Skočec obecný: Okrasná i nebezpečná letnička dokáže vyrůst do podoby většího keře

Krása v sobě velmi často ukrývá i nebezpečí a nejinak je tomu i u oblíbené letničky skočce obecného. V příhodných podmínkách dokáže během jedné sezony, která jí byla pro život vyměřena, vyrůst do neuvěřitelné velikosti a na zahradě se z ní stane obdivovaná kráska, která však umí ukázat i svou druhou tvář. Rostlina roní jedovaté mléko a plná jedu jsou i její semena.

Skočec obecný (Ricinus communis)

Skočec pochází ze severu Afriky a jihozápadu Asie, kde dorůstá rozměrů stromu. V našich podmínkách se pěstuje jako nenáročná letnička, která však dokáže i během jedné sezony narůst do impozantních rozměrů. Nezřídka získá tvar keře, vysokého i 3–4 m.

Od konce června do září, tedy po celé léto, se na skočci tvoří červenohnědé samčí a zelené samičí květy, uspořádané v latnatém květenství. Plod rostliny je tobolka s ostny, ve které jsou uložena jedovatá semena, která po dozrání odskakují od mateční rostliny do značné vzdálenosti. Semena svým vzhledem připomínají krví nacucané klíště. Tato podoba dala rostlině i latinské jméno (ricinus – klíště).

Pozor na jedovatá semena

Semena skočce obecného obsahují prudký jed, známý ricin. Pro dospělého člověka je smrtelná dávka asi 15–20 semen, ale pro menší děti je to pouhých 3–5 semen. Semena jsou velmi nebezpečná i proto, protože otrava po jejich pozření se rozvíjí pomalu a nejprve připomíná nástup chřipky. Po několika hodinách se dostaví silné bolesti hlavy, zvracení, průjem, střevní kolika, křeče, pálení v ústech a nakonec silné vnitřní krvácení. Smrt nastává do jednoho týdne od požití semen. Ricin je jeden z nejprudších jedů vyskytujících se v přírodě. Poškozuje játra, slezinu i ledviny.

Jako bezprostřední pomoc po požití semen je potřeba vyvolat zvracení a podat větší dávku živočišného uhlí.

Ricinový olej se využívá i v kosmetice a průmyslu

Ze semen se lisuje i známý ricinový olej, který je po povaření zcela bezpečný. Využívá se především v kosmetice, v medicíně, v potravinářství i v mnoha dalších průmyslových odvětvích, především jako mazadlo na stroje.

Ricinový olej je také známé projímadlo, vyrábějí se z něho ricinové čípky. Blahodárně působí i při nadměrné tvorbě lupů, na vyrážky i na změkčení zrohovatělé kůže.

Jak pěstovat skočec obecný

Semena se vysévají od počátku dubna doma nebo ve vytápěném skleníku. Semenáčky mohou ven teprve v druhé polovině května. Je možný i přímý výsev semen ven na záhon od počátku května, ale rostliny už většinou nestihnou dohnat ztrátu času oproti předpěstovaným.

Skočci se nejlépe daří na slunci, na místě chráněném před větrem. Vyžaduje kvalitní půdu bohatou na živiny a vyšší zálivku.

Zdroj: ireceptar.cz; ceskestavby.cz


Přečtěte si také