návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jakubská lilie vykvete za tři týdny. Vysaďte ji už v únoru

Vydáno: 03.02.2021
Jakubskou lilii můžete pěstovat venku na záhoně, v truhlíku na balkoně nebo klidně i jako pokojovou rostlinu. V tom případě ji vysaďte už v únoru a během dvou až tří týdnů se dočkáte nádherného červeného květu.

reklama

Jakubská lilie (Sprekelia formosissima)

Pochází z Guatemaly a Mexika, kde roste na skalnatých svazích i pastvinách, ale i v našich podmínkách se jí daří velmi dobře. Proto je škoda, že tuto cibulovinu stále mnoho pěstitelů nezná.

Jakubská lilie (Sprekelia formosissima)
Autor: istockphoto.com Jakubská lilie (Sprekelia formosissima)

Jakubská lilie je cibulovina, která brzy po vysazení vykvétá zajímavě tvarovaným, červeným květem. Tvar květu připomíná starý kříž řádových rytířů svatého Jakuba, kterému také rostlina vděčí za své jméno.

Listy jakubské lilie bývají dlouhé až 50 cm a květní stvol, dlouhý 30-40 cm, nese jediný karmínově červený květ, který může měřit až 20 cm v průměru. Dobu kvetení můžete snadno ovlivnit časem výsadby cibule. Pokud chcete jakubskou lilii pěstovat venku, ať už na balkoně, nebo na zahradě, pak máte ještě dost času, ale pěstovat ji za oknem můžete už od začátku února.

Jakubská lilie (Sprekelia formosissima)
Autor: istockphoto.com Jakubská lilie (Sprekelia formosissima)

Jak pěstovat jakubskou lilii doma za oknem

Pokud si domů přinesete nově koupenou cibuli jakubské lilie, pak ji vysaďte do květináče se směsí kypré listovky a písku, s kvalitní drenáží. Cibuli vysaďte do květináče jen tak hluboko, aby silný krk vyčníval těsně nad povrch zeminy. Květináč postavte na parapet k oknu s dostatkem slunečních paprsků a začněte zalévat. Za 2–3 týdny by se měl objevit květní stvol. Květ sice vydrží jenom několik dní, ale je velmi krásný. Po odkvětu si rostlina potřebuje vytvořit co nejvíce listů, protože jejich prostřednictvím získá dostatek zásobních látek pro další kvetení v příštím roce. Proto lilii i pravidelně přihnojujte.

Na podzim přestaňte lilii zalévat a nechte ji zaschnout. Cibuli klidně ponechte přes zimu v květináči až do dalšího jara, kdy ji vyjmete, očistíte a znovu zasadíte. Zimu může strávit cibule i ve tmě, například v bezmrazém sklepě.

Jakubské lilie můžete pěstovat i ve sklenicích s vodou, podobně jako hyacinty. Při rašení však lilii nemusíte na rozdíl od hyacintů stínit papírovým kornoutem. K pěstování se nejlépe hodí skleněné vázičky na rychlení, které koupíte v hobbymarketech a v některých květinářstvích.

Jakubská lilie (Sprekelia formosissima)
Autor: istockphoto.com Jakubská lilie (Sprekelia formosissima)

Jak množit jakubskou lilii

Množí se většinou dceřinými cibulkami, které však necháváme na mateřské rostlině i několik let, dokud si nevytvoří dostatečné množství vlastních kořenů.

Nové rostlinky můžete získat i výsevem semen, ale cesta je to zdlouhavá a mladé jakubské lilie kvetou až po několika letech.

Další příbuzné květiny z rodu amarylkovitých

Hvězdník (Hippeastrum)

Hvězdník, kterému se občas říká také zornice, je mnohem známější a pěstuje se v našich bytech velmi často. Je náročný na světlo, ale je poměrně přizpůsobivý různým pokojovým teplotám. Pěstuje se na okenním parapetu s dostatkem slunce a vykvétá nádhernými květy různých barev.

Hvězdník (Hippeastrum)
Autor: istockphoto.com Hvězdník (Hippeastrum)

Valota (Vallota)

Mnohem néně známá je další příbuzná, valuta, která vykvétá ohnivě červenými květy a je celkově mnohem drobnější než hvězdník nebo jakubská lilie.

Valota (Vallota)
Autor: istockphoto.com Valota (Vallota)

Peruánský narcis (Hymenocallis)

Další celkem nenáročný příbuzný je peruánský narcic, který kvete bílými nebo nažloutlými květy a hodí se pro pěstování v teplých bytech.

Peruánský narcis (Hymenocallis)
Autor: istockphoto.com Peruánský narcis (Hymenocallis)

Další články o cibulovinách:

Bledule: Víte, že bledulí jsou dva druhy? Jarní a letní!

Bledule: Oblíbená jarní cibulovina má i sestru, která vykvétá až v létě

cibuloviny původ

Hyacint je z Blízkého východu, narcis ze Španělska. Odkud pocházejí oblíbené cibuloviny?

reklama

Článek je zařazen v: Jakubská lilie , Sprekelia formosissima , cibuloviny , pokojovka , pokojová , rostlina , květina , červený , květ , Hvězdník (Hippeastrum) , Peruánský narcis (Hymenocallis) , Valota (Vallota)

reklama

Přečtěte si také