návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Netopýří květina má čarokrásné květy. Její hlízy můžete vysadit už v únoru

Simona Sedláčková , Vydáno: 12.02.2021
Taka černá nebo taka bílá jsou ojediněle krásné exotické rostliny, které v našich podmínkách můžete pěstovat jako pokojovky. Poohlédněte se po jejich hlízách nebo semenech co nejdříve, protože už od února je můžete vysazovat do květináče, abyste se v polovině léta mohli kochat květy, které někomu připomínají netopýry a dalším pěstitelům dokonce kolibříky.

reklama

Taka černá (Tacca chantrieri) a taka bílá (Tacca integrifolia)

Taku můžete občas vidět v nabídce zahradních center, ale vypěstovat si ji můžete i sami, z hlíz nebo semen, které seženete na internetu. Pěstování ze semen je samozřejmě mnohem zdlouhavější.

Taka černá (Tacca chantrieri)
Autor: istockphoto.com Taka černá (Tacca chantrieri)

Taky jsou exotické květiny, které pocházejí z tropické Afriky a Ameriky i ze stinných lesů jihovýchodní Asie. U nás je můžete pěstovat pouze jako pokojové rostliny. Vykvétají během léta a jejich květy patří k těm nejkrásnějším v celé rostlinné říši. Barvy květů se pohybují od velmi neobvyklé tmavě hnědé přes fialovou až ke skoro černé, smíchané na jednom květu s krémovými odstíny. V přírodě rostliny dorůstají až do výšky 2 m, pěstované v květináčích a v našich podmínkách jsou samozřejmě mnohem menší.

Taka bílá (Tacca integrifolia)
Autor: istockphoto.com Taka bílá (Tacca integrifolia)

Jak pěstovat exotické taky

Aby se takám v našich bytech dobře dařilo, budou vyžadovat dobře propustnou půdu s dostatkem humusu a s přídavkem kůry. Taky nesnášejí vápno! Potřebují k růstu teplo a vysokou vzdušnou vlhkost. O tu se samozřejmě nejlépe postará prostředí ve vytápěném skleníku, v bytě je potřeba okolní vzduch rostliny pravidelně rosit. Vodu z rozprašovače však nestříkejte přímo na rostlinu.

Taka černá (Tacca chantrieri)
Autor: istockphoto.com Taka černá (Tacca chantrieri)

Taky vyžadují důsledné dodržování a odlišování období růstu, tedy vegetační období od začátku února do září, a čas klidu od začátku října do konce ledna. Na zimu rostliny přeneste do chladnější místnosti s teplotou okolo 17 °C, přestaňte je hnojit a snižte zálivku. Od jara do léta naopak přeneste taku do tepla, zálivku zvyšte a začněte pravidelně přihnojovat. Taky nesnášejí přímé sluneční paprsky, které by mohly rostlině popálit listy.

Které další pokojovky vás potěší nádhernými květy:

Jakubská lilie (Sprekelia formosissima)

Jakubská lilie vykvete za tři týdny. Vysaďte ji už v únoru

Pokojové květiny, které vám svými květy rozveselí zimní dny

Pokojové rostliny, které kvetou v zimě: Pěstujte azalky, toulitky i kamélie

Ibišek čínský: 8 pravidel úspěšného pěstování atraktivní pokojovky

Pravidla úspěšného pěstování pokojového ibišku

Tupoušek: Exotická květina s nelichotivým jménem, ale o to krásnějšími květy 1

Tupoušek: Exotická květina s nelichotivým jménem, ale o to krásnějšími květy

reklama

Článek je zařazen v: Taka černá (Tacca chantrieri) , taka bílá (Tacca integrifolia) , Exotická , rostlina , květina , netopýři , kolibřík , pokojová , pokojovka

reklama

Přečtěte si také