reklama

Je tu duben, měsíc zahrady a pučení. Kterých 7 prací nesmíte zapomenout udělat na své zahrádce?

skrivaa
7. dubna 2018
Zima to letos dlouho nevzdávala, ale zdá se, že je konečně pryč a vy se můžete vrhnout na zvelebování své zahrady. Poradíme vám, kterých sedm věcí určitě v dubnu na zahradě nezapomeňte udělat!
reklama

Zastřihujte

Kupte si rukavice a pořádné zahradnické nůžky a pusťte se do zastřihování. Budou o to stát trvalky, pokud chcete, aby vám v létě krásně kvetly, zbavte je loňských stonků a ustřihněte pár centimetrů nad záhonem. Zastřihnout potřebují také vaše růže.

Zasaďte letničky

Pokud chceme mít krásně ozdobené terasy či balkony, tak už také začněte sázet letničky do truhlíků nebo keramických květináčů. Pokud je chcete vysadit na květinové zahradě, můžete je předpěstovat ve skleníku a začněte s tím teď v dubnu.

Zasaďte květiny. Foto: istock.com

Očišťujte

Zahrada vypadá po zimě zbědovaně a zpustle. Vyhrňte si rukávy a začněte ji čistit. Záhony strvalkami je potřeba zbavit starého listí, přebytečných stonků a zimního marastu. Také záhony průběžně okopávejte a přihnojujte.

Vysévejte

Duben je ideální kvýsevu první zeleniny. Už nyní můžete zasadit tu kořenovou: mrkev, celer, pastinák nebo petržel a samozřejmě typicky jarní saláty, ředkvičky, kedlubny, červenou řepu, okurky, jarní cibuli a česnek, kopr či cukrový hrách. Stále se však drží nízké venkovní teploty, takže je pro jistotu můžeme na noc zakrýt netkanou textilií. Na konci měsíce dubna můžete začít sázet lilie a mečíky.

Už můžete sázet! Foto: istock.com

Zkrášlujte keře

Vaši péči a pozornost si v dubnu zaslouží i okrasné stromy a keře. Přihnojte je a dopřejte jim bohatou zálivku. Plochu kolem nich nastelte novým mulčem! Pokud toužíte po nových kouscích, sázejte teď okrasné stromy a keře, které později raší a špatně snášejí chladnou zimu, aby si během sezony stihly vytvořit silný kořenový systém.

Je na čase začít! Foto: istock.com

Probuďte růže

Královny krásy se už také začnou pomalu probouzet ze zimního spánku, věnujte jim proto pozornost. Podobně jako všechny trvalky budou potřebovat důkladně zastřihnout, aby měly spousty krásných květů. Popínavé růže pouze zbavíme odumřelých šlahounů. Mnohokvěté růže zkrátíme na sedm ok, velkokvěté na tři oka. Pokud chceme růže ochránit před housenkami pilatek, je vhodné použít chemický postřik.

Zvelebte trávník

Nevypadá zrovna dobře, ale nebojte, zase se zmátoří. Jen mu k tomu zkuste v dubnu pomoci. Počkejte na příznivé teploty a pusťte se do toho. Je ideální čas trávník povzbudit, provzdušnit, prohnojit, vyčistit a hlavně dosít. Starší trávníky očistěte od starého zimního listí, pak také potřebují poprvé posekat a prohnojit. Nezapomínejte na provzdušnění! Na to existují speciální hrábě, které koupíte v každém hobbymarketu.

Postarejte se o trávník. Foto: istock.com

(ku)

Další články:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama