návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak pěstovat hvězdník, aby svými květy ozdobil letošní Vánoce

Lenka Odstrčilová , Vydáno: 13.11.2020
Květy hvězdníku jsou jednou z nekrásnějších dekorací českých Vánoc. Jasně že si hvězdník můžeme koupit už „hotový“, ale taky si ho můžeme z cibule vypiplat sami. Cibule hvězdníku obsahuje veškeré živiny, které potřebuje, takže se zdá, že ať s ní uděláme cokoli, výsledkem bude vždy nádherná vánoční podívaná plná květů. Ale zase tak jednoduché to není, a tak vám poradíme, co udělat, aby hvězdník svými květy ozdobil už letošní Vánoce a co s ním po odkvětu. Někdy se hvězdníku nesprávně říká amarylis, a to i v obchodech. Ale není se vlastně čemu divit, vždyť hvězdník a amarylis vypadají skoro stejně. My vám prozradíme, jaký je mezi nimi rozdíl.

reklama

Hvězdník (Hippeastrum hortorum) pochází z Jižní Ameriky a patří do čeledi amarylkovitých. Nesprávně se mu někdy říká amarylis a často ho tak označují i obchodníci, čímž podporují zažitý omyl. Ale není se vlastně ani čemu divit, vždyť jak hvězdník, tak amarylis (Amaryllis belladonna) vypadají na první pohled stejně. Z velké cibule roste dlouhý stonek s krásnými květy – a tady už se začínají rozlišovat, protože amarylis kvete pozdě v létě a na podzim, zatímco hvězdník koncem zimy a na jaře, a tak se rychlený (jako třeba narcisy, hyacinty nebo tulipány) stal atraktivní vánoční dekorací.

Hvězdník na Vánoce kvete v závislosti na teplotě v místnosti přibližně 14 dnů
Autor: ibulb.com Hvězdník na Vánoce kvete v závislosti na teplotě v místnosti přibližně 14 dnů

Hvězdníky jsou k mání v mnoha barevných kultivarech i v mnoha různých tvarech a velikostech. Zhruba je můžeme rozdělit na kultivary s velkými, malými a dvojitými květy.  Nejčastějšími barvami jsou červená, bílá a růžová ve všech odstínech, existují i variety oranžové a krémové a další. 

Hvězdníky (Hippeastrum hortorum) nabízí mnoho kultivarů různých barev, tvarů a velikostí květů
Autor: ibulb.com Hvězdníky (Hippeastrum hortorum) nabízí mnoho kultivarů různých barev, tvarů a velikostí květů

7 pravidel, co udělat, aby hvězdník kvetl na Vánoce

 1. Hvězdník má skutečně velkou cibuli. Když ji umístíme do příhodných podmínek, cibule si bude „myslet“, že už je tu jaro a brzy začne růst a vytvoří nádherné květy. Pozorování tohoto procesu je vskutku fascinující. Nejdříve z cibule vyrazí listy a stonky. Zanedlouho už uvidíme první poupata. A do několika týdnů bude rostlina obsypaná nádhernými květy.
 2. Základním předpokladem úspěchu je zdravá, pevná a hlavně velká cibule s dobře vyvinutými kořeny. Kdo ji doma nemá z předchozích let, nevadí, dá se koupit v každém hobby marketu.
 3. Když si budeme cibuli v obchodě vybírat, mysleme na fakt, že čím větší je cibule, tím více a větších květů bude mít. Květní stvol hvězdníku vyrůstá z cibule, která má průměr alespoň 8 cm. Na stonku vyrůstá a vykvétá 3 až 6 velkých květů.
 4. Nejdříve na cibuli zkrátíme zaschlé konce kořenů. Připravíme si kvalitní zahradnický substrát nebo pro pěstování pokojových rostlin a smícháme ho s trochou písku. Substrátem naplníme květináč nebo mělký truhlík či jinou nádobu.
 5. Cibuli do květináče, který by měl být o 3–5 cm větší než cibule, zasadíme tak, aby nejméně jedna třetina byla nad povrchem zeminy. Pak nádobu dáme na světlé místo, kde se teplota pohybuje kolem 16 °C a dobře zalijeme. Další zálivku dopřejeme rostlině až po objevení dutého květního stvolu.
 6. Zanedlouho se objeví první poupata a do několika týdnů bude rostlina obsypaná květy. Květináč s rostlinou často otáčíme pro stejnoměrný růst na všech stranách.
 7. Když se začnou vybarvovat květy, můžeme hvězdník přenést na chladnější místo a tak prodloužit dobu kvetení. V závislosti na teplotě v místnosti kvete přibližně 14 dnů
Hvězdník: prvním předpokladem úspěchu je zdravá, pevná a hlavně velká cibule s dobře vyvinutými kořeny
Autor: ibulb.com Hvězdník: prvním předpokladem úspěchu je zdravá, pevná a hlavně velká cibule s dobře vyvinutými kořeny

