Jak pěstovat hvězdník, aby svými květy ozdobil letošní Vánoce

Hvězdník, kterému se říká zornice, je jednou z nekrásnějších vánočních květin. Jak tuhle exotickou krásku pěstovat a co udělat, aby hvězdník svými květy ozdobil už letošní Vánoce

Hvězdník (Hippeastrum hortorum)kterému se říká také zornice, pochází z Jižní Ameriky a patří do čeledi amarylkovitých. Nesprávně se mu někdy říká amarylis či amarylka a často ho tak označují i obchodníci. Ale není se vlastně ani čemu divit, vždyť jak hvězdník, tak amarylis (Amaryllis belladonna) vypadají na první pohled stejně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak na to, aby vánoční kaktus rozkvetl právě na Vánoce? Dopřejte mu předvánoční klid

Hvězdníky jsou k mání v mnohabarevných kultivarech i v mnoha různých tvarech a velikostech. Zhruba je můžeme rozdělit na kultivary s velkými, malými a dvojitými květy. Nejčastějšími barvami jsou červená, bílá a růžová ve všech odstínech, existují i variety oranžové a krémové a další.

Aby hvězdník kvetl na Vánoce

  • Základním předpokladem úspěchu je zdravá, pevná a hlavně velká cibule s dobře vyvinutými kořeny. Kdo ji doma nemá z předchozích let, nevadí, dá se koupit v každém hobby marketu.
  • Když si budeme cibuli v obchodě vybírat, mysleme na fakt, že čím větší je cibule, tím více a větších květů bude mít. Květní stvol hvězdníku vyrůstá z cibule, která má průměr alespoň 8 cm. Na stonku vyrůstá a vykvétá 3 až 6 velkých květů.
  • Nejdříve na cibuli zkrátíme zaschlé konce kořenů. Připravíme si kvalitní zahradnický substrát nebo pro pěstování pokojových rostlin a smícháme ho s trochou písku. Substrátem naplníme květináč nebo mělký truhlík či jinou nádobu.
  • Cibuli do květináče, který by měl být o 3–5 cm větší než cibule, zasadíme tak, aby nejméně jedna třetina byla nad povrchem zeminy. Pak nádobu dáme na světlé místo, kde se teplota pohybuje kolem 16 °C a dobře zalijeme. Další zálivku dopřejeme rostlině až po objevení dutého květního stvolu.
  • Zanedlouho se objeví první poupata a do několika týdnů bude rostlina obsypaná květy. Květináč s rostlinou často otáčíme pro stejnoměrný růst na všech stranách.

Co s hvězdníkem po odkvětu

  1. Po odkvětu zvadlé květy odstraníme, aby se nezačala tvořit semena, ta by cibuli zbytečně vysilovala. Později odstraníme stvol, ale listy se snažíme udržet co nejdéle.
  2. Když listy začnou žloutnout, přestaneme přihnojovat a postupně omezíme zálivku. Úplné vysušení substrátu přiměje rostlinu k zatažení listů. Žluté a suché listy odřízneme, cibuli necháme v květináči, který umístíme na suché místo s teplotou okolo 15 °C, teplota nesmí klesnout pod 10 °C.
  3. V této době se rostlina obejde bez světla a zálivky. Pokud zaléváme nerašící cibuli, rostlina vytvoří jen listy a vůbec nepokvete. Rovněž riskujeme rozšíření houbových choroba zničení cibule.
  4. Když cibule začne opět rašit, umístíme ji na teplé a slunné místo. Se zálivkou začneme, jakmile se objeví vrcholek květního stvolu. S rostoucím stvolem zvyšujeme zálivku a přihnojíme. A zázračný koloběh opět začíná...

Zdroje: kvetinovecibulky.info


Přečtěte si také