Líčidlo jedlé láká k ochutnání. Měli bychom si na něj ale dát pozor
Líčidlo jedlé je sice jedlé, ale jenom ve velmi omezené míře. Plody i ostatní části rostliny obsahují saponiny, které jsou jedovaté pro člověka i ostatní savce. Jejich obsah je však v plodech líčidla jedlého velmi malý. Pro krásnou barvu se plody využívají k dobarvování červeného vína a cukrovinek, ale rozhodně by nikdo neměl konzumovat tyto plody po hrstech. Hlavně si líčidlo jedlé nesmíte splést s líčidlem americkým, které je jedovaté mnohem více!
Líčidlo jedlé (Phytolacca esculenta)
Nepřehlédnutelná vytrvalá bylina z čeledi líčidlovité, která se občas nečekaně objevuje v našich zahradách. Její plody totiž velmi chutnají ptákům, kteří mezi savce nepatří a nejsou tak pro ně jedovaté vůbec. Naopak, ptáci plody líčidla považují za skvělou pochoutku. Spolu s ptačím trusem jsou tak semena líčidla šířena po okolí původní rostliny.
Líčidlo jedlé (Phytolacca esculenta) Zdroj: iStock
Líčidlo jedlé má svou původní domovinu v jihovýchodní Asii od Pákistánu až po Japonsko. V našich zahradách se občas pěstuje jako okrasná rostlina a odtud se díky ptactvu šíří do volné přírody, kde ochotně zplaňuje. Nejlépe se mu u nás daří v teplejších oblastech, v Polabí a na jižní Moravě.
Líčidlo jedlé (Phytolacca esculenta) Zdroj: iStock
Líčidlo jedlé je asi 180 cm vysoké a jeho nadzemní část, kterou většinou na podzim spálí první mráz, vyrůstá ze silného, mohutného kořene. Listy líčidla jedlého jsou široce vejčité, velké a lysé. Bílé květy vykvétají v červnu v hroznovitém květenství. Nejkrásnější však rostlina bývá až později, kdy se květy promění ve výrazně vínovofialové až skoro černé souplodí peckovic, které přímo láká k ochutnání, a zároveň nakvétají nové hrozny květů. Po opadání zralých plodů nebo po jejich sezobnutí ptáky se zbytek hroznu zbarví do zářivě růžové barvy.
Líčidlo jedlé (Phytolacca esculenta) Zdroj: iStock
Pokud byste se rozhodli pro pěstování líčidla jedlého, pak mu musíte poskytnout dostatek vláhy, jinak rychle vadne a svěsí listy. Rostlina se však velmi snadno množí nejen plody, ale i kousky dužnatého kořene. Každý takový kousek zapomenutý v zemi rychle raší a vyrůstá v novou rostlinu.
Pozor na záměnu rostlin!
Velký pozor si však dejte na záměnu líčidla jedlého s líčidlem americkým. Líčidlo americké (Phytolacca americana) je velmi silně toxické! A jak oba druhy nejlépe rozlišit? Květenství i zralé hrozny líčidla jedlého trčí vzhůru jako svíčky, naopak u líčidla amerického visí z rostliny obloukovitě směrem k zemi.
Líčidlo americké (Phytolacca americana) Zdroj: iStock
Zdroj: https://prima-receptar.cz/licidlo-jedle-a-licidlo-americke/; https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/107-licidlo-jedle-nejedle-nebo-jedovate