Kalina růžová kvete i pod sněhovou peřinou. Je jednou z prvních předzvěstí jara

Všeobecně zažitou představu o kalině s bílým kulovitým květenstvím vám trošku naruší kalina růžová, která se správně jmenuje kalina bodnantská. V mírných zimách vykvétá už koncem prosince, ale v únoru už si kvetení nedá vymluvit ani při pohledu na zasněženou krajinu. Je jednou z předzvěstí přicházejícího jara, a proto by neměla chybět ani na vaší zahradě.

Kalina růžová neboli bodnantská (Viburnum bodnantense) je bujně rostoucí keř, vysoký až 3 m, vznikl křížením kaliny vonné (Viburnum farreri) a kaliny velkokvěté (Viburnum grandiflorum).

Kalina růžová je oblíbená především pro své nádherně růžové květy, které se rozvíjejí na holých větvích v hustých a až 8 cm širokých květenstvích. Kalina růžová, jak jméno napovídá, vykvétá sytě růžovou barvou, která postupně světlá, až květy téměř zbělají.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Lýkovec jedovatý kvete už v únoru a z jeho vůně se může zatočit hlava. Jak ho pěstovat

Květy nádherně sladce a poměrně silně voní. Květy se na keři začínají objevovat asi druhý nebo třetí rok po výsadbě. Někdy se stává, že kalina růžová vykvete už na podzim, v listopadu, a její kvetení naruší příchod silných mrazů. Poté, co mrazy pominou, keř spokojeně pokračuje v kvetení.

Listy, které se rozvíjejí až po odkvětu keře, bývají 4–10 cm dlouhé, vejčité, spilovitým okrajem. Jsou sytě zelené a na podzim se barví do žlutooranžových až vínových odstínů.

Kaliny jsou nádherně kvetoucí keře

Kaliny jsou oblíbené a většinou i nenáročné keře, které se často vysazují do zahrad i parků. Jsou nápadné nejen v době kvetení, ale často mají i krásně barevné plody.

Jak kalinu růžovou pěstovat

  • Tento druh kaliny je sice plně mrazuvzdorný, ale vopravdu tuhých zimách může vymrzat. Proto ji raději sázejte na chráněné, slunné až polostinné místo sdobře propustnou, slabě kyselou půdou.
  • Při výsadbě počítejte  stím, že keř potřebuje kolem sebe dostatek prostoru pro své rozrůstání, asi 1,5–2 metru.
  • Řez kaliny není nutný, pouze starší keře můžete prosvětlovat každý druhý rok.

Zdroje: jaktak.czcs.wikipedia.org


Přečtěte si také