Zahrada

12. března 2022 09:03

Lenka Valjentová

Proč bazalka ze supermarketu brzy zvadne? Vypěstujte si čerstvou na zahradě či za oknem v květináči

Čerstvou bazalku můžeme koupit v květináči, ale zvláště ta ze supermarketu většinou nepřežije týden či dva. Naštěstí si ji můžete snadno pěstovat v truhlíku na okně, na balkoně nebo doma v bytě, rozhodně by neměla chybět v žádné zahrádce. Bazalka potřebuje dostatek světla a tepla. Poradíme vám, jak si bazalku vypěstovat ze semen, jak ji zaštipovat nebo jak se starat o koupenou bazalku.

Rod bazalka (Ocimum) zahrnuje asi 60 druhů, u nás se nejčastěji pěstuje bazalka pravá (Ocimum basilicum). Dorůstá do výšky 15 až 60 cm a kvete v období od července až do září. Existuje velké množství odrůd, lišících se vůní, barvou, chutí, tvarem listů i vzrůstem. Její latinský název si můžeme přeložit jako voňavá královna. A přesně taková bazalka je.

Bazalka je pevně spojena zejména s italskou kuchyní (kdo by neznal třeba tradiční pesto), i když pochází z tropické Afriky a jihovýchodní Asie. Už naše babičky měly často za oknem květináč s bazalkou, rostlinka jim sloužila jako koření do jídla, léčivka na trávení a současně odpuzovala hmyz. Je to vyloženě teplomilná rostlina, na zahradě ji pěstujeme na teplých a chráněných místech jako jednoletou bylinu, v chladnějších oblastech je lepší ji mít ve skleníku nebo na okně či na chráněném balkoně.

Pěstování bazalky na zahradě

Předpěstování sazenic bazalky

 • Semínka na předpěstování sazenic vyséváme zhruba v polovině dubna do skleníku nebo do květináče na okenní parapet.
 • Osivo rozhodíme spíše řídce (mladé rostlinky v příliš hustých výsevech zahnívají) na povrch výsevního substrátu (ne zahradního!), jenom lehce zasypeme zeminou, protože světlo podporuje klíčení.
 • Klíčící bazalce svědčí světlo a teplota 15–18 °C.
 • Jakmile semenáčky vytvoří pravé lístky, přepichujeme je po několika rostlinkách do květináčků, aby zesílily.

Výsadba bazalky na záhon

 • Bazalka má ráda teplo, proto vzrostlé a zdravé sazeničky (dají se také koupit v zahradnictví a hobby marketech), vysazujeme ven na záhon v druhé polovině května po ledových mužích, až nebudou hrozit přízemní mrazíky.
 • Když přesouváme doma předpěstované sazenice zevnitř na zahradu, vystavujme je venkovním podmínkám postupně, aby neutrpěly šok z přesazení.
 • Bazalku zasadíme alespoň 20 cm od sebe na teplé, slunné a před větrem chráněné místo.
 • Bazalka preferuje vlhčí, dobře propustné a výživné půdy. Před výsadbou do zeminy zapracujeme kompost.
 • Bazalce prospívá sousedství s rajčaty, protože oběma rostlinám vyhovují stejné podmínky pěstování. Bazalka navíc vylepšuje chuť rajčat.
 • Bazalka potřebuje světlo a teplo, ideálně šest až osm hodin slunce denně.
 • Nesnáší vítr, průvan a změny teplot a vlhkosti.
 • Při zalévání dáváme pozor, abychom zbytečně nekropili listy. Nejlepší je zalévat ji ráno a přímo ke kořenům. Přemokření vede k napadání škůdci (mšice, svilušky) a ohrožení plísněmi.
 • Pro pěstování venku na zahradě jsou vhodné odrůdy Dark Green, Pesto či Cinamonette s nádechem skořice. Dekorativní jsou červenolisté odrůdy např. Purple Ruffles.
 • Bazalka roste nejlépe, pokud má šest až osm hodin plného slunce každý den.

