Nejlepší novoroční dárek jsou květiny pro štěstí! Věnujete lilek, nebo šťavel?

Máte pocit, že každý rok dáváte i dostáváte stejné novoroční dárky? Tak to změňte! Máme pro vás hned tři tipy na květiny, které prý nosí štěstí, a toho je stále potřeba v každém roce.

Šťavel (Oxalis triangularis)

Šťavel je mnohem známější pod lidovým názvem čtyřlístek pro štěstí. Vyhovuje mu umístění na světlém a chladnějším místě. Vyžaduje jen mírnou zálivku, během celého léta, s podzimem množství vody postupně snižujte. Když rostlinky zatáhnou do země, přestaňte zalévat úplně. Na jaře pak začněte opět zalévat a rostlinky vyraší. Množí se maličkými hlízkami, kterých rostlina vytváří velké množství. Kolem nového roku se v obchodech objevují rychlené rostliny, většinou přizdobené kominíčkem pro štěstí.

Lilek (Solanum pseudocapsicum)

Tento druh lilku pochází z ostrova Madeira a pěstuje se především pro okrasné plody. Většinou se lilek pěstuje jako jednoletá rostlina, ale při dobré péči a přezimování v chladu, se dá udržet i několik let. Během léta vyžaduje dostatek slunce a hojnou zálivku, a nejlépe umístění na balkoně či terase. Nesnáší sucho, na které reaguje žloutnutím a následným opadáváním květů a později i plodů. Rostlinu před příchodem podzimních mrazíků musíte uklidit do interiéru. V posledních letech se z tohoto lilku stal oblíbený novoroční dárek.

Dracéna (Dracena sanderiana)

Tato oblíbená rostlina, které většina lidí říká nesprávně bambus, pochází z tropů a subtropů Asie a Afriky. Během léta dracénu zalévejte vydatně, v zimě naopak velmi opatrně. Během zimy je dobré udržovat teplotu kolem 18-20 °C. V poslední době se stala velmi oblíbenou řezaná podoba rostliny, známá pod obchodním názvem Lucky bamboo. Připomíná bambusová stébla, protože na stonku nemá listy a většinou nese pouze pár vrcholových listů. Tyto stonky bývají často stočené do spirály nebo jsou nařezané a svázané do různých tvarů. Konce stvolů jsou ošetřené speciálním zeleným tmelem, který chrání rostlinu před vysycháním a začišťuje řeznou plochu. Ve východní Asii patří mezi tradiční novoroční dárky a velké oblibě už se těší i v našich krajích.

Pokud chcete ještě přátele překvapit originálním přáním do nového roku, tipy na nejkrásnější PF najdete zde.

Zdroj: Příjemný život s květinami (J. Brookes)


Přečtěte si také