Ruj vlasatá neboli kouřový strom: Jedovatá krasavice zdobí na podzim zahrady i parky

Zvláštní plodenství s dlouhými narůžovělými vlasy nebo chlupy činí z ruje vlasaté naprosto ojedinělou krásku, která se s ostatními druhy dřevin i květin jen obtížně kombinuje. Nejlépe jí proto v zahradě sluší pozice osamělého solitéru.

Ruj vlasatá, škumpa vlasatá (Rhus cotinus, syn. Cotinus coggygria)

Její jméno vám možná nic neříká, ale od pohledu ji zná úplně každý, protože je, zvlášť na podzim, naprosto nepřehlédnutelná. Jedná se o dřevinu velmi oblíbenou, která je velmi často vysazována do veřejných parků právě pro svůj neobvyklý podzimní vzhled.

Odkud pochází ruj vlasatá

Rod ruj (Cotinus) zahrnuje pouze dva druhy. Cotinus coggygria, který ve tvaru keře pochází zjihovýchodní Evropy a střední Asie a běžně se sním můžete setkat vnašich parcích a zahradách. Druhý druh, Cotinus obovatus, u nás není rozšířený a pochází ze Severní Ameriky.

Jak poznáte ruj vlasatou

Roste ve tvaru rozložitého, hustého keře, který dorůstá do výšky 3–5 m. Listy ruje vlasaté jsou oválné, 3–7 cm dlouhé, tmavě zelené, ale u některých kultivarů i červené až vínové. Na podzim se však všechny barví do žlutooranžova.

Nepříliš výrazné, drobné, bledě žlutozelené květy vykvétají během června až července, vlatnatých květenstvích, dlouhých až 30 cm. Malý počet opylených květů se promění vplody, malé hnědé peckovice. Ostatní květy odpadnou, zbylé stopky se prodlouží a vyrostou na nich dlouhé narůžovělé až červené chlupy. Chlupy či vlasy pomáhají všíření semen ruje vlasaté po okolí. Jsou velmi dekorativní a během září až října je díky nim keř nejkrásnější.

Ruj vlasatá je jedovatá

Citlivější jedinci by si na ruj vlasatou měli dávat pozor a netrhat větvičky holýma rukama. Keř je celý jedovatý a kontakt spokožkou může způsobovat vyrážku, nebo dokonce puchýře.

Jak pěstovat ruj vlasatou

Tomuto keři nejvíce vyhovují umístění na plném slunci. Zvládá i umístění vpolostínu, ale čím více slunce na keř dopadá, tím krásnější a barevnější bude podzimní vybarvení listů.

Na kvalitu půdy ruj vlasatá není náročná, ale přednost dává sušším, dobře propustným hlinitopísčitým a vápenitým půdám. Většinou nevyžaduje ani žádné přihnojování. Je velmi odolná i mrazuvzdorná, a pokud vsilnějších mrazech přece jen namrzne, snadno na jaře znovu obrůstá.

Jak na řez ruje vlasaté

Ruj kvete na dvouletém dřevě, proto každoroční řez není žádoucí. Řez sice snáší velmi dobře, a to i řez velmi radikální, ale sohledem na květy by se neměl provádět příliš často, pouze u starších exemplářů řez zmlazovací.

Naše zahrady a parky jsou plné neobvyklých dřevin. Představujeme vám některé z nich:


Přečtěte si také