16. ledna 2021 14:00
redakce Prima LivingJak používat nakličovací misku? Pěstujte řeřichu, cibuloviny i pokojovky
Za okny panuje nevlídná zima, ale doma si můžete zahrát na jaro a pozorovat cibulky i semena, jak se pomalu probouzejí k životu. Pořiďte si klíčicí misky nebo vázy na pěstování cibulovin.
Klíčicí miska na velká semena
Pozorovat malou rostlinku, jak se postupně probouzí k životu, zapouští kořínky a raší, je příjemně uklidňující činnost. Na rostlinky, které jste vypěstovali úplně sami, navíc můžete být patřičně pyšní. Pomůže vám klíčicí miska, kterou můžete využít na klíčení ořechů, žaludů, kaštanů, ale i cizokrajného avokáda.
Kromě toho můžete využít klíčicí misku také ke kořenění řízků vašich pokojovek nebo pěstování cibulovin. (Rady a nápady, jak pěstovat pokojové květiny najdete ZDE)
Jak misku používat
- Semena namočte na 48 hodin do vody, poté je zabalte do vlhkého ubrousku, vložte do mikrotenového sáčku a nechte v lednici, dokud nezačnou klíčit, přibližně dalších 48 hodin, ale i déle.
- Naklíčené semeno vložte do misky a tu umístěte na sklenici s vodou.
- Kořínek opatrně protáhněte otvorem v misce a pozorujte, jak se semeno probouzí k životu.
- Po čase můžete mladou rostlinku přesadit do hlíny – nebo ponechat ve vodě.
- Přibližně jednou za týden vyměňte ve sklenici vodu.
Nakličovací miska na malá semínka
Drobná semínka můžete nechat klíčit na nakličovací misce, která se nejčastěji využívá na pěstování semen luštěnin, obilovin nebo i různých druhů zeleniny. Mladé rostlinky jsou pak oblíbenou a velmi zdravou pochoutkou. Mladé klíčky se sklízejí a konzumují syrové asi 5–8 dní po výsevu.
Jak misku používat
- Semínka v misce namočte do vody na 24 hodin.
- Po uplynutí doby vodu vylijte a semínka rozprostřete na sítku, které je součástí misky.
- Do misky nalijte trochu čerstvé vody, zaklopte víčko a misku umístěte na teplé místo.
- Semínka 2x denně proplachujte.
Klíčicí váza
Speciálně tvarovaná váza se skvěle hodí na cibuloviny, které v ní můžete pěstovat i poté, co zapustí kořínky a rozkvetou. Například hyacintům nebo krokusům voda zcela stačí, protože cibule obsahuje dostatek živin na dobu, než rostliny odkvetou. Záleží jen na vás, jestli je budete pěstovat od cibule nebo koupíte už rozkvetlé cibuloviny a do vázy je přemístíte. Jen nezapomeňte opatrně opláchnout kořeny, abyste rostlinu nepoškodili a zároveň nezakalili vodu. Vázu můžete zatížit kamínky, které vyskládáte na dno, aby ji vzrostlé květiny nepřevážily. Mějte také na paměti, že čím větší chlad, tím déle cibuloviny kvetou.
Zdroj: Květinářství Zahrada na niti; https://kitchenette.cz/clanek/klicky-a-naklicovani