omezíme.
Výhodou jilmu sibiřského je jeho neinvazivnost, tedy že nevytváří nové výhony zkořenů a neodnožuje. Velmi dobře však zvládá řez, klidně i několikrát ročně, a dokonce i řez velmi hluboký. Snadno a rychle znovu obroste.

Jilm sibiřský 4 Zdroj: istockphoto.com
Bezpečný pro alergiky, děti i zvířata
Jilm sibiřský patří mezi po všech stránkách bezpečné dřeviny. Nekvete, tím pádem netvoří pyl a je tedy velmi vhodný do zahrad alergiků. Nemá žádné trny a není ani jedovatý, proto od něho nehrozí žádné nebezpečí ani dětem a domácím mazlíčkům.

Jilm sibiřský 2 Zdroj: istockphoto.com
Jak vysadit kvalitní živý plot
Mladé rostliny vysazujeme ve dvou řadách do sponu 30 x 30 cm, nejlépe na slunečné až mírně polostinné stanoviště skvalitní a výživnou půdou. Jilm sibiřský však poroste téměř vkaždé půdě. Vprvních dvou letech vyžaduje hojnou zálivku, a to i během zimních měsíců.