Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Nevíte, co s nadúrodou rajčat? Usušte je a naložte do oleje

Něco jste rozdali sousedům, něco rozkrájeli do salátů a do leča, ale zásob rajčat pořád neubývá. Co s nimi? Připravte si z nich největší laskominu a specialitu středomořské kuchyně – sušená rajčata v oleji!
Vydáno: 08.09.2016
Sušená rajčata - není to lepší, než doma vyrábět kečup
Sušená rajčata - není to lepší, než doma vyrábět kečup Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na úvod musíme upozornit, že majitelé sušiček na ovoce a zeleninu jsou při výrobě této pochoutky lehce zvýhodněni, protože pouze naskládají plátky rajčat do přístroje, nastaví příslušný program a mají vystaráno. Pokud mezi ně nepatříte a rajčata budete sušit v troubě, budete to mít trochu komplikovanější, ale k výsledku – a stejně vynikajícímu – se dopracujete také.

Takže tedy rajčata nakrájejte zhruba na centimetr silné plátky, jemně posolte a položte buďto na plech s papírem na pečení, nebo na mřížku. Pokud máte horkovzdušnou troubu, naskládejte rajčata klidně do několika pater, ať se vám to vyplatí. Na sušení používejte pouze zralé a pevné plody.

Troubu nastavte na 100 °C a počítejte s tím, že rajské budete péct zhruba 4 hodiny. Nebo můžete zkusit rychlejší variantu: prvních třicet minut sušte při 180 °C, dalších třicet minut při 140 °C a na poslední půlhodinku snižte teplotu na 100 °C. Správně usušená rajčata by měla být pružná a ne příliš tvrdá, na což si ostatně dejte pozor, i pokud sušíte zeleninu v sušičce.

Usušit a pak dát do oleje a máte středomořskou pochoutku

5 rad, jak vybrat sušičku na ovoce a zeleninu

Samotné nakládání už je zábava a můžete při něm zcela popustit uzdu fantazii. Menší šroubovací skleničky naplňte vždy do 2/3 sušenými plátky a proložte je podle chuti oblíbenými čerstvými bylinkami (bazalkou, tymiánem či rozmarýnem), česnekem nebo chilli papričkami. K naložení můžete použít olivový olej, ale někomu se jeho chuť při následné konzumaci zdá lehce štiplavá a tak dává přednost oleji slunečnicovému, který je zcela bez příchuti. Rajčata olej nasáknou pouze minimálně, takže jeho funkce je zde opravdu spíše konzervační.

Sušit můžete zeleninu, ovoce, houby i bylinky

Sušte zeleninu a ovoce snadno a rychle

Uzavřené skleničky vám v ledničce vydrží několik měsíců, k čemuž ovšem téměř nikdy nedojde, protože jakmile otevřete a ochutnáte první, další záhy následují. Do těstovin, do salátů nebo třeba jen na chleba se sýrem… Uvidíte, že se nebudete moct dočkat další úrody.

(kar)

Mohlo by vás zajímat:

Kompotovaná dýně chutná skvěle

DÝNĚ: Zavařování a kandování. Poradíme, jak si ji užít celoročně

Hřib kovář/Boletus erytropus

Je hřib kovář jedlý, nebo nejedlý?

Cibuloviny sázejte na podzim

Cibuloviny sázíme na podzim. Poradíme, jak

Článek je zařazen v:
Reklama