reklama

Jak pěstovat hvězdník, aby svými květy ozdobil letošní Vánoce

Lenka Valjentová
13. listopadu 2020
Květy hvězdníku jsou jednou z nekrásnějších dekorací českých Vánoc. Jasně, že si hvězdník můžeme koupit už „hotový“, ale taky si ho můžeme z cibule vypiplat sami. Cibule hvězdníku obsahuje veškeré živiny, které potřebuje, takže se zdá, že ať s ní uděláme cokoli, výsledkem bude vždy nádherná vánoční podívaná plná květů. Ale zase tak jednoduché to není, a tak vám poradíme, co udělat, aby hvězdník svými květy ozdobil už letošní Vánoce
reklama

Hvězdník (Hippeastrum hortorum) pochází zJižníAmerikya patří do čeledi amarylkovitých. Nesprávně se mu někdy říká amarylis a často ho tak označují i obchodníci, čímž podporují zažitý omyl. Ale není se vlastně ani čemu divit, vždyť jak hvězdník, tak amarylis (Amaryllis belladonna) vypadají na první pohled stejně. Z velké cibule roste dlouhý stonek s krásnýmikvěty – a tady už se začínají rozlišovat, protože amarylis kvete pozdě v létě a na podzim, zatímco hvězdník koncem zimy a na jaře, a tak se rychlený (jako třeba narcisy, hyacinty nebo tulipány) stalatraktivní vánočnídekorací.

Hvězdníky jsou kmání v mnohabarevných kultivarech i vmnoha různých tvarech avelikostech. Zhruba je můžeme rozdělit na kultivary svelkými, malými advojitými květy. Nejčastějšími barvami jsou červená, bílá a růžová ve všech odstínech, existují i variety oranžové a krémové a další.

7 pravidel, co udělat, aby hvězdník kvetl na Vánoce

 1. Hvězdník má skutečně velkou cibuli. Když ji umístíme do příhodných podmínek, cibule si bude „myslet“, že už je tu jaro a brzy začne růst a vytvoří nádherné květy. Pozorování tohoto procesu je vskutku fascinující. Nejdříve z cibule vyrazí listy a stonky. Zanedlouho už uvidíme první poupata. A do několika týdnů bude rostlina obsypaná nádhernými květy.
 2. Základním předpokladem úspěchu je zdravá, pevná a hlavně velká cibule s dobře vyvinutými kořeny. Kdo ji doma nemá z předchozích let, nevadí, dá se koupit v každém hobby marketu.
 3. Když si budeme cibuli v obchodě vybírat, mysleme na fakt, že čím větší je cibule, tím více a větších květů bude mít. Květní stvol hvězdníku vyrůstá zcibule, která máprůměr alespoň 8 cm. Na stonku vyrůstá a vykvétá 3 až 6 velkých květů.
 4. Nejdříve na cibuli zkrátíme zaschlé konce kořenů. Připravíme si kvalitní zahradnický substrát nebo pro pěstování pokojových rostlin a smícháme ho s trochou písku. Substrátem naplníme květináč nebo mělký truhlík či jinou nádobu.
 5. Cibuli do květináče, který by měl být o 3–5 cm větší než cibule, zasadíme tak, aby nejméně jedna třetina byla nad povrchem zeminy. Pak nádobu dáme na světlé místo, kde se teplota pohybuje kolem 16 °C a dobře zalijeme. Další zálivku dopřejeme rostlině až po objevení dutého květního stvolu.
 6. Zanedlouho se objeví první poupata a do několika týdnů bude rostlina obsypaná květy. Květináč srostlinou často otáčíme pro stejnoměrný růst na všech stranách.
 7. Když se začnou vybarvovat květy, můžeme hvězdník přenést na chladnější místo a tak prodloužit dobu kvetení. Vzávislosti na teplotě vmístnosti kvete přibližně 14 dnů.

Co s hvězdníkem po odkvětu

 1. Po odkvětuzvadlé květy odstraníme, aby se nezačala tvořit semena, ta by cibuli zbytečně vysilovala. Později odstraníme stvol, ale listy se snažíme udržet co nejdéle.
 2. Když listy začnou žloutnout, přestaneme přihnojovat a postupně omezíme zálivku. Úplné vysušení substrátu přiměje rostlinu kzatažení listů. Žluté a suché listy odřízneme, cibuli necháme vkvětináči, který umístíme na suché místo steplotou okolo 15 °C, teplota nesmí klesnout pod 10 °C.
 3. Vtéto době se rostlina obejde bez světla a zálivky. Pokud zaléváme nerašící cibuli, rostlina vytvoří jen listy a vůbec nepokvete. Rovněž riskujemerozšíření houbových choroba zničení cibule.
 4. Když cibule začne opět rašit, umístíme ji na teplé a slunné místo. Se zálivkou začneme, jakmile se objeví vrcholek květního stvolu. Srostoucím stvolem zvyšujeme zálivku a přihnojíme. A zázračný koloběh opět začíná...

Prima tip: hvězdník kontra amarylis

Hvězdník (Hippeastrum hortorum) a amarylis (Amaryllis belladonna)pocházejí ze stejné čeledi amarylkovitých. Obě rostliny jsou krásné, exotické a vypadají skoro stejněa často se zaměňují. Pojďme si shrnout hlavní rozdíly.

Hvězdník je doma v Jižní Americe a kvete koncem zimy a na jaře, a tak cibule rychlíme, aby nám kvetly na Vánoce. Květní stonek nese 3–6 květů s průměrem kolem 18 centimetrů a je dutý. Tyčinky z květu, který nijak nevoní, vyčnívají ven. Hvězdník má během kvetení listy.

Amarylis pochází z jižní Afriky a kvete pozdě v létě a na podzim. Plný a pevný květní stvol nese 6 až 12 zvonkovitých vonných červených, růžových a bílých květů o průměru 7 centimetrů. Tyčinky květů, které připomínají lilie, nepřesahují délku květů. Amarylis je v době květu bez listů.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama