Líčidlo jedlé láká k ochutnání. Měli bychom si na něj ale dát pozor

Líčidlo jedlé je sice jedlé, ale jenom ve velmi omezené míře. Plody i ostatní části rostliny obsahují saponiny, které jsou jedovaté pro člověka i ostatní savce. Jejich obsah je však v plodech líčidla jedlého velmi malý. Pro krásnou barvu se plody využívají k dobarvování červeného vína a cukrovinek, ale rozhodně by nikdo neměl konzumovat tyto plody po hrstech. Hlavně si líčidlo jedlé nesmíte splést s líčidlem americkým, které je jedovaté mnohem více!

Líčidlo jedlé (Phytolacca esculenta)

Nepřehlédnutelná vytrvalá bylina z čeledi líčidlovité, která se občas nečekaně objevuje v našich zahradách. Její plody totiž velmi chutnají ptákům, kteří mezi savce nepatří a nejsou tak pro ně jedovaté vůbec. Naopak, ptáci plody líčidla považují za skvělou pochoutku. Spolu s ptačím trusem jsou tak semena líčidla šířena po okolí původní rostliny.

Líčidlo jedlé má svou původní domovinu v jihovýchodní Asii od Pákistánu až po Japonsko. V našich zahradách se občas pěstuje jako okrasná rostlina a odtud se díky ptactvu šíří do volné přírody, kde ochotně zplaňuje. Nejlépe se mu u nás daří v teplejších oblastech, v Polabí a na jižní Moravě.

Líčidlo jedlé je asi 180 cm vysoké a jeho nadzemní část, kterou většinou na podzim spálí první mráz, vyrůstá ze silného, mohutného kořene. Listy líčidla jedlého jsou široce vejčité, velké a lysé. Bílé květy vykvétají v červnu v hroznovitém květenství. Nejkrásnější však rostlina bývá až později, kdy se květy promění ve výrazně vínovofialové až skoro černé souplodí peckovic, které přímo láká k ochutnání, a zároveň nakvétají nové hrozny květů. Po opadání zralých plodů nebo po jejich sezobnutí ptáky se zbytek hroznu zbarví do zářivě růžové barvy.

Pokud byste se rozhodli pro pěstování líčidla jedlého, pak mu musíte poskytnout dostatek vláhy, jinak rychle vadne a svěsí listy. Rostlina se však velmi snadno množí nejen plody, ale i kousky dužnatého kořene. Každý takový kousek zapomenutý v zemi rychle raší a vyrůstá v novou rostlinu.

Pozor na záměnu rostlin!

Velký pozor si však dejte na záměnu líčidla jedlého s líčidlem americkým. Líčidlo americké (Phytolacca americana) je velmi silně toxické! A jak oba druhy nejlépe rozlišit? Květenství i zralé hrozny líčidla jedlého trčí vzhůru jako svíčky, naopak u líčidla amerického visí z rostliny obloukovitě směrem k zemi.

Zdroj: https://prima-receptar.cz/licidlo-jedle-a-licidlo-americke/; https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/107-licidlo-jedle-nejedle-nebo-jedovate

Znáte rostliny, na které byste si vy, a hlavně vaše děti, měli dávat pozor?


Přečtěte si také