Žluťucha zdobí zahradu, i když odkvete. Kouzelná trvalka zvládne slunce i stín

Žluťucha patří mezi nejzajímavější trvalky druhé poloviny léta. Na první pohled by se mohlo zdát, že vzhledem k jejímu rychlému odkvétání nemá zahradě mnoho co nabídnout. Ale na rozdíl od velké většiny jiných květin žluťucha zůstává krásná i po opadání všech okvětních lístků. Vystačí si jenom s tyčinkami plnými pylu.

Žluťucha (Thalictrum rochebrunianum)

Vytrvalá rostlina zčeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae) pochází zJaponska, ale vEvropě už je dávno jako doma. Dnes roste od Pyrenejského ostrova až po jih Švédska a na východě sahá její území až kPovolží.

Žluťucha vykvétá od července do záříbohatým květenstvím růžovofialové barvy. Je zajímavé, že okvětní plátky zjednotlivých kvítků opadávají velmi brzy, ale květenství zůstává i nadále velmi dekorativní, díky velkému množství tyčinek.

Žluťucha dorůstá do výšky až 150 cm. Vysoké stonky bývají nejčastěji tmavě zelené až tmavě červené, rostlina je robustní, má vzpřímený růst a dobře drží tvar.

Kam vysaditžluťuchu

Žluťuchu můžete vysazovat do zahrady jako působivý solitér, kdy její krása vynikne nejlépe, ale i jako součást trvalkového záhonu. Sluší jí to především vzahradách přírodního typu. Hodí se i jako podrost pod vysoké stromy, což zvládne jen málokterá rostlina. Žluťucha má ráda dokonce i slunná místa bez poledního úpalu, ale přece jen raději má polostín až světlý stín.

Jak žluťuchu pěstovat

Daří se jí vmírně vlhké až vlhké zahradní půdě, na kterou nemá žádné zvláštní nároky. Jen vytrvalé zamokření jí nevyhovuje, půda musí být dobře propustná. Je plně mrazuvzdorná do –17 °C, pokud hrozí silné mrazy, vyžaduje kvalitní přikrývku, například chvojím.

Které další rostliny můžete sázet do polostínu až světlého stínu?


Přečtěte si také