Jak zaštipovat bazalku

Při dorůstání mladou rostliny postupně zaštipujeme, podpoříme tak její větvení, bazalka houstne a košatí. Nezaštipovaná bazalka dorůstá podle odrůdy do výšky více než 50 cm a zbytečně se tak vysiluje. Až bude mít alespoň dvě až tři patra listů, to vrchní patro uštípněte. Po čase se objeví nové větvičky, které budou vyrůstat z nižších pater.

Kdy bazalku sklízet

Listy a výhony trháme nejlépe za slunného počasí, protože je to doba, kdy bylina obsahuje nejvíce aromatických látek. Nejlepší je listy sklízet před rozkvětem, neboť po něm jsou tuhé a trpké. V létě květy odstraňujeme, podpoříme tím tvorbu mladých výhonků a samostatných listů.

Proč bazalka vadne

Přelité bylince uhnívají kořeny a nezalitá zase usychá. Proto vždy zkontrolujeme, zda není vody v květináči víc, než je potřeba, nebo naopak není substrát vyschlý. Bazalka taky chřadne, když ji pěstujeme ve stínu.

Pěstování bazalky v květináči

 • V březnu a v dubnu vyséváme semena bazalky pro tradiční jarní a letní pěstování v květináči pro postupnou sklizeň mladých listů.
 • Semínka vyséváme přímo do květináče o průměru 10 až 14 cm bez přepichování do vlhkého zahradnického substrátu (nikoli výsevního!), pět až osm semen na květináč do hloubky 0,5–1 cm. Nádoba musí mít odtokové otvory, aby v ní nestála voda.
 • Výsev vlhčíme rozprašovačem, nikdy ne proudem vody, aby se semínka nevyplavila.
 • Po vzejití vybereme nejsilnější rostlinky, v květináči o průměru 10 cm necháme tři rostlinky, v květináči o průměru 14 cm maximálně pět rostlinek, aby měly dost prostoru pro další růst.
 • Bazalku zaléváme do odtokové misky každé dva až tři dny, zemina nesmí nikdy vyschnout, ale ani nesmí být přemokřená. Doma zaléváme bazalku méně než venku na zahradě. Zapomenete-li, sama vám dá svými svěšenými lístky nedostatek vody najevo.
 • Bazalka má ráda světlo a teplo, zato průvan jí nesvědčí. Doma bude dobře prospívat na východním nebo na západním okně.
 • Při dorůstání rostlinu postupně zaštipujeme.
 • S hnojením bazalky to nepřeháníme, jinak ztratí své typické aroma. Stačí pohnojit jednou až dvakrát měsíčně kapalným organickým hnojivem přímo na bylinky.
 • Pro pěstování v květináči jsou nejvhodnější odrůdy kompaktních, méně vzrůstných odrůd, jako je například Mammolo Genovese nebo drobnolistý Mánes, Minette či Pokemon.

Jak se starat o bazalku ze supermarketu

Bazalka koupená v běžném obchodě je primárně je určená k okamžité spotřebě, ne k dalšímu pěstování. „Rostliny jsou expedovány v optimálním termínu pro konzum, kdy mají dostatek listové hmoty. Uchovat je doma po delší dobu bývá problém. Semenáčky nejsou dostatečně pevné a otužené, aby vydržely podmínky bytu. Bazalka by se musela rozsadit po jednotlivých rostlinkách, ale ani to mnohdy nepomůže, aby se dala dlouhodobě pěstovat, vysvětluje pěstitel ing. Peter Gajdoštin a dodává: „Jakmile si bylinu doneseme z obchodu domů, ustřihneme asi 5 cm dlouhou vrcholovou část bazalky. Stonek se v místě zastřižení rozdvojí a poroste dál. Bazalka tak bude hustší. Staráme se o ni stejně jako o bazalku vypěstovanou ze semen."

Zdroje: www.thespruce.comwww.gardendesign.com, Zelenina z ekozahrady (Jaroslav Svoboda, Lada Svobodová), pěstitel ing. Peter Gajdoštin


Přečtěte si také