Bohyška je nenáročná trvalka do tmavých koutů zahrady. Daří se jí i na severním balkonu
Hosta je její latinský název, česky se jí dříve říkalo funkie a dnes ji nejčastěji najdete pod označením bohyška. Trvalka, které se nejlépe daří ve stínu, nemá téměř žádné nároky na vaši péči, a přesto vydrží na jednom místě dlouhé roky. Dokonce bývá stálou obyvatelkou opuštěných zahrad. Jak krásnou bohyšku pěstovat?
Hledáte naprosto nenáročnou trvalku, která bude zdobit vaši zahradu od jara do podzimu a přitom si pro sebe obsadí tmavý kout, kde by se téměř žádné jiné květině nelíbilo? Pak jste ji našli. Jmenuje se bohyška a je skutečně boží.
Bohyška, funkie, hosta: tři názvy pro jednu rostlinu
Původním domovem bohyšek je Japonsko, Korea a Čína a můžete je zakoupit snad v každém zahradnictví a hobby marketu. Bohyška je trvalka okrasná hlavně listem, Ale ani zvonkovité květy nejsou zcela bez zajímavosti. Vykvétají na vysokých lodyhách, ve všech odstínech fialové, bílé nebo purpurové barvy a objevují se na rostlinách od května do srpna.
NENECHTE SI UJÍT: Pěstujte bergenii! Tahle skromná trvalka je krásná celý rok, i když se o ni moc nestaráte
Zajímavé listy bohyšek
Listy bohyšek mají snad všechny odstíny zelené barvy, které si umíte představit, od světle zelenožluté po tmavě smaragdovou. Některé jsou jednobarevné, jiné žlutě nebo bíle panašované a je zajímavé, že panašování bohyškám nijak neubírá na odolnosti, jak tomu často bývá u ostatních druhů rostlin.
Listy bohyšek jsou variabilní nejen barevně, ale také ve velikosti. Některé bohyšky mají čepel listu dlouhou až 40 cm, jiné mají listy spíše miniaturní. Listy bohyšek dorůstají do výšky 30–70 cm, květy se pak nad nimi tyčí do ještě větší výšky.
Listy bohyšek dorůstají do výšky 30 až 70 cm, květy se pak nad nimi tyčí do ještě větší výšky. Zdroj: iStock
Listy bohyšek dorůstají do výšky 30 až 70 cm, květy se pak nad nimi tyčí do ještě větší výšky. Zdroj: iStock
Jak pěstovat bohyšky
Bohyšky jsou ty nejméně náročné trvalky, jaké si umíte představit.
- Mají rády hlubší a výživnou půdu, ale spokojí se prakticky s jakoukoliv běžnou zahradní půdou, snad s výjimkou půd úplně písčitých.
- Nízké odrůdy bohyšek mohou lemovat záhony, vysoké budou zase skvělým doplňkem keřů a všem se bude výborně dařit kolem rybníčků a jezírek,
- Bohyškám vyhovuje především stinné až polostinné umístění a vlhčí půda.
- Pestrolisté odrůdy mají rády více světla a alespoň pár hodin denně slunečního záření, odrůdy s tmavě zelenými listy snesou i úplný, a dokonce i tmavý stín.
- Pokud bohyškám dopřejete občasné přihnojení, budou vděčné, ale nutné to není.
Co zasadit k bohyškám
K bohyškám vysazujte rostliny s podobnými nároky na pěstování. Výběr rostlin, kterým se bude dařit ve stinném koutě zahrady, je samozřejmě mnohem menší než mezi rostlinami, které milují slunce. Stín si bude spokojeně užívat například čechrava (Astilbe), dlužicha (Heuchera), bergénie (Bergenia), některé druhy kakostů (Geranium) nebo pérovník (Matteuccia).
INSPIRUJTE SE: 12 dlouhověkých trvalek: Květiny, které si dokážou žít vlastním životem
Pro zakrytí větší plochy se hodí půdokryvný barvínek (Vinca) nebo zběhovec (Ajuga) i popínavý břečťan (Hedera). Ve stínu se bude dařit i keři s dekorativními listy, mahonii (Mahonia) nebo keři s kouzelnými květy, jménem pieris japonský (Pieris japonica). A pokud hledáte opravdu impozantní trvalku, která ozdobí stinné místo, pak zvolte ploštičník hroznatý (Cimicifuga racemosa).
Bohyšky v nádobách
Bohyšky můžete pěstovat klidně i na balkoně orientovaném na sever, pro který je samozřejmě trochu menší výběr vhodných rostlin. Ke spokojenému růstu potřebují jen trochu větší, nejlépe samozavlažovací květináč.
Pozor, bohyšky chutnají slimákům
Snad jediný problém, se kterým se při pěstování bohyšek můžete setkat, představují slimáci, ale i hlemýždi. Napadají především tenkolisté odrůdy, a proto je dobré, zalévat bohyšky spíše ráno než večer, kdy by vlhké prostředí přitahovalo slizké útočníky ještě mnohem více. (Vše o boji se slimáky na zahradě najdete ZDE)
Zdroje: abecedazahrady, Encyklopedie záhonových květin (Hanneke van Dijjková), A-Z encyklopedie zahradních rostlin (Christopher Brickell)