návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Bohyška je nenáročná trvalka do stínu. Bude se jí dařit i na severním balkonu

Simona Sedláčková , Vydáno: 09.05.2021
Hosta je její latinský název, česky se jí dříve říkalo funkie a dnes ji nejčastěji najdete pod označením bohyška. Trvalka, které se nejlépe daří ve stínu, nemá téměř žádné nároky na vaši péči, a přesto vydrží na jednom místě dlouhé roky. Dokonce bývá stálou obyvatelkou opuštěných a dávno neopečovávaných zahrad.

reklama

Hledáte naprosto nenáročnou trvalku, která bude zdobit vaši zahradu od jara do podzimu a přitom si pro sebe obsadí tmavý kout, kde by se téměř žádné jiné květině nelíbilo? Pak jste ji našli. Jmenuje se bohyška a je skutečně boží.

Bohyška, funkie (Hosta)
Autor: iStock Bohyška, funkie (Hosta)

Bohyška, funkie (Hosta), tři názvy pro jednu rostlinu

Původním domovem bohyšek je Japonsko, Korea a Čína a můžete je zakoupit snad v každém zahradnictví. Jejich předností nejsou ani tak zvonkovité květy, ale spíš velké listy. Ale ani květy nejsou zcela bez zajímavosti. Vykvétají na vysokých lodyhách, ve všech odstínech fialové, bílé nebo purpurové barvy a objevují se na rostlinách od května do srpna.

Bohyšky mají zajímavé listy

Listy bohyšek mají snad všechny odstíny zelené barvy, které si umíte představit, od světle zelenožluté po tmavě smaragdovou. Některé jsou jednobarevné, jiné žlutě nebo bíle panašované a je zajímavé, že panašování bohyškám nijak neubírá na odolnosti, jak tomu často bývá u ostatních druhů rostlin. Listy bohyšek jsou variabilní nejen barevně, ale také ve velikosti. Některé bohyšky mají čepel listu dlouhou až 40 cm, jiné mají listy spíše miniaturní. Listy bohyšek dorůstají do výšky 30–70 cm, květy se pak nad nimi tyčí do ještě větší výšky.

Bohyška, funkie (Hosta)
Autor: iStock Bohyška, funkie (Hosta)

Kam vysadit bohyšky

Bohyškám vyhovuje především stinné až polostinné umístění a vlhčí půda. Pestrolisté odrůdy mají rády více světla a alespoň pár hodin denně slunečního záření, odrůdy s tmavě zelenými listy snesou i úplný, a dokonce i tmavý stín. Pokud bohyškám dopřejete občasné přihnojení, budou vděčné, ale nutné to není.

Jinak jsou bohyšky ty nejméně náročné trvalky, jaké si umíte představit. Mají rády hlubší a výživnou půdu, ale spokojí se prakticky s jakoukoliv běžnou zahradní půdou, snad s výjimkou půd úplně písčitých. Nízké odrůdy bohyšek mohou lemovat záhony, vysoké budou zase skvělým doplňkem keřů a všem se bude výborně dařit kolem rybníčků a jezírek, ve společnosti vlhkomilných rostlin. 

Pěstujte na balkoně trvalky

Pěstujte na balkoně trvalky. Každoročně ušetříte spoustu peněz za sazenice

Trvalky do stinné zahrady

Trvalky do stinné zahrady: Vytvořte si záhon v pastelově růžových barvách

Bohyšky můžete pěstovat klidně i na balkoně orientovaném na sever, pro který je samozřejmě trochu menší výběr vhodných rostlin. Ke spokojenému růstu potřebují jen trochu větší, nejlépe samozavlažovací květináč.

Bohyška, funkie (Hosta)
Autor: iStock Bohyška, funkie (Hosta)

Bohyšky chutnají slimákům

Snad jediný problém, se kterým se při pěstování bohyšek můžete setkat, představují slimáci, ale i hlemýždi. Napadají především tenkolisté odrůdy, a proto je dobré, zalévat bohyšky spíše ráno než večer, kdy by vlhké prostředí přitahovalo slizké útočníky ještě mnohem více. (Vše o boji se slimáky na zahradě najdete ZDE)

Bohyška, funkie (Hosta)
Autor: iStock Bohyška, funkie (Hosta)

Další trvalky pro pěstování ve stínu a polostínu

Výběr rostlin, kterým se bude dařit ve stinném koutě zahrady, je samozřejmě mnohem menší než mezi rostlinami, které milují slunce. Stín si bude spokojeně užívat čechrava (Astilbe), dlužicha (Heuchera), bergénie (Bergenia), některé druhy kakostů (Geranium) nebo pérovník (Matteuccia).

Bergenie: Návod na pěstování skromné květiny, která je krásná celý rok

Jak pěstovat bergenii, skromnou trvalku, která je krásná celý rok

Oblíbené kakosty

Kakosty, oblíbené květiny, najdete na zahradě i v lese, na slunci i ve stínu

Pro zakrytí větší plochy se hodí půdokryvný barvínek (Vinca) nebo zběhovec (Ajuga) i popínavý břečťan (Hedera). Ve stínu se bude dařit i keři s dekorativními listy, mahonii (Mahonia) nebo keři s kouzelnými květy, jménem pieris japonský (Pieris japonica). A pokud hledáte opravdu impozantní trvalku, která ozdobí stinné místo, pak zvolte ploštičník hroznatý (Cimicifuga racemosa).

Mahonie neboli mahon

Mahonie je tajný tip do zahrady. Nenáročný keř krásně kvete a plody využijete do podzimních dekorací

Pieris japonský

Pieris japonský má květy podobné konvalince. Tento keř můžete pěstovat i ve stínu

reklama

Článek je zařazen v: bohyška , funkie , hosta , trvalka , nenáročná , stín , odolná

reklama

Přečtěte si také