Co s hvězdníkem po odkvětu

 1. Po odkvětu zvadlé květy odstraníme, aby se nezačala tvořit semena, ta by cibuli zbytečně vysilovala. Později odstraníme stvol, ale listy se snažíme udržet co nejdéle.
 2. Když listy začnou žloutnout, přestaneme přihnojovat a postupně omezíme zálivku. Úplné vysušení substrátu přiměje rostlinu k zatažení listů. Žluté a suché listy odřízneme, cibuli necháme v květináči, který umístíme na suché místo s teplotou okolo 15 °C, teplota nesmí klesnout pod 10 °C.
 3. V této době se rostlina obejde bez světla a zálivky. Pokud zaléváme nerašící cibuli, rostlina vytvoří jen listy a vůbec nepokvete. Rovněž riskujeme rozšíření houbových chorob a zničení cibule.
 4. Když cibule začne opět rašit, umístíme ji na teplé a slunné místo. Se zálivkou začneme, jakmile se objeví vrcholek květního stvolu. S rostoucím stvolem zvyšujeme zálivku a přihnojíme. A zázračný koloběh opět začíná...
Hvězdník kontra amarylis: hvězdník kvete v zimě a nevoní, amarylis v létě a voní
Autor: ibulb.com Hvězdník kontra amarylis: hvězdník kvete v zimě a nevoní, amarylis v létě a voní

Prima tip: hvězdník kontra amarylis

Hvězdník (Hippeastrum hortorum) a amarylis (Amaryllis belladonna) pocházejí ze stejné čeledi amarylkovitých. Obě rostliny jsou krásné, exotické a vypadají skoro stejně a často se zaměňují. Pojďme si shrnout hlavní rozdíly. 

Hvězdník je doma v Jižní Americe a kvete koncem zimy a na jaře, a tak cibule rychlíme, aby nám kvetly na Vánoce. Květní stonek nese 3–6 květů s průměrem kolem 18 centimetrů a je dutý. Tyčinky z květu, který nijak nevoní, vyčnívají ven. Hvězdník má během kvetení listy.

Amarylis pochází z jižní Afriky a kvete pozdě v létě a na podzim. Plný a pevný květní stvol nese 6 až 12 zvonkovitých vonných červených, růžových a bílých květů o průměru 7 centimetrů. Tyčinky květů, které připomínají lilie, nepřesahují délku květů. Amarylis je v době květu bez listů.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Nejkrásnější vánoční hrnkové květiny: vánoční hvězda neboli poinsettie

7 vánočních květin a jak se o ně starat: Hvězdník chce teplo, brambořík chlad a orchidej správnou zálivku

Jak na to, aby byl vánoční kaktus nejkrásnější zrovna na Vánoce

Vánoční kaktus: Jak na to, aby byl nejkrásnější právě na Vánoce

Chceme-li, aby nám stará vánoční hvězda, kterou si doma pěstujeme od předchozích Vánoc, opět vytvořila barevné listeny a krásně kvetla jako nová, musíme jí pomoci a několik týdnů před svátky jí pravidelně uměle prodlužovat noc a krátit den

Co dělat, aby i stará vánoční hvězda na Vánoce kvetla jako nová? A  proč ji schovat před kočkou?

Orchideje jsou úžasnou ozdobou domova

5 nejkrásnějších orchidejí: Vypěstujte si je doma. Jak na to?

Brambořík

Brambořík je oblíbená vánoční květina, ale pěstovat ho můžete celý rok

reklama

Článek je zařazen v: Vánoce , hvězdník Vánoce , hvězdník pěstování , amarylis (Amaryllis) , hvězdník versus amarylis , vánoční dekorace , pokojové rostliny

reklama

Přečtěte si také