reklama

Bazalka ze supermarketu zvadne. Vypěstujte si čerstvou na zahradě či za oknem v květináči

Lenka Valjentová
12. března 2022
Čerstvou bazalku můžeme koupit v květináči, ale zvláště ta ze supermarketu většinou nepřežije týden či dva. Naštěstí si ji můžete snadno pěstovat v truhlíku na okně, na balkoně nebo doma v bytě, rozhodně by neměla chybět v žádné zahrádce. Bazalka potřebuje dostatek světla a tepla. Poradíme vám, jak si bazalku vypěstovat ze semen, jak ji zaštipovat nebo jak se starat o koupenou bazalku.
reklama

Rod bazalka (Ocimum) zahrnuje asi 60 druhů, u nás se nejčastěji pěstuje bazalka pravá (Ocimum basilicum). Dorůstá do výšky 15 až 60 cm a kvete v období od července až do září. Existuje velké množství odrůd, lišících se vůní, barvou, chutí, tvarem listů i vzrůstem. Její latinský název si můžeme přeložit jako voňavá královna. A přesně taková bazalka je.

Bazalka je pevně spojena zejména s italskou kuchyní (kdo by neznal třeba tradiční pesto), i když pochází z tropické Afriky a jihovýchodní Asie. Už naše babičky měly často za oknem květináč s bazalkou, rostlinka jim sloužila jako koření do jídla, léčivka na trávení a současně odpuzovala hmyz. Je to vyloženě teplomilná rostlina, na zahradě ji pěstujeme na teplých a chráněných místech jako jednoletou bylinu, v chladnějších oblastech je lepší ji mít ve skleníku nebo na okně či na chráněném balkoně.

Pěstování bazalky na zahradě

Předpěstování sazenic bazalky

 • Semínka na předpěstování sazenic vyséváme zhruba v polovině dubna do skleníku nebo do květináče na okenní parapet.
 • Osivo rozhodíme spíše řídce (mladé rostlinky v příliš hustých výsevech zahnívají) na povrch výsevního substrátu (ne zahradního!), jenom lehce zasypeme zeminou, protože světlo podporuje klíčení.
 • Klíčící bazalce svědčí světlo a teplota 15–18 °C.
 • Jakmile semenáčky vytvoří pravé lístky, přepichujeme je po několika rostlinkách do květináčků, aby zesílily.

Výsadba bazalky na záhon

 • Bazalka má ráda teplo, proto vzrostlé a zdravé sazeničky (dají se také koupit v zahradnictví a hobby marketech), vysazujeme ven na záhon v druhé polovině května po ledových mužích, až nebudou hrozit přízemní mrazíky.
 • Když přesouváme doma předpěstované sazenice zevnitř na zahradu, vystavujme je venkovním podmínkám postupně, aby neutrpěly šok z přesazení.
 • Bazalku zasadíme alespoň 20 cm od sebe na teplé, slunné a před větrem chráněné místo.
 • Bazalka preferuje vlhčí, dobře propustné a výživné půdy. Před výsadbou do zeminy zapracujeme kompost.
 • Bazalce prospívá sousedství s rajčaty, protože oběma rostlinám vyhovují stejné podmínky pěstování. Bazalka navíc vylepšuje chuť rajčat.
 • Bazalka potřebuje světlo a teplo, ideálně šest až osm hodin slunce denně.
 • Nesnáší vítr, průvan a změny teplot a vlhkosti.
 • Při zalévání dáváme pozor, abychom zbytečně nekropili listy. Nejlepší je zalévat ji ráno a přímo ke kořenům. Přemokření vede k napadání škůdci (mšice, svilušky) a ohrožení plísněmi.
 • Pro pěstování venku na zahradě jsou vhodné odrůdy Dark Green, Pesto či Cinamonette s nádechem skořice. Dekorativní jsou červenolisté odrůdy např. Purple Ruffles.

Bazalka roste nejlépe, pokud má šest až osm hodin plného slunce každý den.

