reklama

Lablab purpurový je okrasná letnička s jedlými semeny. Musí se ale pořádně uvařit!

Simona Sedláčková
29. srpna 2021
Na první pohled vypadá lablab tak trochu jako fazol, ale ve skutečnosti je to zajímavá trvalka, která však nepřežije středoevropskou zimu, proto se u nás pěstuje pouze jako letnička. Její semena česká kuchyně nezná, můžeme je ale konzumovat, jen pozor na správnou tepelnou úpravu. Zralá semena jsou zasyrova jedovatá! Raději je pořádně povařte nebo upečte.
reklama

Lablab purpurový (Lablab purpureus)

Zajímavá rostlina, která vás na první pohled upoutá výrazně nafialovělými, purpurovými květy, se vtropických oblastech celého světa běžně pěstuje jako luštěnina. Jedná se o popínavou rostlinu zčeledi bobovitých (Fabaceae), tedy zčeledi, do které patří i další rostliny, jejichž semena běžně konzumujeme, jako je například hrách, fazol nebo oblíbená čočka.

Lablab pochází ztropické východní a západní Afriky a zMadagaskaru, je to vytrvalá, ovíjivá liána, dlouhá až 6 m, se střídavýmilisty trojúhelníkovitého tvaru, často načervenalé barvy, velkými asi 6–15 cm.

Lablab vykvétá od června až do října, bílými nebo nafialovělými květy motýlovitého tvaru. Květy vyrůstají po 10–30 kusech vúžlabních hroznech. Koncem léta se na rostlině začínají objevovat 8–15 cm dlouhé lusky svelkými semenyelipsovitého tvaru.

Pozor, zralá semena jsou jedovatá!

Nezralá semena vlusku jsou jedlá, stejně jako mladé listy, ale semena zralá, která mají červenohnědou až černou barvu, jsou zasyrova jedovatá. Konzumovat se mohou až po uvaření. Semena jsou bohatá na vitaminy A, B1, B2 a C, ale obsahují i bílkoviny, uhlovodíky, tuky a aminokyseliny. Lusky i semena lablabu se mohou využívat vgastronomii podobně jako fazole.

Semena lablabu se využívají i včínské medicíně proti průjmu, nechutenství a zvracení.

Jak pěstovat lablab purpurový

Rostlina vyžaduje umístění na plném slunci a humózní půdu plnou živin. Ke zdárnému růstu potřebuje přiměřenou zálivku a občasné pohnojení. Vzhledem ktomu, že lablab není mrazuvzdorný, zničí rostlinu první podzimní mráz.

Popínavé rostliny dokážou zahradu krásně vyzdobit:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: květsemenatrvalkaluštěninarůžovýpopínavá rostlinafazolLablab purpurový (Lablab purpureus)luskjedovatájedlýhrách setýčočka jedlájednoletá rostlina
reklama