Netopýří květina má čarokrásné květy. Její hlízy můžete vysadit už v únoru

Taka černá nebo taka bílá jsou ojediněle krásné exotické rostliny, které v našich podmínkách můžete pěstovat jako pokojovky. Poohlédněte se po jejich hlízách nebo semenech co nejdříve, protože už od února je můžete vysazovat do květináče, abyste se v polovině léta mohli kochat květy, které někomu připomínají netopýry a dalším pěstitelům dokonce kolibříky.

Taka černá (Tacca chantrieri) a taka bílá (Tacca integrifolia)

Taku můžete občas vidět v nabídce zahradních center, ale vypěstovat si ji můžete i sami z hlíz nebo semen, které seženete na internetu. Pěstování ze semen je samozřejmě mnohem zdlouhavější.

Taky jsou exotické květiny, které pocházejí z tropické Afriky a Ameriky i ze stinných lesů jihovýchodní Asie. U nás je můžete pěstovat pouze jako pokojové rostliny. Vykvétají během léta a jejich květy patří k těm nejkrásnějším v celé rostlinné říši. Barvy květů se pohybují od velmi neobvyklé tmavě hnědé přes fialovou až ke skoro černé, smíchané někdy i na jednom květu s krémovými odstíny. V přírodě rostliny dorůstají až do výšky 2 m, pěstované v květináčích a v našich podmínkách jsou samozřejmě mnohem menší.

Jak pěstovat exotické taky

Aby se takám v našich bytech dobře dařilo, budou vyžadovat dobře propustnou půdu s dostatkem humusu a s přídavkem kůry. Taky nesnášejí vápno! Potřebují k růstu teplo a vysokou vzdušnou vlhkost. O tu se samozřejmě nejlépe postará prostředí ve vytápěném skleníku, v bytě je potřeba okolní vzduch rostliny pravidelně rosit. Vodu z rozprašovače však nestříkejte přímo na rostlinu.

Taky vyžadují důsledné dodržování a odlišování období růstu, tedy vegetační období od začátku února do září, a čas klidu od začátku října do konce ledna. Na zimu rostliny přeneste do chladnější místnosti s teplotou okolo 17 °C, přestaňte je hnojit a snižte zálivku. Od jara do léta naopak přeneste taku do tepla, zálivku zvyšte a začněte pravidelně přihnojovat. Taky nesnášejí přímé sluneční paprsky, které by mohly rostlině popálit listy.

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/taka-velkokveta-tajemna-cernoknezna-kraska-cerny-netopyr-ktery-syti-domorodce-30800.html


Přečtěte si také