reklama

Netopýří květina má čarokrásné květy. Její hlízy můžete vysadit už v únoru

Simona Sedláčková
12. února 2021
Taka černá nebo taka bílá jsou ojediněle krásné exotické rostliny, které v našich podmínkách můžete pěstovat jako pokojovky. Poohlédněte se po jejich hlízách nebo semenech co nejdříve, protože už od února je můžete vysazovat do květináče, abyste se v polovině léta mohli kochat květy, které někomu připomínají netopýry a dalším pěstitelům dokonce kolibříky.
reklama

Taka černá (Tacca chantrieri) a taka bílá (Tacca integrifolia)

Taku můžete občas vidět vnabídce zahradních center, ale vypěstovat si ji můžete i sami, zhlíz nebo semen, které seženete na internetu. Pěstování ze semen je samozřejmě mnohem zdlouhavější.

Taky jsou exotické květiny, které pocházejí ztropické Afriky a Ameriky i ze stinných lesů jihovýchodní Asie. U nás je můžete pěstovat pouze jako pokojové rostliny. Vykvétají během léta a jejich květy patří ktěm nejkrásnějším vcelé rostlinné říši. Barvy květů se pohybují od velmi neobvyklé tmavě hnědé přes fialovou až ke skoro černé, smíchané na jednomkvětu skrémovými odstíny. Vpřírodě rostliny dorůstají až do výšky 2 m, pěstované vkvětináčích a vnašich podmínkách jsou samozřejmě mnohem menší.

Jak pěstovat exotické taky

Aby se takám vnašich bytech dobře dařilo, budou vyžadovat dobře propustnou půdu sdostatkem humusu a spřídavkem kůry. Taky nesnášejí vápno! Potřebují krůstu teplo a vysokou vzdušnou vlhkost. O tu se samozřejmě nejlépe postará prostředí ve vytápěném skleníku, vbytě je potřeba okolní vzduch rostliny pravidelně rosit. Vodu zrozprašovače však nestříkejte přímo na rostlinu.

Taky vyžadují důsledné dodržování a odlišování období růstu, tedy vegetační období od začátku února do září, a čas klidu od začátku října do konce ledna. Na zimu rostliny přeneste do chladnější místnosti steplotou okolo 17 °C, přestaňte je hnojit a snižte zálivku. Od jara do léta naopak přeneste taku do tepla, zálivku zvyšte a začněte pravidelně přihnojovat. Taky nesnášejí přímé sluneční paprsky, které by mohly rostlině popálit listy.

Které další pokojovky vás potěší nádhernými květy:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama