Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Pochlubte se vlastní kořalkou aneb Sedmero, jak si připravit kvas

Pokud se chcete stát hrdými majiteli vlastní slivovice či pálenky z jiného ovoce a nemáte ho zrovna dvě stě kilo, musíte do palírny přivést vlastní kvas. Ale ničeho se nebojte, zvládnete to hravě.
Vydáno: 02.10.2014
Tekuté budou skvělé
Tekuté budou skvělé Autor: http://pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tak jdeme na to, řekneme si, jak na správné kvašení:

1. Dobrý kvas je základ. Bez něho kvalitní kořalku nikdy nezískáte.

2. Základem vašeho úspěchu a kvality kvasu je vyzrálost ovoce. Zralé až lehce přezrálé ovoce má vysoký obsah cukrů, lehce se rozpadá a dobře kvasí. Nezralé plody do sudů nikdy nedávejte, protože obsahují málo cukrů a hodně kyselin. Rovněž se vyvarujte nahnilých či plesnivých plodů. Jejich pachuť by přešla do kvasu a veškerou pálenku byste si zkazili.

3. Ke kvašení ovoce potřebujete velké plastové či dřevěné nádoby, nikdy ne kovové sudy! Neměli byste je vystavovat přímému slunci, ale ani je umístit do velkého chladu. Ideální je teplota mezi 15–20 °C. Při teplotách nižších než 10 °C se proces kvašení zastavuje. Rovněž se nedoporučuje kvasit ovoce ve chlévech, stájích či garážích, kde můžou jeho kvalitu ovlivnit nejrůznější výpary a množství hmyzu.

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii. 4. Ovoce musí být čisté, zbavené všech stopek i lístků. Švestky, meruňky či třešně vypeckujte. Některé palírny si s peckami v kvasu sice dokážou poradit, jiné ale ne. Zbavením pecek ovoce rovněž „pomačkáte“, čímž docílíte rychlejšího uvolnění šťávy a zabráníte růstu bakterií, které by kvasinkám braly zkvasitelné cukry. Jablka či hrušky za tímhle účelem radši podrťte na kašovitou hmotu, pouze pokrájet je nestačí.

Vypalte si vlastní pálenku

Pálení slivovice a dalšího alkoholu. Vše, co potřebujete vědět

5. Teď už jenom pozorujte. Kvasný proces začne brzy (v řádu několika dní) a poznáte to jednoduše. Dužina ovoce se začne rozpadat a oxid uhličitý, který se při kvašení uvolňuje, začne vynášet pevné části ovoce na povrch, kde vytvoří tvz. kvasný koláč, deku či klobouk. Pro vás je utvoření tohoto „škraloupu“ dobrým znamením, jelikož zabraňuje přístupu vzduchu do kvasu a tím i nežádoucím mikroorganismům.

6. Doba kvašení se různí. Třešně například potřebují málo, stačí jim zhruba 3 až 4 týdny, švestky nebo meruňky ale nechte kvasit déle, klidně 6 až 8 týdnů.

7. Jakmile zjistíte, že se koláč na povrchu začíná propadat, proces kvašení je u konce. Oschlý či nahnilý klobouk z hladiny opatrně seberte, nenechte do kvasu propadnout. Jakmile začnou barely vřít, choďte je pravidelně (každý den) míchat, a co nejdříve je zavezte do palírny.

Za 3 až 4 hodiny dostanete tekutou odměnu své píle a každý pěstitel vám potvrdí, že není lepší pocit, než přiťuknout si vlastní pálenkou. Tak na zdraví!

(kar)

Mohlo by vás zajímat:

Sušená rajčata - není to lepší, než doma vyrábět kečup

Nevíte, co s nadúrodou rajčat? Usušte je a naložte do oleje

Šup s nimi do pračky

Funguje mytí okurek nakladaček v pračce? Otestovali jsme to

Sušit můžete zeleninu, ovoce, houby i bylinky

Sušte zeleninu a ovoce snadno a rychle

Článek je zařazen v:
Reklama