návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Co dělat, aby i stará vánoční hvězda na Vánoce kvetla jako nová? A  proč ji schovat před kočkou?

Lenka Valjentová , Aktualizováno: 21.06.2021
Chceme-li, aby nám stará vánoční hvězda, kterou si doma pěstujeme od předchozích Vánoc, opět vytvořila barevné listeny a krásně kvetla jako nová, musíme jí pomoci a několik týdnů před svátky jí pravidelně uměle prodlužovat noc a krátit den
Autor: archiv.stars-for-europe.com Chceme-li, aby nám stará vánoční hvězda, kterou si doma pěstujeme od předchozích Vánoc, opět vytvořila barevné listeny a krásně kvetla jako nová, musíme jí pomoci a několik týdnů před svátky jí pravidelně uměle prodlužovat noc a krátit den
Chceme-li, aby nám stará vánoční hvězda neboli poinsettie, kterou si doma pěstujeme od předchozích Vánoc, opět vytvořila barevné listeny a zase krásně kvetla jako nová, musíme jí pomoci a několik týdnů před svátky jí pravidelně uměle prodlužovat noc a krátit den. Máme pro vás 5 osvědčených rad a tipů, jak na to. Tmavě zelené listy a zářivé barevné listeny se zelenožlutými květními pupeny uprostřed – tak vypadá zdravá, svěží rostlina. Nažloutlé opadávající listy jsou naopak znamením, že o rostlinu není dobře postaráno. Prozradíme, jak podle vzhledu listů poznat, co poinsettii trápí, a hlavně, jak to můžeme napravit. A nakonec jedno varování: vánoční hvězda je nebezpečná pro kočku!

reklama

Vánoční hvězda neboli poinsettie (Euphorbia pulcherrima) je k dostání v mnoha různých velikostech a formách vzrůstu a představuje rozmanitou dekoraci zimních měsíců. Poinsetiie pochází z Mexika. Tam roste divoce jako keř či strom, který dorůstá výšky až pěti metrů.

V Evropě se oblíbenou pokojovou rostlinou se stala v 50. letech 20. století. Tehdy se německým pěstitelům poprvé podařilo vyšlechtit kompaktní odrůdy v květináči s krátkým stonkem, které snesly život ve vytápěných místnostech.

Vánoční hvězda se stala oblíbenou vánoční pokojovou rostlinou 50. letech 20. století.
Autor: archiv.stars-for-europe.com Vánoční hvězda se stala oblíbenou vánoční pokojovou rostlinou 50. letech 20. století.

Vánoční hvězda má mnoho barev i velikostí

Od té doby se hodně změnilo, současný sortiment zahrnuje více než 150 kultivarů, které se liší barvou, velikostí i tvarem listů. Červené, bílé, krémové, žluté, růžové, meruňkové, od jemně pastelových barev po jasné, od jemných barevných přechodů po výrazně žíhané – poinsettie se vyskytují v mnoha barevných variacích.

Vánoční hvězdy jsou k dostání ve všech velikostech od mini, které mají jen pár centimetrů, po standardně velké rostliny v květináčích, husté keříky až po malé stromkové odrůdy s metrovým vzrůstem. Ve srovnání s prvními vyšlechtěnými odrůdami jsou moderní kultivary podstatně odolnější a méně náročné.

Vánoční hvězda neboli poinsettie ( Euphorbia pulcherrima) je k dostání v mnoha různých barvách, velikostech a formách vzrůstu
Autor: archiv.stars-for-europe.com Vánoční hvězda neboli poinsettie ( Euphorbia pulcherrima) je k dostání v mnoha různých barvách, velikostech a formách vzrůstu

5 rad a tipů, co dělat, aby stará vánoční hvězda na Vánoce vykvetla

  1. Za tvorbou květů – správně barevných listenů vánoční hvězdy – jsou krátké dny a dlouhé noci. Bohužel střídání světla a tmy u nás poinsettii k vybarvení nestačí, a tak jí musíme trochu pomoci – zatemňovat ji, a uměle tak prodlužovat tmavou část dne. Rostlině dopřejeme 8–10 hodin světla a 14–16 hodin tmy.
  2. Ve městech je dokonce nutné rostlinu chránit i před nočním světlem z pouličního osvětlení, které proniká okny do bytu.
  3. Pokud postup zatemňování nedodržíme, nemusíme se bát, že poinsettii nijak ublížíme. Poroste ve zdraví dál, jenom se jí listeny dočervena či do jiné barvy na Vánoce nevybarví.
  4. Na dostatečné zakrytí celé rostliny i s květináčem použijeme dostatečně velkou a pevnou papírovou krabici nebo tašku, můžeme také vyrobit kornout ze silného tmavého papíru. Zhruba po 7 týdnech se začnou listeny zabarvovat.
  5. V období zabarvování dopřejeme poinsettii teplotu od 16 do 21 °C a udržujeme vlhkou zeminu. Vánoční hvězda netoleruje přílišnou zálivku – vodu, která při zalévání zůstane v misce, je potřeba do 10–15 minut od zálivky vylít.
Vánoční hvězda neboli poinsettie (Euphorbia pulcherrima)  představuje romantickou dekoraci v čase Vánoc a zimních měsíců
Autor: archiv.stars-for-europe.com Vánoční hvězda neboli poinsettie (Euphorbia pulcherrima) představuje romantickou dekoraci v čase Vánoc a zimních měsíců

