27. června 2017 06:00
Markéta ZídkováOrchideje, exotické krásky: Vyberte si podle podmínek svého bytu
Orchideje jsou právem nazývány královnami mezi pokojovými rostlinami...
Orchideje patří k nejkrásnějším květinám našich domovů. Šlechtění postoupilo natolik, že už je můžeme pěstovat i na okenním parapetu, protože odolné druhy a kříženci nepotřebují skleník ani složitou péči. Co dělat, aby naše orchidej prospívala a opakovaně vykvétala?
Jakou vybrat?
Pěstování orchidejí v bytě je dnes už naprosto běžnou záležitostí, stačí si zvolit vhodný druh podle podmínek, které máme v bytě k dispozici. V klasických celoročně vytápěných bytech se bude dařit zejména orchidejím druhu Phalaenopsis, dále Vanda a některým zástupcům rodu Paphiopedila a Dendrobium. Základem úspěšného pěstování je, že rostliny musí mít vždy dobře vyvážené všechny základní podmínky – vhodný substrát, správné světlo, teplotu, přiměřenou zálivku a speciální výživu.
Půda a výživa pro orchideje
Aby rostliny prospívaly, poskytněte jim propustný, vzdušný substrát. Vhodný je například substrát, který je vyroben ze směsí kvalitních tříděných rašelin, kokosových vláken a kůry, což zaručuje stabilitu vlhkosti podloží a optimální vzdušnost pro pěstování všech druhů orchidejí. Nádoba se zeminou by neměla být příliš velká, a pokud vidíte, že se kořeny derou na povrch květináče, vůbec to nevadí, světlo a vzduch jim svědčí.
Orchideje potřebují, stejně jako ostatní pokojové rostliny, doplnění živin, ale je třeba postupovat opatrně. V období od března do října se doporučuje rostliny hnojit každé 2 týdny hnojivem pro orchideje. Pokud rostlinka kvete i v zimě, přihnojte ji jednou měsíčně. Tekuté hnojivo pro orchideje obsahuje všechny potřebné živiny podporující zdravý růst květiny a tvorbu květů. Pro snadnou a rychlou aplikaci s dlouhodobým působením až dva měsíce můžete do květináče aplikovat tyčinky pro orchideje.
Kolik světla a tepla potřebují orchideje
Vodu pro orchideje jen s mírouNejvětším přítelem orchidejí je vhodné světlo, teplota a přiměřená zálivka. Stanoviště orchidejí by mělo být světlé, ideální je východní či západní okno, přímé slunce jim škodí. Základem pro pěstování této květiny je především konstantní teplota pohybující se kolem 20 °C, která na noc poklesne jen velmi mírně.
Rozhodně nesmíte zapomenout na pravidelnou zálivku. Nejčastější chybou v péči o teplomilné rostliny je přelévání. Vzhledem k epifytickému způsobu života vzdušné kořeny orchidejí nesnášejí trvale vlhkou zeminu. Následkem přelévání je poté nedostatek kyslíku, uhnívání kořenů nebo také napadení houbovými chorobami. Vhodné je například celý květináč ponořit na pár minut do nádoby s měkkou vodou a nechat jej okapat. Tuto lázeň je dobré opakovat jednou či dvakrát týdně.
Orchideje marta - Obrázek 3 - Modrá vanda
Oblíbené druhy orchidejí
Pavoučí orchidej (Brassia)
Orchideje marta - Obrázek 1 - Pavoučí orchidej (Brassia) Zdroj: iStock
Svůj název dostala podle zvláštní stavby květů. Přesazujeme každoročně vždy zjara. Květy mají poměrně intenzivní, těžkou, kořenitou vůni. Je vhodná pro náročnější pěstitele.
Člunatec (Cymbidium)
Člunatec/Cymbidium hybridum Zdroj: Jindřich Votýpka
Latinský i český název tohoto rodu se vztahuje na tvar pysku připomínajícího člun. Rostlina roste po celý rok, po odkvětu proto přesadíme a v případě potřeby rozdělíme. Kvete při ideální teplotě 15 °C. Je náročnější na pěstování.
Střevíčník (Paphiopedilum)
Střevíčník/Paphiopedilum hybridum maudiae Zdroj: Jindřich Votýpka
Rodové jméno pochází ze slova Paphos, názvu chrámu bohyně Afrodity a řeckého perlon, což znamená pantofle. Orchidej je vhodná pro začátečníky. Důležitá je stálá vlhkost půdy.
Motýlek (Phalaenopsis)
Dendrobium/Dendrobium phalaenopsis Zdroj: Jindřich Votýpka
Velmi nenáročný druh orchideje. Potřebuje však světlo na kořeny, proto musí být zasazena v průhledném květináči. Přesazujeme ji, až když rostlina omezí růst.
Marta Pawlicová
Zajímají vás orchideje? Další informace najdete v naší Encyklopedii.