Jak zaštipovat bazalku

Při dorůstání mladou rostliny postupně zaštipujeme, podpoříme tak její větvení, bazalka houstne a košatí. Nezaštipovaná bazalka dorůstá podle odrůdy do výšky více než 50 cm a zbytečně se tak vysiluje. Až bude mít alespoň dvě až tři patra listů, to vrchní patro uštípněte. Po čase se objeví nové větvičky, které budou vyrůstat z nižších pater.

Kdy bazalku sklízet

Listy a výhony trháme nejlépe za slunného počasí, protože je to doba, kdy bylina obsahuje nejvíce aromatických látek. Nejlepší je listy sklízet před rozkvětem, neboť po něm jsou tuhé a trpké. V létě květy odstraňujeme, podpoříme tím tvorbu mladých výhonků a samostatných listů.

Proč bazalka vadne

Přelité bylince uhnívají kořeny a nezalitá zase usychá. Proto vždy zkontrolujeme, zda není vody v květináči víc, než je potřeba, nebo naopak není substrát vyschlý. Bazalka taky chřadne, když ji pěstujeme ve stínu.

Pěstování bazalky v květináči

 • V březnu a v dubnu vyséváme semena bazalky pro tradiční jarní a letní pěstování v květináči pro postupnou sklizeň mladých listů.
 • Semínka vyséváme přímo do květináče o průměru 10 až 14 cm bez přepichování do vlhkého zahradnického substrátu (nikoli výsevního!), pět až osm semen na květináč do hloubky 0,5–1 cm. Nádoba musí mít odtokové otvory, aby v ní nestála voda.
 • Výsev vlhčíme rozprašovačem, nikdy ne proudem vody, aby se semínka nevyplavila.
 • Po vzejití vybereme nejsilnější rostlinky, v květináči o průměru 10 cm necháme tři rostlinky, v květináči o průměru 14 cm maximálně pět rostlinek, aby měly dost prostoru pro další růst.
 • Bazalku zaléváme do odtokové misky každé dva až tři dny, zemina nesmí nikdy vyschnout, ale ani nesmí být přemokřená. Doma zaléváme bazalku méně než venku na zahradě. Zapomenete-li, sama vám dá svými svěšenými lístky nedostatek vody najevo.
 • Bazalka má ráda světlo a teplo, zato průvan jí nesvědčí. Doma bude dobře prospívat na východním nebo na západním okně.
 • Při dorůstání rostlinu postupně zaštipujeme.
 • S hnojením bazalky to nepřeháníme, jinak ztratí své typické aroma. Stačí pohnojit jednou až dvakrát měsíčně kapalným organickým hnojivem přímo na bylinky.
 • Pro pěstování v květináči jsou nejvhodnější odrůdy kompaktních, méně vzrůstných odrůd, jako je například Mammolo Genovese nebo drobnolistý Mánes, Minette či Pokemon.

Jak se starat o koupenou bazalku

Bazalka koupená v běžném obchodě je primárně je určená k okamžité spotřebě, ne k dalšímu pěstování. „Rostliny jsou expedovány v optimálním termínu pro konzum, kdy mají dostatek listové hmoty. Uchovat je doma po delší dobu bývá problém. Semenáčky nejsou dostatečně pevné a otužené, aby vydržely podmínky bytu. Bazalka by se musela rozsadit po jednotlivých rostlinkách, ale ani to mnohdy nepomůže, aby se dala dlouhodobě pěstovat, vysvětluje pěstitel Jan Prášil. Jakmile si bylinu doneseme z obchodu domů, ustřihneme asi 5 cm dlouhou vrcholovou část bazalky. Stonek se v místě zastřižení rozdvojí a poroste dál. Bazalka tak bude hustší. Staráme se o ni stejně jako o bazalku vypěstovanou ze semen.

Zdroje: www.thespruce.comwww.gardendesign.com, Zelenina z ekozahrady (Jaroslav Svoboda, Lada Svobodová)

Sílejte článek
Štítky: květináčzahradateplooknoskleníkBazalka (Ocimum)rajčeJaroslav SvobodabylinaBazalkabazalka pravásubstrátbazalka pěstováníbazalkaLázeňská léčebna Mánes
reklama