Varování: vánoční hvězda je nebezpečná pro kočku

Vánoční hvězda (ale třeba i brambořík) je jedovatá a její pozření může být pro vaši kočičku osudné. Jedovaté jsou všechny části rostliny, hlavně listy a stonek. Při mechanickém poškození vytéká z listů latex obsahující diterpeny, které na kůži vyvolávají záněty, dráždí sliznice a zažívací aparát. K otravám kočky dojde, když sní větší množství listů. Zvíře může kašlat, slintat, zvracet, mít průjem, při silném podráždění očí latexem může i dočasně oslepnout. Jako první pomoc se podává mléko nebo voda.

Vánoční hvězda neboli poinsettie je nebezpečná pro kočku
Autor: istock.com Vánoční hvězda neboli poinsettie je nebezpečná pro kočku

Jak podle listů poznat, co vánoční hvězdu trápí, a jak to napravit

Žloutnutí listů = známka přelití

Žluté nebo opadávající listy jsou znakem poškozených kořenových balů. Nejčastější příčinou je přílišná zálivka. Zatímco s mírným nedostatkem vody se poinsettie dobře vyrovnává, přemokření nesnáší. Aby její listy nežloutly, dopřejeme poinsettii jen mírnou zálivku a za každou cenu se vyvarujeme přelití. Vyplatí se zalévat malým množstvím odstáté vody jednou za dva až tři dny nebo jednou týdně do misky.

Množství zálivky samozřejmě závisí na velikosti rostliny a teplotě v místnosti. Správný čas na zálivku poznáme podle suché svrchní vrstvy substrátu a "lehkého" květináče, když ho potěžkáme. Pokud poinsettii zalijeme více, než je potřeba, většinou stačí nechat substrát několik dní vysychat, dokud se rostlina nevzpamatuje. Pokud je ale substrát kompletně přemokřený, jediným řešením je vytáhnout rostlinu z květináče, opatrně propláchnout kořenový bal a přesadit do nového substrátu.

Bílé, červené, žluté, růžové, od jemně pastelových barev po jasné, od jemných barevných přechodů po výrazně žíhané – poinsettie se vyskytují v mnoha barevných variacích
Autor: archiv.stars-for-europe.com Bílé, červené, žluté, růžové, od jemně pastelových barev po jasné, od jemných barevných přechodů po výrazně žíhané – poinsettie se vyskytují v mnoha barevných variacích

Opadávání zelených listů = průvan, zima, tma

Ztrácí-li poinsettie zelené listy, často je to vlivem působení studeného vzduchu nebo průvanu. Ani jedno teplomilné krásce pocházející z Mexika totiž nesvědčí. Teploty pod 12 °C mohou poinsettii trvale poškodit. Další možnou příčinou opadávání listů je tmavé stanoviště. Poinsettie má ráda světlo, proto se doporučuje umístit ji na teplé, slunečné místo. V našich zeměpisných šířkách rostlinám neublíží ani přímé sluneční světlo. Nepsané pravidlo říká, že jakmile začnou listy opadávat, je už většinou na záchranu rostliny pozdě.

Vánoční hvězda Jak na to, aby i stará na Vánoce kvetla a jak podle listů poznat, co poinsettii trápí
Autor: archiv.stars-for-europe.com Vánoční hvězda Jak na to, aby i stará na Vánoce kvetla a jak podle listů poznat, co poinsettii trápí

Suché, svěšené listy = nedostatek vody

Ve vytápěných místnostech, kde je suchý vzduch, vyšší teplota nebo kam intenzivně svítí slunce, je potřeba o poinsettie více pečovat a dopřát jim přiměřenou zálivku. Nedostatek vody se začne projevovat svěšováním listů. V takovém případě rostlině pro zotavení většinou stačí trocha vody. Nejúčinnější způsob je úplně ponořit kořenový bal do vody pokojové teploty, dokud si nenasaje potřebné množství zálivky. Nezapomeňme pak rostlinu z vody vytáhnout, aby mohla přebytečná voda odtéct a vraťme ji zpátky do květináče. Suché části rostliny je zároveň potřeba odstranit.

O vánočních květinách by vás ještě mohlo zajímat:

Nejkrásnější vánoční hrnkové květiny: vánoční hvězda neboli poinsettie

7 vánočních květin a jak se o ně starat: Hvězdník chce teplo, brambořík chlad a orchidej správnou zálivku

Nejkrásnější květiny pro vánoční svátky 1

Čemeřice, vánoční hvězda a vánoční kaktus: Nejkrásnější květiny pro vánoční svátky

Jak na to, aby byl vánoční kaktus nejkrásnější zrovna na Vánoce

Vánoční kaktus: Jak na to, aby byl nejkrásnější právě na Vánoce

Brambořík

Brambořík je oblíbená vánoční květina, ale pěstovat ho můžete celý rok

reklama

Článek je zařazen v: vánoční hvězda (Poinsettia) , Vánoční hvězda (latinsky Euphorbia pulcherrima) , vánoční hvězda pěstování , poinsettie Vánoce , vánoční hvězda a kočky

reklama

Přečtěte si také