reklama

Kalina růžová vykvete i pod sněhovou peřinou. Bývá jednou z prvních předzvěstí jara

Simona Sedláčková
18. února 2021
Všeobecně zažitou představu o kalině s bílým kulovitým květenstvím vám trošku naruší kalina růžová, která se správně jmenuje kalina bodnantská. V mírných zimách vykvétá už koncem prosince, ale v únoru už si kvetení nedá vymluvit ani při pohledu na zasněženou krajinu. Je jednou z předzvěstí přicházejícího jara, a proto by neměla chybět ani na vaší zahradě.
reklama

Kalina růžová neboli bodnantská (Viburnum bodnantense)

Bujně rostoucí keř, vysoký až 3 m, vznikl křížením kaliny vonné (Viburnum farreri) a kaliny velkokvěté (Viburnum grandiflorum). Je oblíbený především pro své nádherně růžové květy, které se rozvíjejí na holých větvích vhustých a až 8 cm širokých květenstvích. Kalina růžová, jak jméno napovídá, vykvétá sytě růžovou barvou, která postupně světlá, až květy téměř zbělají.

Květy také nádherně sladce a poměrně silně voní. Květy se na keři začínají objevovat asi druhý nebo třetí rok po výsadbě. Někdy se stává, že kalina růžová vykvete už na podzim, vlistopadu, a její kvetení naruší příchod silných mrazů. Poté, co mrazy pominou, keř spokojeně pokračuje vkvetení.

Listy, které se rozvíjejí až po odkvětu keře, bývají 4–10 cm dlouhé, vejčité, spilovitým okrajem. Jsou sytě zelené a na podzim se barví do žlutooranžových až vínových odstínů.

Kaliny jsou nádherně kvetoucí keře

Kaliny jsou oblíbené a většinou i nenáročné keře, které se často vysazují do zahrad i parků. Jsou nápadné nejen v době kvetení, ale často mají i krásně barevné plody.

Jak pěstovat kalinu růžovou

Tento druh kaliny je sice plně mrazuvzdorný, ale vopravdu tuhých zimách může vymrzat. Proto ji raději sázejte na chráněné, slunné až polostinné místo sdobře propustnou, slabě kyselou půdou. Při výsadbě počítejte stím, že keř potřebuje kolem sebe dostatek prostoru pro své rozrůstání, asi 1,5–2 m.

Řez kaliny vonné není nutný, pouze starší keře můžete prosvětlovat každý druhý rok.

Další zajímavosti a informace o keřích najdete zde:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: květjarozimapodzimkalinakeřrůžovárůžovýpředjaříbodnantskáViburnum bodnantensekvětenstvíkalina vonná
reklama